داخلیسیلوسیلوسازانشماره 44غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

سیلو آرمان توسعه غرب و نگهداری بلندمدت گندم بدون استفاده از سموم شیمیایی در آن

در گفتگو با مدیرعامل شرکت مهندسین آرمان توسعه غرب

سیلو آرمان توسعه غرب با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات شرکت وستیل کانادا با ظرفیت 50 هزار تن در سال 1387 در شهرستان قروه کردستان احداث و به بهره‌برداری رسید که از بدو بهره‌برداری تاکنون ظرفیت سیلو صرفاً از طریق خرید مستقیم از کشاورزان شهرستان قروه تأمین شده است و هیچگونه گندم وارداتی یا انتقال از سایر مناطق به این سیلو اختصاص داده نشده است. این سیلو در سال گذشته توانست جایزه سیلوی نمونه در سی و سومین مراسم انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی را از آن خود کند.

نگهداری بلندمدت گندم بدون استفاده از سموم شیمیایی در سیلو آرمان توسعه غرب

مهندس یونس زارعی، مدیرعامل شرکت مهندسین آرمان توسعه غرب در گفتگو با نگاشته در خصوص وجه تمایز این شرکت با سایر مراکز نگهداری گندم اظهار کرد: این مجموعه پس از گذشت سه سال از بهره‌برداری و فعالیت، روش‌های معمول ذخیره و نگهداری گندم را تغییر داده است و با استفاده از روش‌های تحقیق و پژوهش توسط تیم کارشناسی و دقت در تمامی مراحل خرید و همچنین در طول دوره نگهداری، به شیوه صحیح ذخیره سازی دست پیدا کرده است. از سوی دیگر این سیلو قادر است که گندم را تا 2 سال بدون استفاده از مواد و سموم شیمیایی و کاملاً سالم و بهداشتی نگهداری کند که این امر مورد توجه سازمان‌ها و ادارات مربوطه از جمله غذا و دارو، کشاورزی و مخصوصاً بازرگانی دولتی قرار گرفت است.

وی در خصوص مشکلات صنف سیلوداران اظهار کرد: تجربه در این چند سال نشان داده است که قراردادهای ذخیره‌سازی گندم دارای اشکال می باشد، هرچند به لحاظ شکلی عادلانه است اما به لحاظ ماهیتی نمی‌توان عدالت را در آن رعایت کرد.

صدور حواله انتقال و فروش گندم تابعی از سلایق مسئولان است

زارعی با اشاره به اینکه صدور حواله انتقال و فروش گندم برای تمام استان‌ها همزمان صورت نمی‌گیرد، گفت: خروج و صدور گندم‌ها در هر استان، تابعی از سلایق، رفتار مدیران و کارکنان بازرگانی دولتی و همچنین مدیران سیلوهای بخش خصوصی است که موارد فوق سبب ناهماهنگی و گاهی تعلل و تأخیر در حمل و نقل گندم و نارضایتی مدیران ارشد بازرگانی دولتی و همچنین نامتوازن بودن درآمد سیلوهای بخش خصوصی می‌شود که تاکنون شرکت بازرگانی دولتی برای رفع این مشکل تنها به روش‌های تعزیری و تهدید در قراردادها بسنده کرده است که چاره ساز نبوده و نیست. لذا شاید با تغییر ماده‌ای از قرارداد بتوان این مشکل را برطرف کرد.

با رتبه‌بندی سیلوها به نگهداری سالم گندم کمک کنیم

زارعی ادامه داد: صدور مجوزهای بی رویه و بدون کار کارشناسی یکی از معضلات عمده سیلوداران است که منجر به ساخت سیلوهای فراوان، غیرضروری و غیراقتصادی در سطح کشور شده است که تهدیدی جدی برای ادامه حیات این صنف است. همچنین لحاظ کردن رتبه بندی و درجه بندی در بخش سیلوها می‌تواند نقش موثری را در نگهداری سالم و بهداشتی گندم ها داشته باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا