آردداخلیشماره 41غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

کاهش 18/4 درصدی خرید تضمینی گندم سال 98 نسبت به سال گذشته

مدیر کل هماهنگی خرید داخلی

با توجه به اینکه تا پایان فصل زراعی سال 98 میزان 7 میلیون و 715 هزارتن گندم توسط دولت از کشاورزان خرید شده که این عدد در سال گذشته 9 میلیون و 458 هزارتن بوده است لذا شاهد کاهش 18 درصدی خرید گندم در سال جاری بوده ایم.

مرتضی سعادتی کیا، مدیر کل هماهنگی خرید داخلی ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد:مقدار خرید سالجاری در قالب بیش از یک میلیون و دویست و نود هزار  محموله و از 445 هزار کشاورز در 1108 مرکز خرید در سطح کشور خریداری گردیده است. از نظر رتبه بندی استانهای کشور، استان خوزستان با خرید 1301 هزار تن در صدر قرار دارد و پس از آن استانهای کردستان با 728 هزارتن، فارس با 651 هزارتن ، گلستان با 559 هزار تن و کرمانشاه با 546 هزار تن رتبه های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند همانگونه که ملاحظه میفرمائید 5 استان یاد شده حدود نیمی از خریدتضمینی گندم کشور را انجام داده اند.

علاوه بر خرید تضمینی گندم، بخشی از گندم  بر اساس خرید توافقی، توسط کارخانجات آرد خریداری شده است که تاکنون 137 هزارتن گندم در سامانه ای که برای همین منظور  تحت عنوان سیفا 2 طراحی گردیده ثبت شده اگرچه حجم خرید بخش خصوصی بسیار  بیشتر از عدد ثبت شده در سامانه سیفا می باشد.

اهم دلایل کاهش خرید نسبت به سال قبل

وی خاطر نشان کرد: عدم وقوع بارندگی های موثر از نظر مقدار، زمان و پراکنش جغرافیایی بارشها  در برخی استانها در دوره داشت گندم علی الخصوص در بهار سالجاری ، بالاتر بودن قیمت برخی نهاده های خوراک دام و طیور در برخی مقاطع زمانی،  وقوع سیل  در فروردین ماه سالجاری بویژه در استانهای خوزستان ، گلستان و لرستان و خرید گندم توسط بخش خصوصی، از اهم دلایل کاهش حجم خرید تضمینی گندم توسط شرکت می‌باشد.

ارقام متوسط افت مفید و غیر مفید سال 98 کاهش داشت

وی با اشاره به اینکه متوسط افت مفید و غیر مفید گندم خریداری شده سالجاری نست به سال قبل  ارقام کمتری بوده است، در پایان گفت: بهای خرید گندم تضمینی سال 98 حدود 13 هزار و 366 میلیارد تومان شده است که تمامی بهای آن تا کنون پرداخت شده است.و در مقایسه با سال قبل در مورد پرداخت بها وضعیت مطلوبتری داشته ایم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا