آردداخلیشماره 45غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

کاهش 15 درصدی صادرات ماکارونی نسبت به سال گذشته

معاون بازرگانی شرکت ماکارونی مک

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی 7 ماه گذشته میزان صادرات ماکارونی 50 هزارتن بوده و نسبت به سال گذشته 15 درصد کاهش داشته است. در واقع اگرچه نرخ پیمان سپاری ارزی صادرات ماکارونی از 900 دلار به 500 دلار تقلیل یافته است اما همچنان بیش از نرخ صادرات ماکارونی سایرکشورها در سطح جهانی است و امکان رقابت وجود ندارد ضمن اینکه 85 درصد صادرات محصول ماکارونی ایران که به کشورهای عراق و افغانستان صورت می گیرد، ریالی است!

در این راستا به گفتگو با مهندس شفق، معاون بازرگانی شرکت ماکارونی مک پرداخته ایم که در ادامه مصاحبه ایشان را می خوانید؛

 

کاهش 15 درصدی صادرات ماکارونی نسبت به سال گذشته

 

به دنبال رفع چالش های صادرات، اخیرا جلسه ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه سایر تشکل ها برگزار شد تا نرخ پیمان سپاری ارزی اصلاح و منطقی شود که در این صورت امکان صادرات به کشورهای همسایه فراهم می شود اما صادرات به کشورهای آفریقایی همچنان غیر ممکن است زیرا به دلیل تحریم های ناجوانمردانه کشتی های خارجی اجازه ورود به بنادر ایران را ندارند لذا کشتی های ما ابتدا باید به حاشیه کشورهای خلیج فارس و سپس به کشورهای آفریقایی ارسال شود که این امر هزینه ها و قیمت محصول را افزایش می دهد لذا ایران توان رقابت با سایر کشورها را از نظر قیمت تمام شده محصول برای صادرات ندارد.

با نرخ خرید تضمینی سال جدید، شاهد افزایش قیمت ماکارونی خواهیم بود

وی در ادامه به نحوه تعیین نرخ محصول ماکارونی در سال جدید پرداخت و گفت: در حال حاضر یکی از مهمترین مسائل حوزه ماکارونی، تعیین نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت برای سال جدید است که 2200 تومان تعیین شده است اما تا به امروز مصوبه ای رسمی جهت افزایش یا ثبات نرخ گندم صنف و صنعت تحویلی به کارخانجات برای سال جدید اعلام نشده است.

معاون بازرگانی شرکت ماکارونی مک در ادامه افزود: بنابراین اگر گندم با قیمت تمام شده جدید بدون یارانه به صنف و صنعت تحویل داده شود، حدود 2400 تومان و با رشد 600 تومانی نسبت به امسال محاسبه خواهد شد که این موضوع در کنار افزایش سایر هزینه های تولید، منجر به افزایش قیمت تمام شده ماکارونی خواهد شد در غیر این صورت دولت باید برای سال آینده به تخصیص یارانه به گندم صنف و صنعت اقدام کند و بپذیرد که این موضوع نیز تبعاتی همچون رانت و شفاف نبودن قیمت واقعی تمام شده را به همراه دارد و صنعت را با چالش مواجه می کند.

شفق با اشاره به اینکه تعیین نرخ محصول ماکارونی در سال جدید متاثر از قیمت گندم صنف و صنعت است، گفت: در واقع دولت و صنعت ماکارونی تمایلی به افزایش قیمت محصول ماکارونی ندارند چراکه با حفظ نرخ گندم در سطح منطقی می توان به افزایش قدرت خرید مردم، افزایش سرانه مصرف ماکارونی و اقتصاد کلان کشور کمک کرد.

امکان خرید مستقیم گندم دوروم از کشاورزان در سال زراعی 99 فراهم شد

وی با بیان اینکه طی سال های گذشته واردات گندم ممنوع بوده و در سال 98 نیز تمام حجم گندم مورد نیاز کشور، از تولید داخل تامین شده است، گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی برای سال زراعی 99، فعالان صنعت می توانند به صورت مستقیم با کشاورزان گندم دوروم در نقاط مختلف کشور، پیش از زمان کشت به عقد قرارداد بپردازند که امیدواریم این امر اثرات مثبتی در تولید، رشد گندم دوروم و همچنین بی نیازی به واردات داشته باشد.

شفق در پایان افزود: امیدواریم در سال آینده شاهد رونق تولید ماکارونی، شفاف سازی در روند قیمت گذاری و حمایت های دولت برای صادرات باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا