اتاق بازرگانیاقتصادیبین‌المللیشماره 73

لبخند جایکا ژاپن به ایران برای حل مشکلات زیست محیطی و منابع آبی

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن

ژاپن به عنوان چهارمین اقتصاد صادراتی در جهان شناخته می‌شود. سال ۲۰۱۷، کشور ژاپن 698 میلیارد دلار صادرات و 672 میلیارد دلار واردات داشته است. در سال ۲۰۱۷، تولید ناخالص داخلی این کشور 4.800 میلیارد دلار و سرانه هر فرد حدود 38هزاردلار در آمد سرانه بود. نگاشته در این شماره برای اطلاع از وضعیت تجارت ایران با این کشور با دکتر بهرام شکوری، رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته شکوری، ژاپن یک کشور پیشرفته و صنعتی است که GDP آن حدود 5000 میلیارد دلار است. همکاری ایران با این کشور چه از نظر دیپلماتیک و و چه از بعد اقتصادی دارای قدمت طولانی است؛ به طوری که سال 98، جشن 90 سالگی ارتباط ایران با ژاپن جشن گرفته شد.

چالش عمده تجارت ایران و ژاپن

وی درباره چالش عمده تجارت ایران و ژاپن گفت: تحریم و نبود ارتباط بانکی مانع بزرگی بر سر راه تجارت دو کشور است. در برهه‌ای از زمان سیستم پالایشگاه ‌های ژاپن بر مبنای نفت ایران طراحی شده بود و به‌رغم تحریم‌ها، این کشور مجبور به واردات نفت از ایران بود. اما با شدت گرفتن تحریم ها در حال حاضر  عملا حجم صادرات نفت ایران به ژاپن به صفر نزدیک شده است.

شکوری ادامه داد: علیرغم  بُعد مسافتی ایران و ژاپن ولی  به دلیل پتانسیل‌های دو کشور می‌توان مناسبات اقتصادی میان دو کشور را توسعه داد که متأسفانه در حال حاضر، فضای مبادلات تحت شعاع تحریم‌ها قرار گرفته است.

80 درصد درآمد دولت صرف هزینه‌های جاری می‌شود

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن با انتقاد از وضعیت زیرساخت‌های تجارت ایران و این کشور گفت: در سال‌های اخیر، دولت به دلیل کسری بودجه، بیشتر درآمد نفتی و غیرنفتی و درآمدهای مالیاتی را صرف هزینه‌های جاری کشور کرده است؛ به گونه‌ای که بیش از 80 درصد درآمدهای دولت برای هزینه‌های جاری پرداخت می‌شود و بودجه‌ای برای هزینه‌های عمرانی باقی نمی‌ماند. لذا در بخش زیرساخت‌ها همچون حمل و نقل ریلی و جاده‌ای یا توسعه بنادر با چالش‌هایی اساسی روبه‌رو هستیم.

تجارت 30 میلیون دلاری ایران و ژاپن در سال گذشته

شکوری درباره حجم تجارت دو کشور اظهار کرد: حجم تجارت دو کشور در یک سال گذشته کمتر از ۳۰ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: کشور ژاپن در تمام بخش‌های اقتصادی و تکنولوژی و نوآوری های جدید در سطح بالایی قرار دارد و ایران می تواند در تامین تکنولوژی های روز دنیا از این کشور استفاده  نماید و می‌تواند در بخش تأمین تجهیزات و ماشین‌آلات موج چهارم تکنولوژی حتی جایگزین اروپا شود.

در کنار پتانسیل های اقتصادی در این کشور در قالب مسئولیتهای اجتماعی مجموعه‌ای به نام جایکا  در این کشور وجود دارد که در آن بودجه‌هایی برای هزینه‌کردن در کشورهای در حال‌توسعه در نظر گرفته شده است. لذا ایران می‌تواند در بخش‌های زیست محیطی،  استفاده بهینه از منابع آبی، کشاورزی دقیق و غیره از خدمات و امتیازات جایکا بهره بگیرد.

شکوری در پایان خاطرنشان کرد: در صورت رفع مشکلات تحریمی و پیوستن ایران به FATF، ژاپن بازار خوبی برای فروش محصولات ایرانی است و چه بسا در حوزه تکنولوژی راهگشای ایران باشد. علاوه بر این، با توجه به علاقمندی مردم ژاپن به آثار باستانی، صنایع دستی، طبیعت ایران و تاریخ کهن آن و ارتباط با مردم کشورمان توسعه گردشگری و ایجاد بستر مناسب برای گردشگران خارجی خصوصا ژاپن می تواند در کنار ارزآوری و توسعه کشور عزیزمان ایران مبادلات فرهنگی نیز صورت گرفته و آثار مثبتی برای مردم هر دو کشورگردد.

فاطمه بغدادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا