آردداخلیشماره 55گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

کیسه بافی و گذری بر بازار آشفته و نوسان بی رویه قیمت آن

در گفتگو با مدیرعامل شرکت اطهر بافت

کیسه بافی این روزها با کمبود مواد اولیه و رقابت های شدید در بورس کالا و حضور گسترده دلالان در بازار بورس برای خرید برخی مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی مواجه شده که این موضوعات باعث تشنج و تشدید رقابت میان دلالان و تولید کنندگان واقعی شده است که این امر منجر به افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه همچون پلی پروپلین و پلی اتیلین و در نتیجه نوسان نرخ کیسه شده است.

افزایش نرخ مواد اولیه تا 80 درصد بیش از قیمت fob

سینا فشنگچی، مدیر کارخانه اطهر بافت که از ابتدای سال 99 مدیریت این مجموعه را برعهده دارد، با ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: در واقع رقابت میان دلالان و تولید کنندگان منجر به ایجاد دیدگاه منفی نسبت به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان واقعی مواد اولیه و کاهش ظرفیت تولید کارخانه ها شده است. همچنین یکی دیگر از تبعات مداخله دلالان در بازار، افزایش قیمت مواد اولیه تا 70 -80 درصد بیش از قیمت fob صادراتی است که در نهایت این امر عموم مردم متضرر می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان بازیافت کیسه در کارخانه ها وجود دارد و یا خیر گفت: امکان بازیافت کیسه به شرط تجهیز بودن کارخانه به ماشین آلات گرانول سازی پیشرفته وجود دارد چراکه این دستگاه پیش از گرانول سازی، دارای مرحله شستشوی کامل کیسه است در غیر این صورت و بدون شستشو و پاکسازی امکان استفاده کیسه های گرانول سازی شده در چرخه تولید وجود ندارد.

18 هزارتن ظرفیت کیسه بافی با تکنولوژی روز دنیا در شرکت اطهر بافت

فشنگچی در خصوص فعالیت شرکت اطهر بافت تصریح کرد: فاز اول شرکت اطهر بافت در 22 بهمن سال 96 با ظرفیت تولید سالانه 6 هزارتن به بهره برداری رسید که همزمان با آن، فاز دوم این واحد با هدف ظرفیت تولید 12 هزارتن در سال کلنگ زنی شد و هم اکنون ساخت آن به اتمام رسیده و در حال خرید و تجهیز ماشین آلات آن هستیم. فاز اول این مجموعه شامل خط کامل تولید کیسه های پلی پروپلین، خط لمینیت و خط گرانول سازی یا همان بازگشت ضایعات به چرخه تولید است و تمام ماشین آلات این مجموعه، تکنولوژی روز دنیا از شرکت هنگلی است.

 

تصمیم دولت برای ارائه كیسه با نرخ پایین تر به کارخانجات آرد به کجا رسید؟

مدیرعامل شرکت اطهر بافت در پایان در پاسخ به این سوال که در ماه های اخیر دولت تعاملاتی را با كارخانجات آرد برای ارائه كیسه با نرخ پایین تر داشته است لذا آیا ابلاغیه یا بخشنامه ای به شركت های كیسه بافی اعلام شده است و یا خیر گفت: اخیرا تنها ابلاغیه یا بخشنامه ای که طی ماه گذشته به ما اعلام شده است؛ از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در راستای ارائه آنالیز قیمت تمام شده هر کیسه برای کارخانه آرد بوده است اما تاکنون نیز اقدامی از سوی سازمان پس از ارائه آنالیز قیمت رخ نداده است. وی یادآور شد: علی رغم اینکه شرکت های کیسه بافی دارای انجمن صنفی تولیدکنندگان کیسه های پلی پروپلین در تهران هستند اما بخش عمده تعاملات ما با اداره صنایع پایین دستی محصولات پتروشیمی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا