آردبین‌المللیشماره 70گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

معرفی خدمات بانک سامان برای تجار غلات در کنفرانس iranGrain

بانک سامان برای دومین سال پیاپی قرار است در رویداد iranGrain شرکت کند. نگاشته برای اطلاع از خدمات این بانک به تجار و شرکت‌های غلات، با روابط عمومی این بانک به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته روابط عمومی بانک سامان، این بانک همواره در زمینه اقدامات بشردوستانه (به ویژه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی) پیشگام و مفتخر به ارائه خدمات نوین به مشتریان خود بوده است. همچنین به‌رغم تحریم‌های بی‌سابقه وضع‌شده علیه شبکه بانکی کشور، این بانک با بهره‌گیری از شبکه گسترده کارگزاران خارجی خود در آسیا و اروپا و به واسطه حضور در کانال‌های تجارت کالاهای بشردوستانه، توانسته است وجوه را به نفع ذی‌نفعان معتبر فعال در عرصه غذا و غلات از جمله Cargill, Bunge و … به کار گیرد.

بانک سامان در کنفرانس ایران گرین به‌عنوان اسپانسر به معرفی خدمات بانکی در حوزه ارز و ریال خواهد پرداخت.

بنا بر اذعان روابط عمومی بانک سامان مهم‌ترین هدف این مجموعه از شرکت در کنفرانس، برقراری ارتباط با شرکت‌های برتر خارجی و داخلی فعال در حوزه غلات است. همچنین با توجه به این موضوع که لازمه داشتن زنجیره تأمین قوی، در کنار هم نگه‌داشتن بنگاه‌های بزرگ، متوسط و کوچک است، تلاش می‌شود تا با بخش‌های مختلفی که در این صنعت حضور دارند، نشست‌های تخصصی برگزار کند و در صورت وجود توافق، به سمت عقد قرارداد، گام‌هایی برداشته شود.

با توجه به اهمیت تأمین فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی در بقای انسان، صنایع غذایی به معنای عام آن یکی از نخستین صنایع در طول تاریخ بشر بوده و جزء صنایع اساسی به شمار می‌رود. گسترش جمعیت، افزایش رفاه عمومی، تغییر عادات غذایی و سبک زندگی، از مهم‌ترین شاخصه‌های تأثیرگذار بر رشد این صنعت در سطح جهانی، پس از انقلاب تکنولوژیک قرن 21 است.

صنعت غذا بالاترین سهم را در اشتغال ایران دارد

در تمامی کشورهای جهان صنایع غذایی تأثیر بسزایی در ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده داشته و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. صنعت غذا در ایران با توجه به شرایط آب و هوایی، تنوع و کیفیت مطلوب کشاورزی دارای اهمیت و مزایای فراوانی بوده و بالاترین سهم را در ایجاد اشتغال در کشور داشته است. پیش‌بینی‌ها بر این نکته استوار است که این بخش از سویی با توجه به سهم بالای صنایع غذایی در سبد کالایی خانوار و از سویی دیگر، با توجه به دسترسی به مواد اولیه با کیفیت و نیروی کار ارزان، امکان توسعه اشتغال در کشور را بیش از سایر بخش‌های صنعتی خواهد داشت.

نظر به سهم بسیار بالای محصولات فصلی در تأمین مواد اولیه داخلی این صنعت و لزوم خرید نقدی این محصولات از کشاورزان و نیز با توجه به بالا بودن هزینه‌های مواد اولیه وارداتی، چرخش سرمایه در این صنعت زمان‌بر است. همچنین تأمین حجم کلان سرمایه موردنیاز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تولیدکنندگان صنایع غذایی به شمار می‌رود که افزون بر آن، نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه موردنیاز این صنعت، چالش‌برانگیز است.

بانک سامان یکی از بانک‌های پیشرو در ارائه خدمات تأمین مالی و ارز صنایع غذایی

در همین خصوص بانک سامان به‌عنوان یکی از بانک‌های پیشرو در ارائه خدمات تأمین مالی و ارز صنایع غذایی، همواره رویکردی متعهدانه و راه‌حل محور به این صنعت داشته است. این گزارش در جهت همان رویکرد و با هدف بررسی چالش‌های عمده پیش روی فعالان صنعت غذایی و درنهایت تلاش برای شناسایی راه‌حل‌هایی عملیاتی برای رفع چالش‌های یادشده است. با توجه به ترکیب مشتریان بانک، تمرکز اصلی در صنایع غذایی بر روی مجموع محصولات خوراکی و آشامیدنی و مشخصاً گروه‌های کالایی «لبنیات»، «شیرینی و شکلات»، «بیسکوییت و کیک» و «کنسرو و غذاهای آماده» است.

از سوی دیگر، همه‌گیری کرونا سبب افزایش مصرف گروه‌های کالایی منتخب در سطح جهان شده است. در میان این گروه‌های کالایی، مصرف «غذاهای آماده» و «شیرینی و شکلات» بیش از سایر کالاها افزایش ‌یافته است.

طی سال‌های آینده ارزش بازار صنایع غذایی سالانه 4.8 درصد افزایش خواهد یافت و میانگین قیمت این محصولات نیز در این بازه زمانی رو به رشد خواهد بود./ بانک سامان

فضای ایجادشده در این کنفرانس می‌تواند به‌عنوان بستر قوی برای ایجاد ارتباط با سازمان‌ها و مؤسسات اصلی صنایع غذایی در خاورمیانه نقش‌آفرین باشد. بستر به وجود آمده قطعاً در انعقاد قراردادهای بنیادین در جهت رشد صنایع وابسته به غلات و بحث تسهیل تجارت غلات و دانه‌های روغنی تأثیر زیادی خواهد داشت.

در پایان به تلاش‌های مدیرعامل بانک سامان در این مسیر پرچالش اشاره شده است.

یادآور می‌شود، علیرضا معرفت، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد MBA، از دی‌ماه سال 1381 در بانک سامان فعالیت داشته‌ است و پیش‌ازاین در سال‌های 1392 تا 1395 مدیر بانکداری شرکتی، از سال 1394 تاکنون دبیر کمیسیون اعتبارات شرکتی و در سال 1396 در سمت معاون اعتباری بانک سامان و از بهمن‌‌ماه 1396 به‌عنـوان قائم‌مقام بانـک سـامان فعالیت داشته است. وی از بهمن 1398 تا کنون در سمت مدیریت عامل بانک سامان در این عرصه فعال است.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا