داخلیشماره 33گفتگوگفتگو با بخش خصوصیمعرفی تکنولوژی

آنزیم ها، جایگزین های مناسب مواد شیمیایی در محصولات نانوایی

آنزیم ها، جایگزین های مناسب مواد شیمیایی در محصولات نانوایی! با توجه به تغییرات آب و هوایی و شرایط جوی، کیفیت گندم و در نتیجه آرد به دست آمده در طول سال و در مناطق مختلف یکسان نیست و این بر روی عملکرد تولید و کیفیت محصولات نانوایی اثر منفی می گذارد.

این مشکل برای دارندگان آرد و نانوایان حائز اهمیت است زیرا آرد گندم مصارف متعددی در انواع محصولات نانوایی دارد، لذا در این صنعت به منظور ارتقاء کیفیت آرد از افزودنی های مختلف استفاده می کنند.

در سالهای اخیر به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان از میزان مصرف ترکیبات افزودنی شیمیایی به آرد کاسته شده است. در این شرایط به منظور افزایش کیفیت آرد از آنزیم ها به عنوان جایگزین های طبیعی در تولید بهبود دهنده های نان و کنترل کیفیت آرد و نان استفاده می شود.

در این راستا به گفتگو با مدیرعامل یکی از شرکت های معتبر در زمینه تامین آنزیم که به صورت تخصصی در زمینه معرفی، تامین و خدمات فنی مرتبط با مصرف آنزیم فعالیت دارد، پرداخته ایم.

 

نمايندگى چند شركت دارويى معتبر از كشورهاي مختلف اروپايى

مهندس پریسا میرزایی، مدیر عامل شرکت Novo Nord Darou  (نوو نورد دارو) که فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی و فوق لیسانس بیوتکنولوژی از انگلیس است، در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: شرکت نوو نورد دارو یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود متخصص در زمینه ثبت، واردات، بازاریابی و پخش دارو، مواد اولیه صنایع غذایی، صنایع شوینده و محصولات بيوتكنولوژي است. این شرکت در سال ١٣٦٣توسط دکتر محمد علی میرزایی، استاد دانشگاه و از داروسازان پيشكسوت این کشور، با نمايندگى چند شركت دارويى معتبر از كشورهاي مختلف اروپايى تاسيس شد.

شرکت نوو نورد دارو به عنوان نماینده انحصاری شرکت Novozymes A/S دانمارک، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آنزیم های صنعتی در جهان، فعالیت گسترده ای را در زمینه تامين آنزيم و ارائه راهكارهاى آنزيمى درصنايع گوناگون شامل صنايع لبنى، آرد، نان، آبميوه، ماء الشعير، قند و شكر، نشاسته، گلوكز، فروكتوز، روغن هاى گياهى و همچنين صنايع شوينده انجام می دهد.

شركت نوو نورد دارو با داشتن بیش از 30 سال سابقه ی همکاری با تولید کنندگان معتبر بین المللی پل ارتباطی موثری میان صنایع داخلی و این شرکت های مطرح محسوب می شود.

حفظ ارتباط با مشتریان و پشتیبانی فنی از مزایای شرکت نوو نورد دارو

وی تصریح کرد: اين شركت در کنار تامين محصول، راهكارها و خدمات مشاوره ای و فنی گسترده اي را نيز همچون اصلاح فرایند های تولید، افزایش بهره وری، بهبود فرمولاسیون و تولید محصولات جدید به مشتريان خود ارائه مى دهد. اين راهکارهای نوين و ماندگار در حوزه های مختلف صنعت، مؤثرترين شيوه ها در جهت توسعه پايدار صنايع هستند.

مدیر عامل این شرکت با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد از بازار فروش آنزیم در اختیار شرکت نوو نورد دارو قرار دارد، بیان کرد: طی بیست سال اخیر موفق به انجام پروژه های بسیاری شده ایم. مثلا به عنوان اولین شرکت توانسته ایم لیپاز را به صورت تخصصی جایگزین امولسیفایرها در نان کنیم.

ارائه راهکار آنزیم ها برای بهبود کیفیت و افزایش ماندگاری در نان سنتی و ارتقاء کیفیت انواع پاستا

 وی در خصوص برنامه های آتی این شرکت عنوان کرد: از جمله پروژه های مطرحی که در شرکت های نوو نورد دارو و نووزایمز در حال بررسی است؛ معرفی آنزیم هایی به منظور  بهبود کیفیت نان سنتی در کشور، افزایش کیفیت انواع پاستا و کاهش مصرف شکر در فرمولاسیون محصولات نانوایی با ارائه راهکارهایی سلامت محور است.

دانش میکس آنزیم ها تا به امروز در کشور وجود نداشته است

مهندس میرزایی در زمینه دانش اختلاط آنزیم ها در صنایع آرد و نان با اظهار به اینکه دانش میکس آنزیم ها تا به امروز در کشور وجود نداشته است و اگر هم بوده در مقیاس صنعتی نبوده است، در خصوص موضوع اصلاح آرد گفت: در سال های گذشته به دلیل وجود واردات آرد به کشور، کیفیت آرد از وضعیت قابل قبولی برخوردار بود اما در  2 تا 3 سال اخیر به دلیل افت کیفی که در آرد کشور شاهد بودیم، بحث اصلاح آرد به صورت تخصصی و اصولی در حال انجام است. به بیان دیگر در حال حاضر شرکته ای اصلاح کننده آرد، آرد را عیب یابی و مهندسی کرده و در رفع آن اقدام می کنند.

شرکت های تولید کننده آنزیم ها در دنیا محدود است

وی در پایان خاطر نشان کرد: شرکت های تولید کننده آنزیم ها در دنیا محدود و شرکت های قابل اعتماد در این زمینه کم و قابل تشخیص هستند. در حال حاضر در ایران شرکت تولید کننده آنزیم ها وجود ندارد و برخی از شرکت هایی که در زمینه میکس آنزیم فعالیت هایی انجام داده اند به دلیل استفاده از آنزیم های اولیه از منابع متعدد و مختلف و در نتیجه عدم ثبات کیفیت در محصولات خود منجر به ایجاد بی اعتمادی در مشتریان شده اند. ما امیدواریم در آینده ای نزدیک شرکت های ایرانی نیز به دانش و توان تولید آنزیم در داخل کشور دست پیدا کنند و ما شاهد شکوفایی در این زمینه باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا