بین‌المللیشماره 40غلاتگفتگوگفتگوی ویژه

کشت فراسرزمینی تا چه میزان می‌تواند امنیت غذایی را تامین کند؟

نایب رئیس انجمن کشت فراسرزمینی جمهوری اسلامی ایران پاسخ می دهد

از زمان تشکیل انجمن کشت فراسرزمینی حدود یکسال می گذرد. این انجمن با هدف ایجاد بستری برای سرمایه گذاری و تولید محصولات مهم و اساسی در زمینه محصولات زراعی، باغی، دام و طیور و آبزیان به ویژه در زمینه محصولات آب بر فرآوری، ذخیره سازی و انتقال آنها به داخل کشور به دلیل شرایط کم آبی کشور و جلوگیری از هدر رفتن منابع آبی زیرزمینی کشورکرده است و در این راستا از نخبگان بخش علمی و کشاورزی و افرادیکه در بخش کشاورزی کشت فراسرزمینی سرمایه گذاری کرده اند یا در این حوزه مشغول به کار می باشند دعوت به عضویت و همکاری به عمل آمده است. شایان ذکر است که کشور ایران در سال های اخیر فرصت های زیادی را در این زمینه از دست داده است.

 

امضا تفاهم نامه کشت برنج ایرانی در منطقه قزل اوزاف قزاقستان

امیر عابدی، نائب رئیس انجمن کشت فراسرزمینی جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با نشریه نگاشته در تشریح عملکرد این انجمن، بیان داشت: هدف شناسایی فعالان و تشویق در سرمایه گذاری کشت فراسرزمینی به منظور صیانت از آب و خاک این مرز و بوم صورت می گیرد تا در جهت امنیت غذایی کشور  برای اهداف سال های آتی تاٌمین و محقق گردد. بررسی ها حاکی از آن است که در سال گذشته با توجه به رشد جمعیت ایران حجمی معادل 80 درصد از دانه های روغنی، یک میلیارد و 600 میلیون دلار برنج، یک میلیارد و 500 میلیون دلار نهاده های کشاورزی،700 میلیون دلار جو واردات داشته است لذا می توان بخشی از این نیازها به سمت سرمایه گذاری خارج از سرزمین اهتمام شود که بهترین انتخاب در خصوص کشور مقصد می توان در مولفه تصمیم گیری لحاظ شود.

برای مثال اگر قرار باشد که ذرت به عنوان کالای استراتژیک انتخاب شود، جنوب روسیه از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود. هم اکنون در خصوص کشت برنج ایرانی منطقه قزل اوزاف قزاقستان آمادگی خود را اعلام کرده است که تفاهمنامه ای با جهاد کشاورزی این کشور مبنی بر کشت برنج ایرانی در این منطقه امضا گردیده است.

دو کشور حائز اهمیت در زمینه کشت فراسرزمینی

کشور روسیه و سپس کشور قزاقستان از لحاظ موقعیت جغرافیایی کشاورزی در مساله کشت فراسرزمینی بسیار حائز اهمیت است. با داشتن اراضی مستعد بر 300 میلی لیتر متوسط باران سالیانه دسترسی به منابع زیرزمینی و رودخانه های پرآب را فراهم می کند.

لذا امکان کشاورزی در این کشورها موقعیت مناسب برای تمامی کشورهاست. کشور قزاقستان و سایر کشورهای cis اراضی کشاورزی خود را 49 ساله واگذار می کنند و براساس سیاست های تعیین شده از سوی کشور قزاقستان مقرر است تا سال 2022 ممنوعیت واگذاری اراضی دولتی در دستور دولت قرار گیرد اما تاجران خارجی می توانند با خرید شرکت به همراه زمین، انتقال آن را عملی کنند.

تقویت زنجیره لجیستیک تمرکز ویژه انجمن کشت فراسرزمینی

آقای عابدی با بیان اینکه این انجمن از زمان تشکیل تا به حال به دنبال تکمیل بانک اطلاعاتی خود و مستحکم کردن ارکان ارتباطی با بخش کشت فراسرزمینی وابسته به جهاد کشاورزی ، اقدام نموده است، خاطر نشان کرد: انجمن در تلاش است تا ارتباط خود را با ایرانیان خارج از کشور که در حوزه کشاورزی فعالیت دارند ، مستحکم کند و اطلاعات خود را در حیطه عرضه و تقاضا و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی تکمیل کند.خوشبختانه این ارتباط دوسویه است.

تقویت زنجیره جستیک، بخش تامین مالی و حمل و نقل ، تسهیل ارائه اطلاعات به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان از جمله تمرکز ویژه این در برنامه انجمن می باشد. همچنین این انجمن در حوزه انجام فعالیت های علمی این حوزه نیز ورود کرده است و با اساتید مطرح دانشگاه های کشور در ارتباط است.

انجمن کشت فراسرزمینی همچنان در مسیر پیچ و خم های دولتی

وی در ادامه افزود: تقسیم کار در این حوزه برای بازارهایی که در اولویت انجمن هستند از جمله قزاقستان، روسیه و آفریقا صورت گرفته است. در حال حاضر تمامی کشورها به خصوص کشورهایی که وارد کننده محصولات کشاورزی هستند، جهت تامین امنیت غذایی میلیون ها دلار و بالغ بر چندین هزار هکتار جهت کشت فراسرزمینی سرمایه گذاری کرده اند.

این روند تضمین امنیت غذایی برای نسل های آینده را فراهم می کند و از جمله مهم ترین سیاست گذاری های پراهمیت جهان محسوب می شود. متاسفانه در این امر سیاست روشنی از سوی ایران اتخاذ نشده است. جدا از آنکه انجمن کشت فراسرزمینی تنها یکسال است که تاسیس شده است اما هنوز در پیچ و خم های سایست های دولتی دست و پنجه نرم می کند.

رشد سرمایه گذاری در گرو تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی

آقای عابدی با اشاره به اینکه حمایت بانک مرکزی برای تخصیص ارز نقش اساسی در رشد سرمایه گذاری در این حوزه است، یادآور شد: جهت حضور در عرصه کشت فراسرزمینی از بانک مرکزی انتظار می رود که پا به میدان بگذارد و به هلدینگ ها و شرکت های معتبر در این راه حمایت کند.

اهمیت کشت فراسرزمینی تا جایی است که به عنوان روش راهبردی به آن نگاه کرد و با توجه به رشد جمعیت نمی توان بهره وری بالایی در حوزه کشاورزی انتظار داشت ، لازم است به کشاورزی خارج از ایران با دید مصمم تر نگاه شود و در اولویت سیاست گذاران قرار گیرد. هم اکنون در بخش سرمایه گذاری کشت فراسرزمینی بسیار فرصت های طلایی وجود دارد و می توان برای علاقه مندان به کشت فراسرزمینی و افراد متخصصی که می توانند به هم افزایی اطلاعات کمک کنند، میز گزدی تشکیل شود و به عنوان یک مساله ملی مطرح کرد.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا