آردآردسازانداخلیشماره 36غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

گندم نیازمند به واردات حدود یک و نیم میلیون تن است

مدیرعامل کارخانه آردداران

اگرچه پیش از سیل و بارندگی ها با توجه به شرایط مساعد گندم، پیش بینی می شد که 12 میلیون تن گندم در سال جاری برداشت شود اما به دنبال اتفاقات اخیر و سیلاب ها پیش بینی می شود که حدود یک تا یک و نیم میلیون تن گندم خسارت دیده است که البته آمار دقیق تر آن باید توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام شود.

مقدمه فوق بخشی از گفته های دکتر صادقیان، مدیرعامل کارخانه آردداران است که در ادامه مصاحبه ایشان را می خوانید؛

وی تصریح کرد: در این راستا استان های گلستان، خوزستان، کرمانشاه و زمین های زراعی کنار رودخانه بیشترین خسارت ها را دیده اند که علاوه بر این متاسفانه ملخ ها نیز به تازگی بخش زیادی از مناطق جنوب کشور را احاطه کرده اند و ممکن است اثرات منفی بر روی محصولات کشاورزی بگذارند لذا با این اوصاف به نظر می رسد که دولت باید برنامه ای برای وادرات گندم کیفی داشته باشد تا اگر به دلیل مشکلات ناشی از سیل و ملخ ها برداشت گندم با کاهش مواجه شد، ذخیره گندم کیفی وجود داشته باشد.

سیل، زنگ خطر کمبودگندم در سال جاری را به صدا در آورده است

صادقیان در ادامه افزود: با توجه به تفاوت قیمت این محصول داخلی با نرخ جهانی احتمال قاچاق گندم‌به خارج از کشور وجود دارد که این موضوع نیز می تواند منجر به کمبودگندم داخلی شود. همچنین درصورت افزایش قیمت جو و ذرت احتمال اینکه بخش قابل توجهی از گندم به سوی مرغداری و دامداری ها سوق داده شود؛ وجود دارد لذا واردات برای جبران پیامدهای این احتمال به نظر امر درستی می رسد.

مدیرعامل کارخانه آردداران در خصوص قیمت گندم خاطر نشان کرد: نرخ گندم سنتی 665 تومان، گندم فانتزی و آزادپزها 900 تومان وگندم سایر صنوف 1800 تومان تعیین شده است که این تفاوت قیمت مشکل ساز است چراکه می تواند منجر به پرتی آرد و جابجایی آن شود لذا قیمت ها باید یکنواخت سازی شود تا سواستفاده های غیر مجاز کاهش یابد و صادرکنندگان نیز وارد رقابت سالم شوند.

آثار مثبت افزایش قیمت گندم صنف و صنعت در آینده بیشتر نمایان می شود

وی یادآور شد: البته باید گفت که افزایش قیمت‌گندم صنف و صنعت، انگیزه ای مجدد برای کارخانه ها ایجاد کرده است تا با کشاورزان ارتباط برقرار کنند لذا این امر هم باعث بهبود کیفیت‌گندم و هم آرد می شود چراکه کارخانجات در خرید گندم حق انتخاب خواهند داشت و کشاورزان نیز ترغیب می شوند که هر سال گندمی با کیفیت بهتر ارائه کنند.

به دلیل مشکلات ناشی از سیل، گندم امسال از نظر کیفی نیز مقداری افت خواهد کرد

صادقیان با اشاره به اینکه باتوجه به مشکلات ناشی از سیل،گندم امسال از نظر کیفی نیز ممکن است مقداری افت داشته باشد که نقش آسیابانان اختلاط و استفاده از بهبوددهنده ها است، در خصوص چالش های آسیابان و مطالبات آنها گفت: افزایش هزینه های مقوله تولید که به صورت متوالی رشد دارد و همچنین قوانین دست و پاگیر گمرک و ترخیص کالا از جمله چالش های کارخانجات است و به نظر می رسد که سال کاری سختی را پیش رو داشته باشیم بنابراین امیدواریم که شرایط موجود را حفظ کنیم و از دولت نیز خواستاریم که ثبات را برای تولید کننده ایجاد کنند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا