آردداخلیشماره 41گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

هدررفت گندم به صورت سالانه 2 میلیون تن در دامداری‌ها

در گفتگو با رئیس اتحادیه صنعت دامپروری کشور مطرح شد

وزارت صنعت معدن و تجارت به بهانه ارزان نگه داشتن قیمت نان نرخ سبوس را افزایش داده است اما از طرفی به غذای حیوانات ورود کرده است. به طوری که برآورد می شود معادل ۲میلیون تن گندم به طور غیر مستقیم وارد غذای حیوانات و دچار هدررفت گندم می شود. الله یار ولی زاده، رئیس اتحادیه صنعت دامپروری کشور در گفتگو با نشریه نگاشته در ادامه مطلب فوق، بیان داشت: افزایش قیمت رسمی سبوس به 1250 تومان باعث افزایش ورود نان به دامداری ها و مرغداری ها به ویژه در جوامع روستایی شده است.

 

وی در ادامه افزود: قیمت مصوب هر کیلوگرم سبوس در سال گذشته 520 تومان بود که در اواخر سال گذشته به یک باره به 840 تومان افزایش یافت و اکنون به قیمت 1250 تومان درکارخانه به فروش می رسد. لذا تا زمانی که این محصول به صنعت دامپروری برسد، مبلغی معادل 1500 تومان تا 1600 تومان قیمت گذاری می شود. این درحالی است که قیمت هر کیلوگرم نان در روستاهای کشور 1200 تومان است.

ولی زاده با بیان اینکه حال با ارزان قیمت بودن نان نسبت به سبوس با وجود ارزش غذایی 5 برابری آن، روستائیان اقدام به خرید نان از نانوایی ها برای حیوانات خود کرده اند، اذعان داشت: در حالی که محدودیتی برای خرید تعداد نان در کشور وجود ندارد، مشاهده می شود هر روستایی روزانه 30 عدد نان خریداری می کند و مشخص است که این نان برای مصرف خانوار نیست. از این رو روستائیان نان مصرفی مردم را به دلیل قیمت پایینی که در مقایسه با سبوس دارد با دیگر ضایعات کشاورزی از جمله کاه مخلوط می کنند و در جیره غذایی گوسفند، گوساله، مرغ و غاز قرار می دهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا