آردداخلیشماره 41غلاتگفتگوگندمیارانه گندم

یارانه گندم کارخانجات آرد را به بخش کشاورزی اختصاص دهید

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندم کاران خطاب به دولت

متاسفانه با وجود نیاز بخش تولیدی کشور به یارانه گندم برای تداوم فعالیت و تزریق آن به واحدهای صنعتی برای حرکت چرخ‌های صنعت، سالانه حدود دومیلیون تن یارانه گندم بدون هیچ‌گونه نظارتی به کارخانجات آردسازی پرداخت می‌شود. در حالی که بهتر است دولت هزینه یارانه پرداختی به کارخانجات آرد و واحدهای صنعتی را صرف بهبود و افزایش آرد و نان کند چراکه آرد سفید مصرفی در نانوایی‌ها برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است و کارخانجات، آرد سبوس‌دار را با قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسانند.

ذخیره گندم در انبار کشاورزان به امید افزایش قیمت

علی خان محمدی، دبیر اجرایی بنیاد ملی گندم کاران در گفت و گو با خبرنگار نگاشته در خصوص خروج گندم از چرخه کشاورزی کشور و قاچاق گندم اظهار کرد: متاسفانه در سال گذشته عواملی مانند سیاست شورای تامین استان‌ها مبنی بر عدم انتقال گندم از استانی به استان دیگر، اعلام با تاخیر قیمت خرید تضمینی گندم، قیمت پایین آن و پرداخت دیرهنگام مطالبات گندم‌کاران به ویژه در استان‌های سردسیر همچون زنجان، تبریز به کسری بیشتر گندم نسبت به میزان پیش‌بینی شده کشت آن دامن زد و حجم قابل توجهی از گندم در دست کشاورزان به امید افزایش قیمت باقی ماند.

یارانه گندم کارخانجات آرد را به بخش کشاورزی اختصاص دهید

وی با اشاره به اینکه بنیاد ملی گندم‌کاران بر اساس آنالیزهای قیمتی خود، قیمت 2865 ریال را برای خرید تضمینی گندم برای سال جدید پیشنهاد داده است، گفت: دولت بر اساس قانون موظف است که نرخ خرید تضمینی گندم را در تیر و یا مردادماه هر سال اعلام کند که امسال نیز مانند سال گذشته این فرآیند را با تاخیر انجام داد و قیمت 2200 تومان را برای آن تصویب کرد.

عدم تولید کیفی در کشور در سایه بی توجهی به آموزش کشاورزان و هدرفت یارانه گندم

 

خان‌محمدی در خصوص اقدامات دولت برای ارتقا تولید کیفی گندم اظهار کرد: آموزش یکی از ارکان اساسی در تولید گندم کیفی است و تمام کشورهای موفق در عرصه تولید گندم دارای آموزش قوی می‌باشند که متاسفانه در ایران بخش تحقیقات و آموزش و جامعه کشاورزی بدون هیچ‌گونه تلفیقی، مسیری جدا و متفاوت از هم را در پیش گرفتند. همچنین امروزه کشاورزان به دلیل نبود بودجه از مباحث آموزشی و علمی کمتری نسبت به سال‌های گذشته بهره‌مند می‌شوند که این مسئله می‌تواند زنگ خطری برای کشاورزی ایران باشد. همچنین الفبای پیشرفت، توسعه آموزش و تحقیقات مزرعه‌ای است که دولت باید یارانه را به این قسمت سوق دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا