آردداخلیشماره 38غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

آزادسازی صورت گرفت اما چرا دوباره به عقب بازگشتیم؟!

در گفتگو با مدیر پیشکسوت غله کشور و مدیرعامل کنونی سیلوی منصوبیان مطرح شد

آزادسازی صورت گرفت اما چرا دوباره به عقب بازگشتیم؟ سید بهرام علوی ازجمله پیشکسوتان صنعت آرد و نان است که در کارنامه خود سابقه طولانی و درخشان خدمتگزاری به این صنعت مقدس را دارد. وی از ابتدای ساخت سیلوی منصوبیان به عنوان مشاور و هم اکنون در سمت مدیرعاملی این سیلو در حال فعالیت است.

نکته جالب این است که مجوز ساخت این سیلو در زمان مدیریت ایشان در سمت سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک صادرشده است. علوی بیش از 10 سال در سمت سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک  کشورخدمت کرده است و بخشی از ریاست وی مصادف با دوره آزادسازی گندم، آرد و نان بوده است. دوران پر چالش و پر تلاشی که به عنوان نقطه عطفی در صنعت همیشه به یادگار می ماند. خبرنگار نگاشته دردومین سال متوالی  که سیلوی منصوبیان به عنوان مرکز خرید گندم تعیین شده ،میهمان این مدیرشایسته شده تا از فصل خرید جاری اطلاعاتی را جویا شود.

سیلوی منصوبیان مجهز به 4 کندوی بتنی 10 هزارتنی است که در مجموع از 40 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی برخوردار است. این سیلو به گونه ای طراحی شده است که امکان اختلاط گندم به نحوه های مختلف وجود دارد. همچنین مجهز به جدیدترین تجهیزات روز تخلیه و بارگیری است. امسال به عنوان دومین سال،  سیلوی منصوبیان به عنوان مرکز خرید، به خرید و ذخیره سازی گندم مناطق پاکدشت، ورامین و پیشوا می پردازد.

35 درصد گندم داخلی کیفیت مصرف انسانی ندارد و نیازمند اختلاط است

علوی در خصوص مشکلات ذخیره سازی گندم در منطقه ورامین، خاطرنشان کرد: از گذشته مشکلات ذخیره سازی گندم در منطقه ورامین به گوش می رسید و در فصل برداشت به علت کمبود ذخیره سازی، گندم بر روی زمین می ماند اما حال با احداث سیلو منصوبیان و همچنین فعال شدن سیلوی کارخانه آرد ورامین و سیلوی منطقه شورآباد این مساله به کل حل شده است و منطقه ورامین هم اکنون از ظرفیت ذخیره سازی استاندارد و مناسبی برخوردار است.

وی در ارزیابی کیفیت گندم ورامین، گفت: گندم ورامین در سطح گندم متوسط محسوب می شود که با اختلاط به سطح مناسبی می رسد. لازم به یادآوری است که سطح گندم کل کشور متوسط است و با این وجود واردات گندم ممنوع است این در حالی است که واردات گندم با خودکفایی گندم در منافات نیست و برای افزایش کیفیت گندم داخلی لازم است. حال که در بطن خرید گندم قرارگرفته ام و کیفیت گندم را از نزدیک مشاهده می کنم به جرات می توان گفت که 35 درصد گندم داخلی مناسب پخت نان نیست و نیاز به اختلاط دارد.

سوء مدیریت مهمترین گره صنعت گندم و آرد است

علوی با اشاره به اینکه بنظر می رسد عدم تمایل روبه رو شدن با واقعیت در بحث خودکفایی گندم و سو مدیریت از سوی برخی مسئولان بخش خصوصی و دولتی در این حوزه موجب شده است که جامعه متحمل مصرف نان بی کیفیت شود، افزود: لازم است تا برنامه ریزی جهت ارائه گندم بی کیفیت به بخش هایی ازجمله مصارف دام و طیور و تولیدکنندگان نشاسته انجام شود و بخشی از گندم با کیفیت متوسط را با اختلاط گندم با کیفیت وارداتی جهت پخت نان در اختیار نانوا قرار دهیم. لازم به ذکر است که اختلاط گندم راهکاری جهت بهبود کیفیت آرد و نان است.

 

مخالفین آزادسازی نفع خود را در بازگشت به سیستم دولتی می دیدند!

وی در اذعان به مهم ترین اتقاق مدیریتی که در زمان سرپرستی شرکت غله منطقه یک برای آن تلاش کرده است، گفت: تلاش شد که در آن مقطع زمانی، سفره پاک ایجاد شود. متاسفانه در آن دوران رانت گریبان گیر بخش های مختلف این صنعت  بود. از نخ گونی گرفته تا حمل آرد به نانوایی ها گرفتار رانت بود. در این برهه بود که قیمت آرد برخلاف تصور دولت مبنی بر ضرر آن، یکسان سازی شد، سیستم حمل و نقل سازماندهی شد و آزادسازی کامل به معنای کلمه صورت گرفت اما مخالفت های بسیاری از سوی ذی نفعان صورت گرفت که معتقد بودند که مدیریت باید از سوی دولت دنبال شود.

در بیان علت تغییر ایدئولوژی آزادسازی باید گفت که متاسفانه با تغییر مدیریت، باری دیگر یارانه ای شدن بخش آرد و نان مطرح شد و تمامی تلاش ها مبنی بر تحقیقات در بحث آزادسازی و برگزاری جلسات مشاوره ای با کارشناسان این حوزه جهت اجرای این طرح، نقش برآب شد.

 

یارانه گندم در جای درست خود هزینه نمی شود!

علوی با اشاره به اینکه در آن سال پیشنهاد شد که گندم بر اساس مرغوبیت آن نرخ گذاری شود و معوقات کشاورزان بر اساس تعداد هکتار زیر کشت پرداخت شود، یادآور شد: متاسفانه هم اکنون دولت موظف است هر نوع گندم با هر کیفیتی را از کشاورزان خریداری نماید. همچنین در وضعیت اقتصادی کنونی یارانه ای با مبلغ بالا به بحث خرید گندم اختصاص می یابد که مابه تفاوت 1800 تومان خرید از کشاورزان و 900 تومان فروش گندم به کارخانجات از جیب دولت هزینه می شود.

قطعا بهتر بود یارانه در ابتدای زنجیره گندم که همان مرحله کشت است هزینه شود تا کشاورزان تلاش بیشتری برای کشت گندم با کیفیت کنند و در عوض هم دولت و هم کارخانه های مصرف کننده گندم از کیفیت گندم تولیدی راضی تر بودند. امیدواریم شاهد روزی باشیم که ترس های بی مورد در خصوص آزادسازی ریخته شود و دولت تنها نقش حاکمیتی خود را به درستی ایفا کند و بخش خصوصی با توان و پتانسیل کافی خود از پس مدیریت حوزه گندم و آرد و نان برآید و به جایگاهی که شایسته آن است نائل آید. مدیریت درست قطعا ما را به این مهم نزدیک تر خواهد کرد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا