آردآردسازانداخلیشماره 36گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

سبوس و ممنوعیت فروش آزاد آن، محدودیتی تازه برای کارخانجات آرد است

مدیرعامل کارخانه آرد مروارید مطرح کرد

ممنوعیت فروش آزاد سبوس، محدودیتی تازه برای کارخانجات آرد! راه‌اندازی سامانه توزیع سبوس بخشی از ورودی درآمد کارخانجات آرد را  با مشکل مواجه کرده است، به گونه‌ای که بر اساس سامانه توزیع سبوس، کارخانجات آرد از اول فروردین‌ماه مکلف شده‌اند تا کل سهمیه سبوس خود را به اتحادیه‌های استانی تحویل دهند.

از سوی دیگر فروش آزاد سبوس نیز برای کارخانجات آرد ممنوع اعلام شده است درحالی که هزینه‌های کارخانجات مانند کیسه خالی نسبت به سال گذشته چند برابر شده است و این مشکلات برای صنعتی که کارد به استخوانش رسیده است، می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد.

ظرفیت تولید 830 تن انواع آرد و سبوس در روز

مهندس هادی دادگر، مدیرعامل کارخانه آرد مروارید هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار نگاشته ضمن اشاره به مقدمه فوق  با بیان اینکه کارخانه آرد مروارید هرمزگان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید آرد در جنوب ایران است، گفت: این کارخانه توانسته است با بهره‌گیری از مدرن‌ترین تجهیزات روز بولر و قرارگیری در مسیر ترانزیت و نزدیکی به خطوط راه‌آهن و بنادر به یکی از مجهزترین کارخانجات آرد در خاورمیانه و ایران تبدیل شود. به گونه‌ای که با ظرفیت تولید 830 تن انواع آرد در روز قابلیت تامین آرد مورد نیاز استان و حتی صادرات آن را دارا می‌باشد.

مطالبات کارخانجات آرد از سال 93 تاکنون پرداخت نشده است

وی با بیان اینکه مطالبات کارخانجات آرد از سال 93 تاکنون پرداخت نشده است، گفت: با توجه به نام‌گذاری سال 98 به نام رونق تولید و افزایش گزاف هزینه‌های کارخانجات و نبود هم‌خوانی آن با درآمد کارخانه‌ها، شایسته است که مسئولان نگاه ویژه‌ای را به این صنعت به ویژه منطقه جنوب کشور داشته باشند چراکه این کارخانجات با وجود شرایط نامناسب آب و هوایی در جنوب کشور و عدم اختصاص وام‌های بانکی، تنها با هزینه‌ شخصی خود اقدام به تامین تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز خود می‌کنند.

نرخ‌گذاری جدید گندم کفاف هزینه‌های گزاف کشاورزان را نخواهد داد.

این فعال صنعت آرد کشور در خصوص کیفیت گندم امسال با توجه به وقوع سیل بیان کرد: بارش‌های فراوان باران از یک سو علاوه بر بهبود کیفیت گندم، مقداری از گندم‌های تولیدی استان‌های سیل زده را نیز دچار خسارت کرده است که در صورت ذخیره‌سازی مناسب، باز هم نیاز به واردات مقداری گندم وجود دارد. همچنین نرخ‌گذاری جدید گندم کفاف هزینه‌های گزاف کشاورزان را نخواهد داد.

احداث سیلو 50 هزار تنی کارخانه آرد مروارید

مدیرعامل کارخانه آرد مروارید در خصوص طرح‌های توسعه‌ای مجموعه خود اظهار کرد: تا قبل از سال 97 حدود 150 میلیارد ریال برای استفاده از بزرگ‌ترین تکنولوژی آسیابانی روز بهره گرفتیم تا نامی ماندگار را در این صنعت به جا بگذاریم. به گونه‌ای که در حال حاضر با نصب سیستم بوجاری قوی، امکان تولید انواع آردهای فانتزی، نان‌های مختلف و آرد صنف و صنعت را  برای مصرف استان و صادرات دارا هستیم. همچنین کلنگ‌زنی ساخت سیلوی 50 هزار تنی یکی دیگر اقدامات توسعه‌ای شرکت آرد مروارید می‌باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا