آردداخلیشماره 20گفتگوگفتگوی ویژهگندم

جدول پاکی از زبان مدیر یک مرکز خرید و نقدی بر نظرات منتقدین

جدول پاکی از زبان مدیر یک مرکز خرید و نقدی بر نظرات منتقدین ! بحث اصلاح جدول پاکی گندم در ماه گذشته سوژه بسیاری از محافل مدیران این صنعت و همچنین رسانه های خبری بود. نگاشته نیز درکاریکاتور ماه گذشته با عنوان جدول پاکی به این مسأله پرداخت.

یک طرف مرکز خرید که مجبور است گندمی با افت بالا را با اجبار دولت خریداری کند و یک طرف آسیابان که با ضرر هنگفت، گندمی که با الک 2 در 2 خریداری کرده را باید با الک 2 در 20 آماده آسیابانی کند!

در این شماره مهندس منصور وزیری مدیر عامل شرکت ذخیره سازی آذران مهرپویای صبا که فعالیت اصلی آن خرید و ذخیره سازی گندم در منطقه میانه است، میزبان نگاشته شده تا ضمن انتقاد از برخی نظرات ارائه شده درباره جدول پاکی به بحث عدم حمایت دولت از کشاورزان در بحث خرید گندم بپردازد. گفتگوی ما را با این فعال حوزه ذخیره سازی می خوانید.

مهندس منصور وزیری در ابتدا در تشریح وضعیت کشاورزان که به مراکز خرید تضمینی گندم مراجعه کرده اند، عنوان کرد: کشاورزان پس از یک سال تلاش و تولید گندم، لایق آن هستند که ودیعه گندم تولیدی خود را به موقع دریافت نمایند و اگر دولت که متصدی اصلی خرید گندم است، مدیریت منسجم تری را اعمال کند، کشاورزان به عنوان حلقه اول زنجیره گندم و آرد و نان، تا این اندازه مورد اجحاف قرار نخواهند گرفت.

اتهام ورود خاک و یا فروش گندم با افت بالا به کشاورزان وارد شده است

وی با بیان اینکه در اغلب نظرات ارائه شده توسط مدیران، اتهام ورود خاک و یا فروش گندم با افت بالا به کشاورزان وارد شده، گفت: با توجه به اینکه خود ما به عنوان مرکز خرید گندم فعال هستیم، باید اعلام کنم که اغلب کشاورزان می توانند از هر هکتار زمین دیم ۸۰۰ کیلو تا یک تن محصول برداشت کنند و در زمین های آبی این میزان به سه تن گندم هم می رسد.

قشر کشاورز از جمله شریف ترین قشر جامعه هستند که روزی حلال کسب می کنند. کشاورزان هراستان شناخته شده اند و دارای کد شناسایی مشخص در نزد جهاد کشاورزی هستند و به هیچ وجه خاک و فضولات را به گندم اضافه نمی کنند چرا که با این کار اعتبار و سابقه خود را خدشه دار خواهند کرد.

اما متاسفانه سیستم شناسایی کشاورز در برخی استانها اعمال نمی شود. در برخی استانها مانند زنجان، کردستان و حتی تهران، گندم از افرادی غیر از کشاورزان شناسه دار نیز خریداری می شود و تصمیمات خرید گندم به صورت استانی گرفته می شود و هیچ سیستم منسجمی در کشور وجود ندارد.

 

امسال از هیچ دلالی گندم نخریدیم

وزیری راهکار حل مشکل کیفیت گندم را، حذف دلالی و جلوگیری از خرید و فروش گندم توسط واسطه ها عنوان کرد و گفت: وجود بانک اطلاعاتی مدون درباره کشاورزان می تواند بخش زیادی از مشکلات پیش رو خرید تضمینی گندم را رفع کند. همچنین اگر بازرسی در تمام مراکز خرید گندم به صورت منسجم عمل شود، دست دلالان و واسطه ها از این امر کوتاه خواهد شد.

برای مثال امسال حتی یک دلال نیز نتوانست به سیلوی میانه گندم بفروشد. از طرفی دولت باید با شناسایی کشاورزان در تمام کشور دست دلالان را کوتاه و برای ترغیب کشاورز به آنها سوبسید بذر و کود و ماشین آلات دهد، نه اینکه ضعف مدیریت خود را بر گردن کشاورز و یا مرکز خرید بیندازد!

وی تاکید کرد که هر چه سوبسید به کشاورزان بدهند کم است چرا که متاسفانه کشاورزان در وضع بسیار بدی و با حداقل شرایط زندگی می کنند و علی رغم تاخیرهای چند ماهه در پرداخت پولشان همچنان به کشت محصول دل خوش کرده اند.

 

تاکید بر الزام نصب دستگاه پیش بوجاری در سیلوها توسط دولت

مدیرعامل سیلوی آذران مهرپویای صبا در خصوص جدول پاکی گندم یادآور شد: دولت با الزام نصب دستگاه پیش بوجاری در سیلوها و حمایت از این طرح می تواند به بهبود سلامت گندم کمک کند.

نبود پیش بوجاری در سیلوها منجرشده است تا با گذشت تنها ۲۰ روز از خرید گندم، سیلوها به وسیله عوامل خارجی آلوده شود و علی رغم کیفیت بالای گندم در برخی استانها،در مدت زمان کوتاهی شاهد رشد آفت و شپشک گندم در سیلوها باشیم.

دولت با بوجاری اولیه تنها می تواند گندم خالص را با قیمت مناسب از کشاورز خریداری کند و عملا در این پروسه دلال حتی یک کیلو هم نمی تواند خاک و یا فضولات جانبی اختلاط کند. البته لازم به یاد آوری است تمامی افت مفید و حتی بخشی از افت غیر مفید حاصل از گندم نیز توسط کارخانجات به فروش می رسد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا