خرید تضمینی گندمداخلیشماره 38غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

فصل خرید گندم در استان تهران با کسری مواجه خواهد شد؟

فصل خرید تضمینی گندم کنونی به دلیل شرایط جوی و بارندگی های ابتدای سال با تاخیر اندکی آغاز شد و هم اکنون 11 مرکز خرید در مناطق مختلف متمرکز هستند و آمادگی خرید گندم از کشاورزان را دارند.

زمان خرید تضمینی گندم منطقه یک، طبق سال های گذشته از نیمه دوم خردادماه آغاز شد و این روند تا نیمه اول مردادماه ادامه دارد. بر اساس پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی مقرر است حجمی معادل 180 هزار تن گندم در منطقه یک تولید و خریداری شود.

عباس ارشدی، سرپرست معاونت بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک، بیان داشت: بر اساس گزارش شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک حجم گندم خریداری شده تا تاریخ 4 تیرماه 98 معادل 82 هزار و 500 تن بوده است که نسبت به زمان مشابه آن در سال های گذشته درصد اندکی کاهش یافته است

اما پیش بینی می شود که با آغاز فصل خرید از مناطق شمالی شامل شهریار و بهارستان، حجم گندم قابل توجهی خریداری می شود و جبران کسری خواهد شد.

وی در ادامه در ارزیابی کیفیت گندم خریداری شده، افزود: بر طبق گزارش سازمان غله از بررسی معیارهای کیفی گندم های خریداری شده، کیفیت مطلوبی گزارش شده است و میزان رطوبت، افت و میزان سن زدگی درصد متعادلی بوده است.

لذا رضایت کیفی از جهت گندم های خریداری شده حاصل شده است که در جهت مصارف استان تهران استفاده خواهد شد. از سوی دیگر برای خرید دانه های روغنی ازجمله کلزا، دو مرکز خرید واقع در سیلوی ورامین و مجتمع امین زاده در استان تهران دایر شده است که تابه حال 694 تن خریداری شده است.

ارشدی خاطرنشان کرد: مراکز خرید بر مبنای مراکز تولیدکننده گندم که دارای تولید گندم بیشتری هستند، جهت پیشگیری از پرداخت کرایه حمل از سوی کشاورزان انتخاب می شوند تا دسترسی با سهولت بیشتر و کمترین هزینه صورت گیرد.

همچنین شرایط فیزیکی محل خرید و تجهیزات به کار رفته جهت نگهداری از گندم از معیارهای انتخاب مرکز خرید بوده است. در فصل خرید کنونی 4 به عنوان عاملین تشخیص از سوی شرکت غله در هر یک از مراکز خرید مستقر هستند و به نظارت بر امر خرید می پردازند.

تولید گندم استان تهران در فصل خرید گندم کفاف مصرف سالانه را نمی دهد

وی با بیان اینکه تولید گندم استان تهران به عنوان یک استان مصرف کننده، نمی تواند کفاف مصرف سالانه آن را بدهد، گفت: برای مثال در سال گذشته 160 هزار تن گندم خریداری شد این در حالی است که این میزان کفاف مصرف یک ماه استان تهران است

لذا مابه تفاوت آن از مراکز ذخیره سازی دیگر استان ها وارد می شود. خوزستان، اردبیل، کرمانشاه، مرکزی، کردستان، همدان، گلستان، فارس، ایلام، لرستان، آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، قزوین ازجمله استان هایی است که گندم مورد نیاز استان تهران از مراکز ذخیره سازی آن ها تامین می شود.

اهدای سبوس استحصال از گندم به اتحادیه و تعاونی های دامداری

ارشدی در خصوص ارزیابی عملکرد سامانه سبوس، اذعان داشت: سامانه خرید سبوس استحصال از گندم بر اساس تصمیم سازمان جهاد کشاورزی در استان ها مستقر شده است.

کارخانجات دریافت کننده گندم موظف اند سبوس استحصال از گندم را به اتحادیه و تعاونی های دامداری و مراکزی که مواد اولیه آن سبوس است،

تحت این سامانه با قیمت 840 تومان اهدا نمایند. عملکرد این سامانه از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت غله و خدمات بازرگانی و سازمان جهادکشاورزی به عنوان متولی این طرح کنترل می شود که از زمان اجرای این طرح گزارش ها از عملکرد مطلوب این طرح خبر داده اند.

تصویب 1850 تومان قیمت گندم صنفی و صنعتی در سال جاری

سرپرست معاونت بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک، در خاتمه یادآور شد: با توجه به تغییر قیمت گندم صنفی و صنعتی در سال جاری و تصویب 1850 تومان، شرایطی ایجاد شده است که کارخانجات به طور مستقیم تمایل به مبادرت خرید گندم کنند.

لذا یکی از دلایلی که در فصل خرید کنونی، گندم در حجم کمتری خریداری شده است آن است که کارخانجات خود از طریق سامانه تعریف شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران، اقدام به خرید گندم کرده اند که بیشتر برای مصارف صنف و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا