آردداخلیدسته‌بندی نشدهشماره 61گفتگوگندمنان

چرا مشتریان خارجی طالب خمیرمایه ایران هستند؟

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران پاسخ می دهد

مهندس مجید پارسایی، دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران در گفت­وگو با خبرنگار نگاشته اظهار کرد: خوشبختانه به ‌رغم تمام مشکلات و محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا و تحریم‌ها، صنعت خمیرمایه در سال گذشته با تمام توان و با بیش از 90 درصد ظرفیت نصب شده به تولید و تأمین نیاز کشور پرداخته و لحظه‌ای نگذاشته­ ایم در هیچ گوشه‌ از کشور کمبود خمیرمایه به وجود آید.  سال گذشته بیش از 33 هزار تن خمیرمایه خشک و 7 هزار تن خمیرمایه تر تولید شد که بخش عمده آن در داخل به توزیع رسید

 

 

 

وی درباره مهم­ترین چالش تولیدکنندگان خمیرمایه گفت: بزرگ­ترین چالش، تأمین و تثبیت قیمت مواد اولیه است. قیمت ماده اولیه اصلی تولید خمیرمایه یعنی ملاس در سه سال گذشته پیاپی  افزایش یافته و اکنون به بیش از 12 برابر قیمت آن در سال 97رسیده است؛ ضمن این­که سایر مواد اولیه و هزینه‌های بسته‌بندی، خدمات و حمل و نقل هم چند برابر شده که باعث افزایش هزینه تولید خمیرمایه و بالا رفتن قیمت می‌شود. به همین دلیل ما طی مکاتبات متعدد با مسئولان درخواست کرده‌ایم تمهیدی برای تثبیت قیمت مواد در نظر بگیرند؛ چراکه در غیر این­صورت، افزایش قیمت خمیرمایه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

وی درباره وضعیت صادرات خمیرمایه ایران گفت: به دلیل مرغوبیت و کیفیت خمیرمایه تولیدی تمام شرکت‌های تولیدی، بازارهای صادراتی به روی مشتریان خارجی باز است و کشورهای زیادی طالب خمیرمایه ایران هستند.

صادرات 11 هزار تن خمیرمایه ایران به کشورهای مختلف

از 33 هزار تن خمیرمایه خشک تولیدی کشور در سال گذشته، حدود 11 هزار تن آن صادر شده است. کشورهای مقصد صادراتی شامل عراق، افغانستان، لبنان، سوریه، پاکستان، کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا هستند.

وی ادامه داد: خمیرمایه تولیدی ایران به گواه آزمایش­ها و تأییدیه کتبی پژوهشکده استاندارد، تمام شاخص­های کیفی لازم برای  خمیرمایه مرغوب را داراست. همچنین بسته بندی و قیمت مناسب از جمله مزیت های خمیرمایه ایران است.

چرایی نبودِ یک آیین‌نامه درباره الگوی مصرف خمیرمایه

 

پارسایی در پاسخ به این پرسش که چرا آیین‌نامه یا استانداردی درباره الگوی مصرف خمیرمایه یا سایر افزودنی‌ها در مواد اولیه تهیه خمیر نان تدوین نشده است، گفت: تهیه نان به صورت کلی استاندارد مشخصی ندارد و تعریف غذایی آن متشکل از آرد، آب، نمک و خمیرمایه است که در هر نوع نان، ترکیبات دیگری به این چهار رکن اصلی اضافه می‌شود. برای مثال به آن می­توان انواع افزودنی‌های مجاز مانند بهبوددهنده، سبزیجات، دانه‌های خوراکی، کره روغن، تخم‌مرغ را اضافه کرد.

اواسط دهه 80 و با پیگیری‌های متعدد،  وزارت بهداشت استفاده از جوش شیرین در نان را ممنوع کرد که بر این اساس، ناظران بهداشت  برای جلوگیری از بروز انواع بیماری های گوارشی در مصرف کنندگان،باید بر استفاده نشدن از  ماده غیرمجاز و مضر جوش شیرین  در تهیه نان،کنترل ویژه داشته باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا