آردآردسازانداخلیشماره 32غلاتگفتگوگندم

کارخانجات آرد چشم انتظار دریافت هزینه های معوقه از سوی دولت هستند

مدیرعامل شرکت آرد سفید ارمغان مطرح کرد

کارخانجات آرد چشم انتظار دریافت هزینه های معوقه از سوی دولت هستند! افزایش دستمزد آسیابانی و هزینه حامل های انرژی از سوی دولت، یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در ادامه فعالیت واحدهای تولیدی است. هم اکنون با وجود عدم افزایش دستمزد آسیابانی در طی 4 سال گذشته و با افزایش سرسام آور نرخ ارز در سال جاری، بیشترین هزینه در حیطه تامین مواد اولیه، تجهیزات و نگهداری واحد به کارخانجات آرد تحمیل می شود. لذا به نظر می رسد تنها افزایش قیمت آرد می تواند برای کارخانجات زمینه ساز توجیه اقتصادی باشد.

مطلب فوق بخشی از سخنان مهندس شریعت، مدیرعامل شرکت آرد سفید ارمغان در گفت و گو با نشریه نگاشته است که در ادامه آن را می خوانید.

9 درصد از مبلغ فروش 7 ماه پایان سال 95 و تمام سال 96 به صورت یارانه به کارخانجات آرد پرداخت شد

وی با اشاره به اینکه  دولت باید جهت حمایت از واحدهای تولیدی مطالبات سال 95 و 96 را هرچه زودتر به کارخانجات پرداخت کند، گفت: طبق مصوب هیات دولت، مقرر شد 9 درصد از مبلغ فروش 7 ماه پایان سال 95 و تمام سال 96 به صورت یارانه به کارخانجات آرد پرداخت شود.

پس از گذراندن مراحل اداری مصوبه فوق، قرار بر آن شد تا 20 درصد از مبلغ خرید گندم توسط کارخانجات از شرکت غله به عنوان تخفیف درنظر گرفته شود و این روند تا زمان مستهلک شدن کل مبلغ به کارخانجات ادامه یابد. هم اکنون که به پایان سال 97 نزدیک می شویم، کارخانجات منتظر اعطای این مبلغ جهت پرداخت هزینه های آخر سال خود هستند و با توجه به تورم موجود این رقم با گذشت زمان ارزش خود را از دست می دهد.

شرایط رقابت برای صنایع آرد در تولید حیطه صنف و صنعت فراهم شده است

شریعت در پاسخ به ارزیابی از اجرای سامانه آرد آزاد، خاطرنشان کرد: عملکرد سامانه آرد آزاد به دلیل شفاف سازی نوع و مقادیر آرد آزاد می تواند بسیار کارآمد عمل نماید و شرایط رقابت برای کارخانجات  برای تولید باکیفیت آرد در حیطه صنف و صنعت فراهم کند. هر سامانه ای در ابتدای آغاز فعالیت خود بی شک با نقایصی مواجه است که در طی فعالیت خود را نشان می دهد. به نظر می رسد فعالان این حوزه باید صبوری بیشتری جهت تکامل این سامانه داشته باشند.

اجرای طرح توسعه ای جدید شرکت آرد سفید ارمغان

وی در خصوص اجرای طرح توسعه ای جدید شرکت آرد سفید ارمغان، اذعان داشت: شرکت آرد سفید ارمغان در نظر دارد، خط تولید خود را با همکاری شرکت بولر به روز رسانی کند. قرار است، بخشی از این ماشین آلات از چین وارد شود اما متاسفانه با وجود تحریم های بانکی امکان حواله ارز جهت تحویل ماشین آلات باقی مانده محیا نیست لذا روند توسعه کارخانه با تاخیر مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آرد سفید ارمغان با بیان اینکه تجربه نشان می دهد، کارخانجات آرد تمام درآمد خود را صرف نوسازی و به روزرسانی خود می کند، یادآور شد: هم اکنون صنایع آرد ایران از بهترین تکنولوژی روز بهره مند است اما نیازمند اقدامات حمایتی جهت رشد و ورود به بازارهای جهانی است. لذا دولت با پرداخت به موقع یارانه و مطالبات می تواند همگام و حامی تولیدکنندگان قدم بردارد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا