داخلیشماره30گفتگو با بخش خصوصیماکارونی

ماکارونی با افزایش 15 درصدی نرخ هم چاره ساز نیست!

گذری بر وضعیت تولیدکنندگان ماکارونی و مشکلات صادراتی آنها در گفتگو با مدیرعامل ماکارونی مانا

 

یکی از انواع مواد غذایی که نرخ آن اخیرا همگام با رشد سریع الوقوع قیمت سایر کالاها پیش نرفته، ماکارونی است. البته این عدم افزایش قیمت منجر به کاهش آن در بازار و کمبود آن نشده است. در واقع از سال 94 تاکنون قیمت ماکارونی تغییری نکرده و ثابت مانده بود تا اینکه شرایط نابسامان اقتصاد کشور طی چند ماه اخیر، تولید کنندگان این صنعت را برآن داشت تا جهت افزایش قیمت ماکارونی از طریق سازمان حمایت اقدام کنند.

در این راستا به گفتگو با مهندس احمد ملک، مدیرعامل گروه صنایع غذایی مانا پرداخته ایم که در ادامه می خوانید؛

 

مهندس ملک در ابتدا گفت: اگرچه نرخ گندم مصرفی ماکارونی که 40 درصد هزینه ها را شامل می شود، توسط دولت طی چند سال گذشته ثابت مانده است اما 60 درصد سایر هزینه ها شامل دستمزد، لوازم بسته بندی، قطعات یدکی، برق، گاز و غیره در سال جدید رشد بسیار بالایی داشته است. به همین دلیل پس از چند سال خواستار افزایش حداقل 25 درصد محصولات تولیدی از طریق ارائه آنالیز قیمت به سازمان حمایت شدیم که پس از بررسی اسناد و مدارک، این سازمان با افزایش 15درصدی قیمت ماکارونی موافقت کرد.

افزایش 15 درصدی محصول ماکارونی از ابتدای مهرماه سال جاری اعمال شد

افزایش 15 درصدی محصول ماکارونی از ابتدای مهرماه سال جاری اعمال شد اما رشد قیمت و افزایش هزینه ها به صورت مدوام منجر به ناکارآمدی این افزایش شده است. به عنوان مثال نرخ کرایه حمل و نقل به خصوص طی چند روز اخیر، بسیار نوسان داشته است. به گونه ای که سال گذشته حمل گندم از جنوب را با کرایه تنی 70 تا 85 هزار تومان انجام می دادیم اما در حال حاضر نرخ کرایه 135 هزار تومان برای هر تن گندم شده است. البته از مشکلات و هزینه های بالای تامین قطعات یدکی کامیون داران اطلاع داریم و امیدواریم که دولت در این راستا نیز تمهیدات لازم را بیاندیشد.

قیمت 900 دلاری ماکارونی برای صادرات با چه منطقی تعیین شده است؟

مدیرعامل ماکارونی مانا در خصوص روند صادرات ماکارونی بیان کرد: پیش از افزایش 15 درصدی قیمت ماکارونی، با توجه به ظرفیت تولید بیش از مصرف‌ماکارونی در ایران و افزایش قیمت ارز، درخواست صادرات ماکارونی با رشد قابل توجهی مواجه شد. در واقع سود حاصله از بخش صادرات، زیان فروش داخل را پوشش می داد اما متاسفانه در حال حاضر با پیمان سپاری 900 دلاری صادرات ماکارونی امکان پذیر نیست.

قیمت صادراتی یک تن ماکارونی‌ایتالیایی کمتر از 500 دلار است

وی افزود: بخش عمده صادرات ماکارونی ایران به کشور عراق و افغانستان و بخش دیگر آن نیز به آفریقا انجام می شد اما در حال حاضر کشورهای عراق و افغانستان که پیش از این به صورت ریال با ایران همکاری داشتند، باید طبق پیمان سپاری ارزی طرف قرارداد ما باشند به این معنا که معادل فروش ارزی ماکارونی باید در سامانه نیما واریز شود. اما قیمتی که برای فروش ماکارونی در این سامانه تعیین شده، 900 دلار برای یک تن و کاملا غیر کارشناسی است! چراکه قیمت صادراتی یک تن‌ماکارونی ایتالیایی کمتر از 500 دلار است.

در واقع معیار تعیین قیمت ماکارونی در این سامانه، براساس قیمت مصرف کننده محاسبه شده است. البته در این راستا جلساتی با سازمان صنعت و معدن و تجارت برگزار کردیم که نهایتا متقاعد شدند این قیمت غیر کارشناسی است و امیدواریم قیمت صادرات به رقم زیر 400 دلار کاهش یابد تا بازار صادرات کشورهای همسایه را از دست ندهیم.

با ماکارونی خارجی رقابت کنیم یا با قاچاق داخلی!

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت باید برای رفع موانع صادرات تلاش کند تا ارز وارد کشور شود، در خصوص واردات گندم ترانزیتی از کشورهای شمال ایران گفت: برای ترانزیت  گندم از قزاقزستان طی چند ماه گذشته ثبت سفارش کرده ایم اما این امر نیز صرفه اقتصادی ندارد چرا که نرخ گندم وارداتی با ارز آزاد از قزاقزستان 230 دلار است و پس از تبدیل شدن به ماکارونی، نرخ آن کیلویی 5500 تومان می شود و از آنجایی که کشورهای همسایه مانند افغانستان و عراق محصول تولیدی را از عمده فروش ها گرفته و قاچاق می کنند لذا توان رقابت با ماکارونی داخلی با قیمت 5500 تومان نداریم اما اگر مرزها بسته بود و قاچاقی صورت نگیرد، صادرات ماکارونی صرفه اقتصادی داشت.

تمامی آرد مصرفی ماکارونی مانا توسط کارخانه مانا تولید می شود

مدیرعامل کارخانه مانا در بخش پایانی به روند تولید در کارخانه آرد مانا پرداخت و گفت: متاسفانه تحریم های سال 90 منجر به عقب ماندن این کارخانه و ناتوانی در واردات ماشین آلات شد اما پس از برجام به سرعت اقدام به واردات ماشین آلات از سوییس کردیم که در دو ماه اخیر بهره برداری کامل شده اند. آرد تولیدی این کارخانه تنها برای ماکارونی مانا و سمیرا مورد مصرف قرار می گیرد و سهمیه ای برای آرد خبازی دریافت نکرده ایم و به هیچ وجه نیز به دنبال دریافت سهمیه نیستیم.

افزایش نیاز گندم برای آرد مانا

وی با اشاره به افزایش نیاز گندم برای آرد مانا، گفت: به دنبال به روز رسانی ماشین آلات این کارخانه، تصمیم به افزایش 60 درصدی ظرفیت خط سمولینا گرفتیم اما متاسفانه با تحریم های جدیدی مواجه شدیم که از توسعه بیشتر کارخانه آرد مانا منصرف شدیم.

ملک در پاسخ به این سوال که اگر در آبان ماه سال جاری مجددا شاهد افزایش ناگهانی قیمت ها و دلار باشیم، چه مشکلاتی برای صنعت ماکارونی پیش می آید، گفت: دولت به اندازه کافی گندم خریداری و ذخیره کرده است لذا مشکلی در تولید ماکارونی ایجاد نخواهد شد مگر اینکه قیمت ها به اندازه ای افزایش یابد که 15 درصد افزایش قیمت ماکارونی نیز توجیه نداشته باشد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا