آردداخلیشماره30گفتگو با مسئولین دولت

صادرات آرد سال 97 در مقایسه با سال گذشته با کاهش محسوس مواجه شده است

معاون امور ارزی و صادرات شرکت بازرگانی دولتی ایران:

صادرات آرد سال 97 در مقایسه با سال گذشته با کاهش محسوس مواجه شده است! طی سال 96 شرکت بازرگانی دولتی ایران حدود 500 هزارتن گندم در بورس کالای کشاورزی به منظور صادرات آرد و مشتقات آن به فروش رسانده بود که نزدیک به 340 هزارتن آرد و حدود 196 هزارتن مشتقات شامل بیسکوییت، کیک، کلوچه، گلوتن و ماکارونی به سایر کشورها صادر شد.

امسال نیز طی 4 ماهه اول سال حدود 20 هزارتن صادرات آرد انجام شده است که در مقایسه با رقم صادرات سال گذشته تا این مدت شاهد کاهش حدود 75 درصدی صادرات آرد بوده ایم.

اجازه صادرات‌به حدود 140 کارخانه

مهندس اخلاقی، معاون امور ارزی و‌صادرات شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته گفت: بخش اعظمی از حجم صادرات سال گذشته توسط خریدارانی صورت گرفته که از شرکت بازرگانی دولتی ایران مجوز دریافت کرده بودند.

به گونه ای که گندم در بورس به خریداران بخش خصوصی با اخذ ضمانتنامه فروخته می شد و سپس با ارائه مجوز به گمرک اجازه صادرات به آنها با تناژ مشخص داده می شد که حدود 140 کارخانه در این امر مشارکت داشتند.

ممنوعیت صادرات‌آرد به منظور جلوگیری از خروج گندم از کشور

وی گفت: در حال حاضر شرایط‌صادرات تغییر کرده و از تیرماه سال جاری وزارت جهاد کشاورزی صادرات 18 قلم کالا را به منظور “جلوگیری از صادرات‌کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی” ممنوع اعلام کرده است تا ذخایر استراتژیک در شرایط فعلی از کشور خارج نشود که آرد و گندم نیز از آن جمله اند.

در این میان تعدادی مجوز برای‌صادرات به بخش خصوصی ارائه شده بود که در ادامه کار ناموفق ماندند و علی رغم تلاش هایی که کردیم تا از وزرات جهاد کشاورزی اجازه‌صادرات آنها را دریافت کنیم اما این مهم ممکن نشد.

کاهش صادرات طی 4 ماه اول سال، عملکرد کارخانجات را دچار مشکل کرده است

اخلاقی با اشاره به اینکه تاثیر منفی این ممنوعیت با کاهش صادرات طی 4 ماه اول سال، عملکرد کارخانجات را دچار مشکل کرده است، گفت: علی رغم اینکه به دلیل افزایش نرخ ارز صادرات‌برای صادرکننده صرفه اقتصادی دارد اما دولت سعی دارد به ویژه در خصوص کالاهای اساسی مانع صادرات شود به همین دلیل در حال حاضر نمی توان چشم انداز خوبی برای صادرات‌آرد و گندم متصور شد. همچنین نتیجه منفی این ممنوعیت تا پایان سال جاری بیشتر نمایانگر خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا