آردداخلیشماره 67گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

مبارزه با قاچاق آرد از طریق رصد برخط حمل آرد از کارخانه به نانوایی

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران مطرح کرد

قاچاق آرد/ شرکت بازرگانی دولتی ایران در تازه‌تربن برنامه خود از سامانه یکپارچه سازی و تبدیل دو سامانه خرید و فروش آرد یارانه‌ای و صنف وصنعت به یک سامانه رونمایی کرده است.

نگاشته برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت و جزئیات این سامانه با محمدحسن جلالی، مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امورآرد ونان شرکت بازرگانی دولتی ایران به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته جلالی تعدد سامانه‌های خرید وفروش آرد، برخی مشکلات و نقاط ضعف این سامانه‌ها شرکت بازرگانی دولتی ایران را برآن داشت تا نسبت به استقرار سامانه یکپارچه خرید و فروش آرد اقدام کند. لذا از ۲5 آذرماه این سامانه در برخی استان ها اجرایی گردید.

وی ادامه داد: در سامانه‌های قبلی، مسئله حمل آرد لحاظ نشده بود و شرکت‌های حمل به اطلاعات ثبت شده در سامانه‌های خود متکی بودند که برخی اوقات این اطلاعات به روز و آنلاین نبود.

از سوی دیگر، با توجه به اختلاف شدید قیمت خرید و فروش گندم و آرد دولتی با بازار آزاد و رانت حاصل شده به وسیله آن، راه‌اندازی این سامانه علاوه بر ثبت اطلاعات جامع درباره حمل آرد و بحث حمل آن می‌تواند مقوله کنترل و نظارت را محقق سازد.

افزایش انگیزه رانندگان برای حمل به موقع آرد با سامانه جدید

جلالی با بیان اینکه تلاش شده است تا پرداخت هزینه حمل، منوط به ثبت اطلاعات در سامانه باشد، گفت: این عامل انگیزه‌ای برای شرکت‌های حمل جهت ثبت اطلاعات واقعی و آنلاین شده است.

 

مزایای طرح سامانه یکپارچه‌سازی سامانه خرید و فروش آرد

جلالی در خصوص مزایای این طرح گفت: خوشبختانه با توجه به ثبت تمام اطلاعات فرآیند خرید تا حمل و تحویل آن به نانوایی‌ها در سامانه، این امکان به نهادهای نظارتی همچون نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا داده می‌شود که با متخلفان حوزه گندم و آرد برخورد شود و راستی آزمایی محموله نیز رصد گردد.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا