آردآردسازانداخلیشماره 49گندمیادداشت

آردهای صنفی ارزان قیمت، حقیقتی که چشمان‍مان را نسبت به آن بسته‌ایم!

یادداشتی از یک مدیر آردساز

 آردهای صنفی ارزان قیمت، حقیقتی که چشمان‍مان را نسبت به آن بسته‌ایم!/ به اعتقاد فعالان صنعت آسیابانی اعلام نرخ 2700 تومانی برای خرید گندم صنف و صنعت از دولت و تقاوت قیمتی قابل ملاحظه آن با گندم 900 تومانی، کارخانجات آرد و واحدهای صنف و صنعت را با چالش و مشکل جدی در بخش تامین گندم مورد نیاز و بلاتکلیفی برای افزایش قیمت محصولات خود در سال 1399 رو به رو کرده است. چراکه کنترل نامناسب دولت بر مصرف گندم 900 تومانی و خروج این گندم از شبکه، منجر به کاهش قیمت آرد صنف و صنعت در بازار شده است و هر کیلو آرد که باید به نرخ 4000 تومان به فروش برسد با قیمت 3000 تا 3200 تومان در حال عرضه و فروش است.

آردهای صنفی ارزان قیمت، حقیقتی که چشمان‍مان را نسبت به آن بسته‌ایم!

رقابت میان واحدهای آردسازی و نشتی آرد حاصل از گندم 665 و 900 تومانی  و در نهایت وجود فساد و دلالی در بازار، کارخانجات را چنان سردرگم کرده که حتی برای تامین هزینه های روزمره با مشکل مواجه شده‌اند!

سوال اینجاست، چگونه می‌توان گندم 2700 تومانی خرید ولی آرد آن را به نرخ 3000 تومان فروخت! جز اینکه منشا تولید این آرد، گندمی ارزان‌تر از 2700 تومان است؟!

کارخانجات بزرگ در حال از دست دادن مشتریانشان هستند

و آردهای ارزان، بلای جان کارخانجات شده است. به واقع آینده صنعت آرد و نان به کجا می‌رود؟! امروز شرایط به نحوی شده که حتی کارخانجات سالم نیز در گرداب گندم‌ها و آردهای سر ریز در حال حل شدن و متضرر شدن هستند! چه باید کرد؟

کاش مسئولان بدانند که این وضعیت زیاد دوام نخواهد داشت چرا که بازار در درازمدت راه درست خود را خواهد یافت. اما فسادی که در این برهه از زمان و بر اساس تصمیمات سلیقه‌ای تیم مسئول کنونی گرفته شده تا ابد به عنوان لکه‌ای تاریک در کارنامه مسئولان تصمیم‌گیر خواهد ماند و از یاد ما تولیدکنندگان نیز نخواهد رفت!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا