آردبین‌المللیشماره 70گفتگوگفتگوی ویژهگندم

وقت حذف مواضع واکنشی مسئولان نسبت به تبادلات غلات فرا رسیده است

در گفت‌وگو با شریف نظام مافی

مواضع واکنشی/ کنفرانس iranGrain پس از دو سال وقفه با عبور از تب کرونا اردیبهشت ماه امسال میزبان فعالان داخلی و خارجی صنعت غلات و دانه‌های روغنی خواهد بود. نگاشته در این شماره با شریف نظام مافی، مدیر اجرای کنفرانس به گفت‌وگو پرداخته است تا از آخرین برنامه‌های اتاق فکر و جذابیت‌های این دوره کنفرانس اطلاع یابد.

وجه تمایز iranGrain  امسال با دوره پیشین

به گفته شریف نظام مافی، پیشامدهای جهانی غلات وجه تمایز اصلی این دوره کنفرانس با دو سال گذشته است؛ چراکه جنگ روسیه و اوکراین تمام معادلات جهانی غلات را به هم ریخته است. بنابراین به دلیل حساسیت‌های موجود، کنفرانس امسال بر محورهایی همچون موجودی غلات، تأثیرات جنگ بر خرید و فروش غلات در بازار، گرانی آن تمرکز خواهد داشت.

وی با اشاره به مواجهه با فضایی جدید در سطح زنجیره ارزشی غلات در جهان گفت: جنگ اوکراین و روسیه برای مصرف‌کنندگان غلات دارای تبعات فراوانی است که می‌تواند شاخصه‌هایی همچون خروج ارز از کشور برای خرید غلات و امنیت غذایی را تحت تأثیر خود قرار دهد.

 

آتشی که جنگ روسیه و اوکراین به جان مصرف‌کنندگان گندم انداخت

این فعال اقتصادی درباره تبعات جنگ اوکراین و روسیه اظهار کرد: در حال حاضر شاهد افت شدید سطح کشت غلات در اوکراین و وقوع مشکلات برای حمل و نقل غلات روسیه هستیم. از سوی دیگر، با توجه به سهم 25 درصدی روسیه و اوکراین در تأمین غلات جهان، فشار بسیار زیادی به کشورهای مصرف‌کننده وارد شده است؛ چراکه باید منابع ارزی قابل ملاحظه‌ای برای  واردات غلات صرف کنند.

به همین منظور در کنفرانس iranGrain از کارشناسان و سخنرانان خبره دعوت شده است تا  تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی علمی و فنی درستی درباره چشم‌انداز وضعیت موجود به مخاطبان ارائه شود.

نظام مافی با انتقاد از سیاست‌های ایران در حوزه غلات اظهار کرد: متأسفانه در طول سال‌های متمادی، تبادلات غلات ایران به صورت واکنشی بوده و هیچ‌گاه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسبی برای تولید و واردات صورت نگرفته است. از این رو، برگزاری محافلی همچون کنفرانس iranGrain می‌تواند با ارائه راهکار و پیش‌بینی‌های علمی، مواضع و سیاست‌های واکنشی مسئولان را به مواضع برنامه‌ریزی شده ارتقا دهد.

 

نظام مافی درباره مخاطبان خارجی کنفرانس گفت: شرکت‌های خارجی حاضر در کنفرانس اغلب از فروشندگان تکنولوژی و غلات، خریداران، شرکت‌های بازرسی، باربری، شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های جانبی همچون حقوقی، بانکی و مالی هستند که تاکنون استقبال خوبی از کنفرانس داشته‌اند.

 

بازاریابی B2B زیر چتر کنفرانس iranGrain

نظام مافی درباره اهداف برگزاری کنفرانس iranGrain گفت: ایران گرین، کنفرانسی تجاری و علمی است که هدف از برگزاری آن معرفی برندهای ایرانی برای رقابت در سطح جهانی است. علاوه بر این، معرفی تازه‌ها و نوآوری‌های فناوری و مواردی همچون ارزهای دیجیتال، صادرات و واردات از اهداف دیگر برگزاری کنفرانس است. علاوه بر این تلاش شده تا زیر چتر ایران گرین، مقوله networking B2B شکل بگیرد تا تمامی زنجیره غلات تحت پوشش قرار بگیرد.

وی در پایان ضمن تشکر از هئیت علمی کنفرانس و آقایان مرتضوی، یزجردی، جمشیدی، ضیائیان، زرگران، کریمی ، ایزدیار، خاطرنشان کرد که کنفرانس در روزهای 20 و 21 اردیبهشت ماه راس ساعت 30/9 صبح آغاز می‌شود.

خبرنگار: فاطمه بغدادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا