آردداخلیشماره 40ظرفیت های سرمایه گذاریگفتگوگندمماکارونی

کشت گندم دوروم طی تفاهم نامه ای با کشاورزان، افزایش می‌یابد

مدیرعامل صنایع غذایی مانا

از آنجایی که سطح زیرکشت گندم دوروم در کشور به دلیل تفاوت قیمت کم آن با گندم نرم، چندان زیاد نیست، سازمان جهاد کشاورزی پیشنهاد کرده است که انجمن تولید کنندگان ماکارونی طی تفاهم نامه ای با این ارگان و شرکت بازرگانی دولتی ایران، دو استان را به صورت پایلوت انتخاب کرده و با معرفی گندمکاران از طریق جهاد کشاورزی، قراردادهایی برای افزایش کشت گندم دوروم به صورت مستقیم و یا از طریق انجمن با زارع منعقد کند. در این میان نرخ گندم دوروم حدود 10 درصد بیش از گندم نرم تعیین خواهد شد.

مهندس ملک، مدیرعامل گروه صنایع غذایی مانا ضمن اعلام این خبر در گفتگو باخبرنگار نگاشته بیان کرد: باتوجه به اینکه گندم طی زمان کوتاهی تولید می شود لذا کارخانجات تولید کننده ماکارونی برای خرید و ذخیره آن نیاز به ظرفیت ذخیره سازی زیادی برای یک سال دارند که نقدینگی و گردش مالی بالایی را می طلبد. لذا پیشنهاد ما این است که بخشی از گندم مورد نیاز در سال توسط دولت و بخشی توسط بخش خصوصی خرید و ذخیره سازی شود تا بخش خصوصی هر زمانی که نیاز به گندم دوروم پیدا کرد، بتواند از دولت تامین کند.

وی در خصوص بازار صادرات ماکارونی گفت: پس از اجرای این طرح و افزایش تولید گندم دوروم در کشور می توان از بازار صادرات نیز بهره برد چراکه ماشین آلات پیشرفته و دانش فنی مناسبی در این زمینه در کشور وجود دارد و تاکنون نیز تنها مشکل کمبود گندم  را داشتیم.

با اعلام زودهنگام نرخ گندم، دیگر نیازی به واردات نیست

مدیرعامل گروه صنایع غذایی مانا تصریح کرد: یکی از مهمترین خواسته های ما در حال حاضر این است که دولت قیمت گندم سال آینده را زودتر و از اوایل مهرماه اعلام کند تا اتفاق سال گذشته که کشاورزان به دلیل عدم اطلاع از قیمت خرید تضمینی گندم و پائین بودن آن تغییر کشت دادند، رخ ندهد. امسال در کشور پتانسیل تولید 14 میلیون تن گندم را داشتیم اما به دلیل تاخیر در اعلام نرخ گندم این امر محقق نشد. در واقع اگر نرخ به موقع اعلام شود و با خشکسالی مواجه نشویم دیگر نیازی به واردات نیست.

استان فارس توان تامین 70 درصد گندم دوروم کشور را دارد

وی با اشاره به اینکه استان فارس توان تامین 70 درصد گندم دوروم کشور را دارد و استان هایی همچون خوزستان، کرمان، ایلام، کرمانشاه نیز می توانند گندم  خوبی را تولید کنند، افزود: در واقع جنوب ایران بیش از سایر نقاط پتانسیل تولید گندم را دارد و به طور کلی ایران بیش از نیاز داخل می تواند گندم تولید کند.

مدیرعامل گروه صنایع غذایی مانا عنوان کرد: از آنجاییکه اروپایی ها مشتری گندم دوروم هستند لذا اگر از این نوع گندم بیشتری نسبت به مصرف داخلی کاشته شود، می توان به صادرات آن پرداخت چراکه گندم دوروم در بازار جهانی تفاوت قیمت بالایی دارد. در واقع دولت می تواند گندم دوروم بیشتری بکارد و صادر کند تا در ازای آن گندم نرم با کیفیت وارد کند و سطح کیفی نان کشور را افزایش دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا