آردداخلیشماره 29گزارش

صادرات آرد و پیامدهای ممنوعیت آن برای کارخانجات آرد کشور

صادرات آرد از جهت ارزآوری و بکارگیری ظرفیت بلااستفاده کارخانجات آرد و همچنین حضور فعال کشور در بازار کشورهای همسایه همچون عراق بحث مهمی است که اخیرا با تسهیلاتی که دولت فراهم آورده بود، انجام می شد. اما وزارت جهاد کشاورزی به تازگی لیستی در راستای ممنوعیت واردات برخی کالاهای اساسی ارائه کرده است که آرد نیز یکی از آنهاست. به دنبال این موضوع به گفتگو با چندی از فعالان صنعت در غرب کشور پرداخته ایم که در ادامه می خوانید؛

رییس انجمن صنفی آردسازان استان خوزستان:

بخشنامه ای بودن صادرات و دستورالعمل های دولت مشکل ساز شده است

رضا علیرضایی، رییس انجمن صنفی آردسازان استان خوزستان در خصوص ممنوعیت اخیر صادرات آرد، گفت: برای رونق صادرات آرد به کشورهای همسایه زمان، نیرو و هزینه های زیادی را صرف کردیم تا توانستیم نزدیک به 15 درصد بازار آرد عراق را تامین کنیم و در استان خوزستان موفق به صادرات 27 هزار تن آرد به عراق شده ایم. اما تنها با یک بخشنامه تمام تلاش، هزینه ها و مشتریان ما در بازار عراق از بین رفت. متاسفانه بخشنامه ای بودن صادرات و دستورالعمل های متعددی که دولت ناگهانی می دهد، یکی از مشکلات ما است.

وی افزود: صادرات آرد از محل ورود موقت گندم نیز به دلیل نرخ بالای ارز و نوسانات آن امکان پذیر نیست چراکه از نظر اقتصادی برای کارخانجات به صرفه نیست و توان رقابت با رقبا مانند ترکیه را نداریم زیرا قیمت مواد اولیه آنها بسیار پایین تر است.

استفاده از ظرفیت خالی کارخانجات و ارائه ارز پایین قیمت راهکار نجات ماست

علیرضایی در خصوص راهکار حل این مشکل گفت: اگر دولت صادرات گندم دارد پیشنهاد می کنیم که گندم خام را در کارخانجات تبدیل به آرد کند و سپس به امر صادرات بپردازد تا از ظرفیت کارخانجات استفاده شود چراکه در حال حاضر کارخانه های آرد تنها با 25 درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و یا ارز نرخ پایین در اختیار کارخانجات قرار دهد تا توان خرید گندم و رقابت برای آنها فراهم شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: گرچه استان خوزستان بهترین گندم را دارد اما از آنجایی که از طریق بورس توزیع می شود، این مساله برای ما معضل شده است چرا که هنگامی که نیاز به گندم پیدا کنیم مجبور هستیم این نیاز را از سایر استان ها تامین کنیم که منجر به افزودن هزینه حمل بر روی قیمت گندم می شود. دولت باید راهکاری برای این استان بیاندیشد چراکه از نظر آب و هوا و امکانات شرایط خوبی ندارد و سرمایه گذاران تنها به دلیل گندم با کیفیت این استان شروع به فعالیت کرده اند لذا اگر گندم نیز از ما گرفته شود، سرمایه گذاران رقبتی به ادامه فعالیت نخواهند داشت کمااینکه برخی کارخانه ها درصدد تعطیلی هستند.

…………………………………………..

مدیرعامل کارخانه آرد اهواز:

صادرات راهکار مناسبی برای جبران عدم افزایش چندین ساله نرخ آرد برای کارخانجات بود

حسین شمال زاده، مدیرعامل کارخانه آرد اهواز با بیان اینکه طی سال 96 و 97 میزان 3 هزار تن صادرات آرد از محل بورس به کشور عراق داشته ایم، گفت: در واقع دولت تسهیلاتی را برای امر صادرات فراهم کرده بود که به راحتی از بورس گندم خرید و صادر می کردیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر طبق لیستی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده یکی از این اقلام، صادرات آرد است و این ممنوعیت زمانی اعلام شده که برخی از کارخانجات مانند کارخانه آرد اهواز در حال صادرات بوده اند و از آنجاییکه زمان ضمانت نامه ها در بانک تمام شده بود، بانک ضمانت نامه ها را ضبط کرد و ما با مشکلات عدیده ای مواجه شده ایم.

شمال زاده عنوان کرد: نکته دیگری که وجود دارد این است که قرار بوده تا دولت به گندم نیز مانند سایر اقلام همچون جو و خوراک دام ارز ارائه کند اما همچنان کسی موفق به دریافت این ارز نشده است. پیش از ممنوعیت صادرات، از افرادی که گندم وارد می کردند، خرید و به امر صادرات آرد می پرداختیم اما در حال حاضر گندمی برای خرید وجود ندارد و این نشان می دهد که کسی وارد نکرده است.

آرد ایران در بازار عراق شناخته شده بود که با ممنوعیت تهیه گندم دچار مشکل شده است

وی با اشاره به اینکه به تازگی آرد ایران در بازار عراق شناخته شده بود و مشتریان خوبی پیدا کرده بود که با ممنوعیت تهیه گندم مشکل شده است، گفت: با توجه به اینکه تراز کارخانه ها مخصوصا در سال 97 منفی بوده است و در آمد آنچنانی ندارند چراکه 3 سال است نرخ آرد ثابت مانده است لذا صادرات راهکار مناسبی برای جبران این خسارت ها بود و امر صادرات از مرزهای جنوبی کشور مانند خوزستان با کرایه پایین به راحتی قابل انجام بود و هم برای صادرکننده و هم مصرف کننده به صرفه بود که متاسفانه این فرصت از ما گرفته شد. توصیه می کنیم که دولت از ظرفیت خالی کارخانجات استفاده و شرایط صادرات را فراهم کند.

……………………

مدیرعامل کارخانه آرد بیگلری:

با ممنوعیت صادرات آرد دیگر به سیستم بروکراسی دولت اعتماد نمی کنیم!

مهندس امیری، مدیرعامل کارخانه آرد بیگلری با اشاره به اینکه حجم صادرات این کارخانه طی سال 97 نزدیک به 4 هزار تن بوده است، گفت: به منظور صادرات آرد به عراق و رقابت با ترکیه اقدام به تجهیز ماشین آلات و صرف هزینه های هنگفت کرده بودیم که اخیرا به تازگی امر صادرات در مسیر رونق قرار گرفته بود اما متاسفانه وزارت جهادکشاورزی مانع صادرات شدند.

وی افزود: در این میان بحثی که اهمیت دارد این است که پس از این چطور تولیدکنندگان می توانند به این سیستم بروکراسی دولت اعتماد کنند! هنگامیکه یک شبه قوانین تغییر می کند دیگر انگیزه ای برای تولیدکنندگان نمی ماند و اطمینانی برای انجام ورود موقت هم نخواهند داشت اگر اعتماد هم کنیم صرفه اقتصادی ندارد.

اگر 6 ماه پیش هر سرمایه گذاری دیگری می کردیم منجر به سود می شد

امیری تصریح کرد: برای انجام صادرات از 6 ماه گذشته اقدام و در بورس خرید قطعی کرده بودیم و 3 میلیارد هزینه کرده ایم اما پس از 4 ماه مانع صادرات شدند که اگر هزینه ضمانت نامه و 6 ماه بهره بانکی را حساب کنیم مبلغ قابل توجهی می شود که باید در شرایطی که حتی صادرات ما به سرانجام نرسیده پرداخت کنیم. در این شرایط فعلی آقای سیف، معاون وزیر جهاد از ما خواستند که گندم را به آنها تحویل و پول آن را به ریال 6 ماه گذشته دریافت کنیم. نرخ دلار 6 ماه گذشته که گندم را خرید کرده ایم 4200 تومان بوده اما هم اکنون دلار 14 هزار تومان شده است. اگر 6 ماه پیش هر سرمایه گذاری دیگری می کردیم منجر به سود می شد.

وی خاطر نشان کرد: مشکل این است که دولت برنامه ریزی و استراتژی بلند مدت ندارد و یک شبه بخشنامه و مصوبات آن تغییر می کند بدون اینکه در نظر گرفته شود برای امر صادرات هزینه و زمان زیادی صرف شده است. حتی ترامپ نیز برای تحریم کردن 3 ماه به کشور فرصت داد. اما دولت ما یک شبه صادرات را ممنوع کرد. در واقع در شرایطی که از سال 93 نرخ آرد تغییر نکرده و تمام مخارج تولید چندبرابر شده، کمک دولت به ما ممنوعیت صادرات بود!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا