آردآردسازانداخلیشماره 44غلاتگندم

کشاورزی قراردادی گندم دوروم و نقش آن در توسعه صنعت ماکارونی

یادداشتی از دکتر شهرام پورزارع، مدیرعامل شرکت آردداران

کشاورزی قراردادی، الگوی جدید از تولید محصولات کشاورزی و زراعی است که گرچه سال­های مدیدی است در بسیاری از مزارع و باغات کشورهای جهان رایج شده است اما پیشینه این نوع تولید در ایران به چند سال گذشته باز می­گردد. در کشاورزی قراردادی، دو طرف قرارداد؛ یعنی هم سفارش دهنده و هم کشاورز برنده اصلی این نوع قرارداد هستند چراکه مواد اولیه مرغوب با قیمت بالاتر توسط کشاورز تولید و مواد اولیه با کیفیت جهت تولید محصولات و مواد غذایی کیفی در دسترس سفارش‌دهنده قرار می گیرد.

کشاورزی قراردادی گندم دوروم و نقش آن در توسعه صنعت ماکارونی

هر چند نباید موضوع” قراردادی” بودن را صرفاً به محصولات کشاورزی خلاصه کنیم چراکه محصولات باغی، محصولات و تولیدات دامی، محصولات زراعی، شهدات، نباتات و صنایع تبدیلی را در گروه زیرمجموعه صنایع کشاورزی می‌توان مشمول تولید قراردادی دانست.

در کشاورزی قراردادی که اخیراً مورد توجه مسئولان دولتی در ایران و نیز تولید کنندگان ماکارونی در کشور قرار گرفته است، رویکرد واردات گندم دوروم به رویکرد تولید گندم دوروم درداخل تبدیل گردیده است.

گندم دوروم که در زمین­های گرم و خشک و بعضاً سرد با کمی آب بیشتر به دست می‌آید بالغ بر 400 هزار تن در کشور، مصرف دارد که بسیاری از محصولات غذایی با کیفیت به استفاده از آن روی آورده­اند. علاوه بر آن بازار پر­پتانسیل گندم دوروم در سایر کشورهای تولید کننده ماکارونی زمینه را برای توجه بیشتر به این الگوی تولید و این محصول، ضروری­تر نموده است.

از مهمترین فاکتورهای اقتصادی در تولید محصولات زراعی و خصوصاً گندم، وجود آب و هوای معتدل رو به خشک، آب فراوان و دسترسی­ها به بازارهای فروش از طریق حمل و نقل آبی می­باشد که استان خوزستان برای تولید گندم با کیفیت به خصوص گندم دوروم و صادرات آن به بازارهای منطقه آفریقا شرایط مساعدی را دارد.

پتانسیل های کشت گندم در خوزستان و توسعه صادرات

حدود ۶۶ درصد از وسعت چهار و نیم میلیون هکتاری خوزستان، دشت استان خوزستان است. به این معنا که حدود 4/2 میلیون هکتار که وسعت اراضی آب و دیم آن حدود 1/2 میلیون هکتار است. به عبارتی میزان اراضی قابل کشت آن ۲/۲ میلیون هکتار برآورد شده که با میانگین بارندگی سالانه ۱۵۰ میلی­متر در ارتفاعات زاگرس و حجم آب­های جاری حدود ۳۳ میلیارد متر­مکعبی استان با دارا بودن 6 رودخانه مهم (کرخه- دز- کارون-جراحی یا مارون-شاوور-زهره)، به قطب مهم کشاورزی کشور تبدیل شده است.

اخیراً وزارت جهاد کشاورزی در ۴ الی ۵ استان برای تولید گندم دوروم از طریق کشاورزی قراردادی هدف­گذاری نموده است. مصرف بخش ماکارونی کشور توسط کارخانه های (تک-مانا-زر-جهان و سمیرا) و سایر تولید کنندگان از گندم دورم سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن می­باشد، که به نظر می رسد استان خوزستان با دارا بودن امکانات موجود، می‌تواند تولید کننده بالغ بر ۶۰ درصد گندم دوروم کشور در سال باشد.

ما­به­التفاوت ۵۰۰ هزار تن گندم دوروم از طریق کشاورزی قراردادی از قرار خرید هر یک کیلوگرم گندم تنها ۱۰ تا ۳ درصد بالاتر از نرخ تضمینی دولت، درآمد کشاورزان را در این چهار استان، حدود یکصد و پنجاه میلیارد تومان افزایش می‌دهد و همچنین صادرات آن نیز درآمد را بیشتر می­نماید.

با ارائه آمار فوق، نیاز بخش ماکارونی کشور و اهمیت صادرات محصولات کشاورزی از طریق “کشاورزی قراردادی” امیدوارم همکاران ما در استان‌های جنوبی کشور، خصوصاً خوزستان دست نیاز جامعه تولیدی صنایع غذایی کشور را به ماده اولیه با کیفیت عالی، به ویژه در بخش تولید ماکارونی به آرد سمولینا استحصالی از گندم دوروم، گرمتر بفشارند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا