آردداخلیشماره 37گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندمنان

سامانه فروش آرد و عملکرد نانوایان

در گفتگو با رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران

 دغدغه حمل و نقل آرد یکی از مشکلات سامانه فروش آرد یارانه‌ای برای نانوایان است که عدم تغییر کرایه‌های حمل و نقل از سال 93 و وابستگی سیستم آرد یارانه‌ای به شرکت حمل و نقل و از سوی دیگر محدودیت زمانی نانوایان برای انتخاب کارخانه آرد مورد نظر سبب شده است تا آرد خریداری نانوایان با تاخیر چندین هفته‌ای به دستشان برسد.

در حالی که سامانه فروش آرد سایر مصارف که مختص به نانوایان آزادپز و نان‌های فانتزی است، نسبت به سامانه آرد یارانه‌ای عملکرد بهتری دارد چراکه فرآیند انتخاب آرد و حمل و نقل آن از سوی کارخانه و یا نانوایان با سرعت عمل مطلوب‌تری صورت می‌گیرد.

بیژن نوروز مقدم، رئیس و عضو هیئت مدیره اتحادیه نانوایان تهران در گفتگو با خبرنگار نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق در خصوص وضعیت بلاتکلیف نرخ‌دهی نان اظهار کرد: متاسفانه با وجود تورم‌‌ 12 درصدی در سال 94 و تورم 37 درصد سال 97، قیمت نان از سال 93 تاکنون ثابت مانده و روز به روز شرایط را برای نانوایان دشوار کرده است.

لذا اتحادیه نانوایان در راستای احقاق حق نانوایان همواره پیشنهادهای کارشناسی خود را برای تعیین قیمت نان ارائه داده و خواستار این است که دولت با نرخ‌گذاری عادلانه نان و پرداخت یارانه آن به مردم و یا اقدامات حمایتی برای جبران هزینه‌های گزاف نانوایان به دخل و خرج این صنف زحمتکش تناسب ببخشد.

همچنین بر اساس جلسات اتحادیه نانوایان با مسئولان مربوطه و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس قرار بر این بود که تا انتهای فروردین ماه امسال تعیین تکلیفی برای نرخ نان صورت بگیرد که اکنون با پایان ماه مبارک رمضان هنوز تصمیمی برای آن گرفته نشده است.

سامانه فروش آرد و عملکرد نانوایان

وی با اشاره به افزایش 7 هزار تومانی قیمت خمیرمایه و خرید 17 هزار تومانی این محصول گفت: با توجه به افزایش 36 درصدی دستمزد کارگران، افزایش 15 درصدی بهای آب، برق و گاز،  افزایش بیمه و مالیات و سایر مواد اولیه تولید، یک نانوا باید چه تعداد نان بفروشد تا بتواند هزینه‌های مورد نیاز خود را تامین کند.

از کاشت گندم تا تولید آرد باید زیر ذره‌بین استاندارد قرار گیرد

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی، با انتقاد از اعمال برخی از قوانین استاندارد در صنف نانوایی گفت: عدم رعایت گلوتن کافی برای گندم و سایر مشخصه‌های کیفی گندم برای تولید آرد مرغوب سبب شده است تا نانوا برای جبران گلوتن پائین آرد و چسبندگی بیشتر خمیر به استفاده از نمک بیشتر روی بیاورد.

در حال حاضر با توجه به کاهش میزان استاندارد مصرف نمک در نان از 1.8 درصد به یک درصد نانوایان با مشکل مواجه شده‌اند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که در مقوله استانداردسازی نان باید از صفر تا صد فرآیند تولید نان از مزرعه کشت گندم تا آرد تولیدی کارخانجات زیر ذره‌بین قوانین استاندارد قرار بگیرد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا