داخلیشماره 28گفتگوگفتگو با بخش خصوصی

خوراک فرآوری شده در صنایع دامداری و مرغداری به جای گندم و جوی خام چه مزایایی دارد؟

در گفتگو با مدیرعامل تعاونی کارخانجات تولید کننده خوراک دام استان گلستان مطرح شد؛

خوراک فرآوری شده در صنایع دامداری و مرغداری به جای گندم و جوی خام چه مزایایی دارد؟! مصرف کنسانتره پلت (خوراک آماده دام) در صنایع مرغداری و دامداری علاوه بر بهبود ضریب تبدیل، افزایش بهره‌وری و شاخص‌های تولید محصولات دام، طیور و آبزیان موجب کاهش بیماری‌ها و بهینه‌سازی در خروج ارز از کشور می‌شود. 

هر تنش جدید در حوزه اقتصادی کشور شبکه توزیع سفارشات نهاده‌های دامی را با مشکل مواجه می کند

مهندس رضا افتخارالدین، مدیرعامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت در گفتگوی اختصاصی با نگاشته با بیان اینکه خوراک انواع دام، طیور و آبزیان در تمام نقاط کشور دارای مشکلات اساسی و پایه است، گفت: متأسفانه در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای بزرگ نهاده‌های دامی به موقع و در زمان مورد نیاز توزیع نمی‌شود. در واقع با هر تنش جدید در حوزه اقتصادی کشور شبکه توزیع سفارشات نهاده‌های دامی نیز با مشکل مواجه می‌شود.

مشکلات مهم تولیدکنندگان خوراک دام و طیور آبزیان

وی هزینه فراوان ترانزیت نهاده‌ها را یکی از مشکلات مهم تولیدکنندگان خوراک دام و طیور آبزیان دانست و افزود: برای مثال هزینه کرایه حمل هر تن محموله خوراک دام‌ از جنوب به شمال کشور حدود 140 تا 150 هزار تومان است که اگر در برخی مواقع زمان انتقال محموله، رانندگان اعتصاب کنند، مشکلات زیادی در فرایند انتقال محموله‌های دامی به وجود می‌آید.

 

نیمی از کارخانجات تولیدکننده خوراک دام از تکنولوژی جدید بهره‌مند هستند

 مدیرعامل تعاونی کارخانجات تولید کننده خوراک دام استان گلستان با اشاره به تکنولوژی و تجهیزات کارخانجات تأمین خوراک دام و طیور اظهار کرد: از میان 700 کارخانه تأمین خوراک دام در کل کشور، تنها حدود 400 کارخانه از فناوری‌ و تکنولوژی جدید بهره‌مند هستند و باقی کارخانجات هنوز با نسل‌های قدیمی تکنولوژی فعالیت می‌کنند.

 

کشورهای پیشتاز در تولید مرغوب جو، ذرت و سویا

مهندس افتخارالدین با اشاره به حجم تولیدات نهاده‌های دامی در داخل کشور تصریح کرد: 10 تا 15 درصد بازار مورد نیاز دانه سویا و ذرت و 40 درصد دانه جو در داخل کشور تولید می‌شود و باقی حجم مورد نیاز خوراک دام از کشورهای روسیه، قزاقستان، آرژانتین، برزیل، اوکراین، آمریکا و هند و…  وارد می‌شود. به عنوان مثال بهترین نوع دانه جو برای کشور روسیه و در بحث ذرت و سویا کشور آرژانتین صاحب مرغوب‌ترین محصول است.

عدم ثبات ارز و حاکمیت انحصارگرایانه

این فعال حوزه خوراک دام و طیور با بیان اینکه عدم ثبات ارز و حاکمیت انحصارگرایانه در این بازار سبب شده است که در برخی نهاده های دامی، عرضه‌ای صورت نگیرد، گفت: از اردیبهشت امسال با افزایش قیمت نهاده‌های دامی همچون جو، ذرت و کنجاله سویا و عدم دستیابی به این کالاها به دلیل اعتصاب رانندگان و اختلال در چرخه حمل و نقل برای تامین نیاز بازار خوراک دام، اقدام به خرید و استفاده از گندم انسانی با کیفیت بالا شدیم البته در حال حاضر با توجه به بهبود وضعیت تامین نهاده‌های دامی از حداقل گندم انسانی در خوراک دام استفاده می شود.

وی با اشاره به آشفتگی بازار ارز و عرضه کالا تصریح کرد: متاسفانه اکنون با تلاطم موجود در بازار، تولیدکنندگان برای ادامه فعالیت خود نیاز به نقدینگی بیشتری دارند که برای تامین این نقدینگی یا باید به سمت نقد فروشی که در این وضعیت امکانش کم است، بروند و یا از بانک‌ها با سودهای کلان نقدینگی مالی خود را تامین کنند.

تخصیص یارانه دولتی 400 تومانی برای واردات خوراک نهاده‌های دامی

مدیرعامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت در پایان اظهار کرد: هم اکنون واردکنندگان نهاده‌های دامی برای تامین خوراک دام از ارز دولتی استفاده می‌کنند که در این میان دولت 400 تومان یارانه دولتی را به آن‌ها تخصیص می‌دهد که متاسفانه به دلیل انحصارگرایی‌ها و  بازار سوداگرانه با وجود اینکه نرخ جهانی نهاده‌های دامی با کاهش مواجه بوده است، شاهد افزایش مداوم قیمت نهاده‌ها در کشور هستیم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا