آردداخلیشماره 61گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندمماکارونی

چاپ کتاب “گندم سیاه” توسط شرکت آردداران و تک ماکارون

نائب رییس هیات مدیره شرکت تک ماکارون:

دو‌ مورد از مهمترین چالش های دوران ما، سوء تغذیه در همه اشکال آن و تخریب منابع زیست محیطی و طبیعی هستند که متاسفانه هر دو با سرعت بالایی اتفاق می افتند. در این راستا یکی از دغدغه های مجموعه آردداران و تک ماکارون اصلاح عادت های غذایی، کاهش مصرف گیاهان کم بازده و حمایت از محیط زیست است لذا این موضوع منجر به چاپ کتاب “گندم سیاه” از سوی مدیران این دو مجموعه شد.

در این راستا مهندس کاشانی، نائب رییس هیات مدیره شرکت تک ماکارون به منظور تشریح چگونگی اجرای این طرح و موضوع کتاب به سوالات خبرنگار ما پاسخ داده است که در ادامه می خوانید؛

ابتدا ایده و هدف این مجموعه را از تألیف و چاپ کتاب گندم سیاه تشریح کنید؟

 

روزگار مدرن بستر مناسبی برای نوآوری و خلاقیت است و زمین حاصلخیزی برای پا گرفتن ایده های نو. آن خلاقیتی را که دلیلش رشد موازی علم و گسترش مرزهای ذهن آدمی است، می گذاریم کنار و سراغ آن ایده هایی می رویم که زمانی به ذهن انسان خطور کرد که دیگر جایی برای ادامه ی راه های همیشگی و سنت های پیشین نبود. باور کردنی نیست که امروز و پس از گذشت زمانی طولانی از انقلاب کشاورزی، همچنان میلیون ها نفر در جهان از گرسنگی رنج می برند و امنیت غذایی ندارند.

محصولات متنوع کشاورزی برای کشور

یکی از گام هایی که سازمان برنامه جهانی غذا به عنوان راه حلی در مسیر تلاش برای به صفر رساندن گرسنگی، پیش پای دولت ها و ملت ها می گذارد، استقبال از محصولات متنوع کشاورزی است. همه می دانیم که محصولات فعلی کشاورزی سنتی به دلیل تغییر اقلیم و همچنین مشکل دسترسی، دیگر به اندازه کافی پاسخگوی نیازهای مردم جهان نیست. از سوی دیگر و به ویژه در سال های اخیر، جنبش های فراوانی برای تغییر عادت های غذایی شکل گرفته است و سلامت خوردن و سالم ماندن در همراهی هدف های بزرگ تر و قابل احترام تری مانند حمایت از حقوق حیوانات و حفظ و پایداری محیط زیست، اولویت بالایی برای پیشروان و دنبال کنندگان این جنبش ها دارد.

چاپ کتاب “گندم سیاه” توسط شرکت آردداران و تک ماکارون

با تأیید وجود دیدگاه های متفاوت در مورد مفاهیم عادت های غذایی پایدار و رژیم غذایی سالم، کتاب حاضر  با رویکردی تازه به معرفی رژیمی مناسب و منبع غیر مخرب زیستی پرداخته است. این کتاب سعی دارد اطلاعات جامعی درباره معرفی این منبع ارزشمند و پایدار، به عنوان جایگزینی مناسب در مصرف غذایی و رژیم غذایی ناشی از آن، ارائه دهد. امید است که این اطلاعات در مسیر تغذیه و استحکام زیرساخت سلامت جامعه، مفید و کاربردی واقع شود.

برای گردآوری این کتاب چه مدت زمانی صرف شده و چه مطالعات و اقداماتی صورت گرفته است؟

 

تألیف کتاب گندم سیاه به مدت 7 ماه زمان برده است و در این خصوص، با استادان دانشگاه های مختلف در سراسر کشور جلسه های مفصلی نیز برگزار شده است.

 

3) از اهمیت غذایی و اقتصادی گندم سیاه توضیح بیشتری ارائه کنید؟

 

گندم سیاه با ارزش غذایی بسیار، ظرفیت بالایی برای صنایع غذایی کاربردی دارد؛ چرا که حاوی پتاسیم، فسفر، کلسیم، آهن، روی، منیزیم، سدیم، سلنیوم، مس، منگنز، ویتامین های E.B. k و روتین است که از این ماده بیشتر برای درمان بیماری های عروقی استفاده می شود. دانه گندم سیاه حاوی درصد بسیار بالایی پروتئین و اسیدهای آمینه است که پروتئین دانه آن از نظر ارزش غذایی، بسیار بالاست و قابلیت هضم بسیار بالایی دارد. همچنین ترکیب پروتئین گندم سیاه نیز به ترکیب پروتئین تخم مرغ نزدیک است. پروتئین آن بسیار بیشتر از برنج است. در مقایسه با غلات، پروتئین گندم سیاه به دلیل سطح نسبتاً بالایی از لیزین، از کیفیت غذایی بالایی برخوردار است . همچنین فیبر گندم سیاه بسیار بیشتر از برنج است که تأثیر فیزیولوژیکی مثبتی در دستگاه گوارش دارد.

گندم سیاه در صنایع دارویی نیز کاربرد دارد

گندم سیاه در صنایع دارویی نیز کاربرد دارد. گندم سیاه در  کاهش کلسترول بد خون مؤثر است. همچنین مواد موجود در آن باعث کاهش شدید فشار خون است. چای گندم سیاه به منظور دمنوش دارویی و مسکن تولید شده است که بیماران مبتلا به فشار خون با مصرف روزانه این چای باعث تعدیل فشار خون خود می شوند. گندم سیاه در صنعت تولید عسل نیز کاربرد دارد. گندم سیاه معمولی به عنوان یک منبع شهد برای تولید عسل در بسیاری از کشورها استفاده می شود. عسل گندم سیاه نسبتاً خالص بوده و عطر و طعم قوی و رنگی تیره دارد، مشخص است که عسل های تیره رنگ دارای فعالیت پراکسیدی بالایی هستند. گندم سیاه در تغذیه حیوانات نیز کاربرد دارد و با توجه به سطح انرژی بالایی که از نظر مواد مغذی دارد،

گندم سیاه به عنوان یک کود سبز عالی برای احیای زمین های کم بازده نیز کاربرد دارد

در پرورش حیوانات اهلی به ویژه گاو و گوسفند و پرندگان(مرغ و بوقلمون) بسیار مفید است. گندم سیاه به عنوان یک کود سبز عالی برای احیای زمین های کم بازده نیز کاربرد دارد، زیرا خود گیاه به دلیل کم توقع بودن از نظر عناصر غذایی و مواد آلی در چنین زمین هایی به خوبی رشد می کند و سطح سبز قابل توجهی در کوتاه مدت ایجاد می شود. بالش های گندم سیاه سبب کاهش خرو پف می شوند، به این ترتیب که با جلوگیری از افتادن زیاد سر به جلو یا عقب در هنگام خواب، به انقباض مجاری هوایی کمک می کند و شکل نامنظم پوسته گندم سیاه، سبب گردش هوا در بالش می شود

 

تأثیر این نوع گندم در امنیت غذایی کشور و رژیم غذایی سالم چیست؟

 

گندم سیاه سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است که برای سلامت بسیار مفید است. این گندم به فواید مختلف سلامت مانند آنتی اکسیداتیو، ضد سرطان ضدفشارخون، ضد دیابت، کاهش کلسترول و بهبود هوش فهم کمک می کند. بیماران دیابتی که نمی توانند برنج بخورند، می توانند گندم سیاه (که قندی برابر صفر دارد) مصرف کنند. همچنین فیبر گندم سیاه برای هضم، زمان بیش تری نیاز دارد که همین موضوع باعث کمک به کنترل گرسنگی و لاغری می شود.

حدود نصف جمعیت ایران دارای اضافه وزن هستند

حدود نصف جمعیت ایران دارای اضافه وزن هستند و برای افرادی که به دلیل افزایش وزن از مصرف چربی نگران اند، گندم سیاه یک ماده مغذی عالی به شمار می آید و می تواند 20 تا 35 درصد کالری مورد نیاز روزانه را بدون افزایش وزن تأمین کند. همچنین می توان با افزودن گندم سیاه به رژیم غذایی زنان باردار، از میزان کم خونی کاست و بر بهبود جریان خون افزود. مصرف روزانه گندم سیاه در دوران بارداری از ابتلا به واریس جلوگیری می کند.

خواص گندم سیاه/کتاب گندم سیاه

گندم سیاه به دلیل وجود مواد مغذی ضد التهاب مثل منیزیم و ویتامین E، از کودکانی که از آسم رنج می برند، محافظت می کند.همچنین مواد معدنی موجود در گندم سیاه از جمله کلسیم و فسفر برای رشد استخوان های کودکان مفید است و به دلیل وجود روی و سلنیوم، استخوانهای آسیب دیده را نیز ترمیم می کند. از آنجا که گندم سیاه به طور طبیعی فاقد گلوتن است، می تواند بهترین گزینه برای رژیم غذایی فاقد گلوتن برای افراد مبتلا به سلیاک باشد.

به طور کلی گندم سیاه منبع عالی گیاهی برای نیازهای ضروری بدن؛ منبع طبیعی پروتئین و تقویت سیستم ایمنی شناخته شده است.

 

درحال حاضر کدام کشورها این محصول را تولید و مصرف می کنند؟

 

بزرگترین تولیدکنندگان گندم سیاه چین، فدراسیون روسیه، اوکراین و قزاقستان هستند. به طور کلی گندم سیاه یکی از محصولات سنتی است که در آسیا و اروپای مرکزی و شرقی کشت می شود. گندم سیاه یکی از پر مصرف ترین محصولات در بسیاری کشورها از جمله هند، ژاپن، نپال، کانادا، ایتالیا و کره است.

آیا در ایران امکان کشت گندم سیاه وجود دارد؟ و کدام مناطق مستعد کشت آن است ؟

این محصول مزایای بسیاری برای تولیدکنندگان و مصرفکنندگان دارد که وارد شدن این محصول به سامانه کشاورزی و غذایی کشور می تواند گام بسیار مهمی در توسعه صنعت غذایی کشور باشد. با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ایران و سازگاری این محصول با شرایط اقلیمی و خاک های شمال غرب کشورمان و همچنین کوتاه بودن فصل رشد این محصول، اغلب در مناطقی با دوره ی رشد کوتاه بدون یخ زدگی یا به عنوان یک محصول دوم قابل کشت است.

شایان گفتن است؛ در یک طرح تحقیقاتی از سوی برخی  استادان دانشگاه این محصول در اردبیل کشت شده است.

 

از اسناد و منابع کدام سازمانهای بین المللی در تألیف این کتاب بهره برده‌اید؟

 

در تألیف این کتاب حدود 150 منبع و اسناد سازمان های معتبر بین المللی استفاده شده است که پیشنهاد می شود به دلیل طولانی بودن عناوین، به بخش منابع در کتاب گندم سیاه مراجعه شود.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا