آردآردسازانداخلیشماره 39غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

قیمت مصوب برای فروش سبوس در سامانه عامل بروز فساد خواهد شد

رئیس هیئت مدیره شرکت آرد تهران باختر

راه اندازی سامانه فروش صددرصدی سبوس به عنوان یک بستر جهت درج اطلاعات خریداران و فروشنده و تامین نیاز واقعی آنها از این طریق مکانیزمی است که به شفافیت بازار کمک می کند؛ بشرط آنکه فروشنده کالا حق عرضه داشته باشد و نه اینکه به صورت سهمیه بندی کالا عرضه شود. اما تعیین محدوده قیمت و سهمیه برای خریداران در این سامانه می تواند زمینه بسیاری از فسادها و رانت ها را ایجاد کند. به عنوان مثال در رابطه با سامانه فروش آرد صنف و صنعت که پس از مدتی منجر به ایجاد شفافیت در نیازها و تقاضای بازار شد؛

تعدیل قیمت ها با هددف ایجاد رقابت و گرفتن سهم بازار

در برخی موارد شاهد تعدیل قیمت ها بودیم که به منظور ایجاد رقابت و گرفتن سهم بازار بوده است. درواقع مکانیزم بازار به این شکل است که به هنگام افزایش عرضه و دسترسی خریداران به آردهای استان های مختلف، تعدیل قیمت و اصلاح بازار به نفع مصرف کننده صورت می گیرد لذا اگر این موضوع برای سامانه سبوس نیز رخ دهد موجب شفافیت می شود.

متن فوق بخشی از گفته های مهندس معماریان، رییس هییت مدیره شرکت آرد تهران باختر در گفتگو با خبرنگار نگاشته است که در ادامه مصاحبه ایشان را می خوانید؛

وی در خصوص نرخ فروش سبوس در سامانه تصریح کرد: نرخ 840 تومانی برای فروش سبوس در سامانه به صورت تصنعی پایین نگهداشته شده بود که البته با تصویب کارگروه ملی آرد و نان این نرخ به 1250 تومن اصلاح شد و تا حدودی به نرخ واقعی آن نزدیک گردید چراکه قیمت سبوس در دنیا بطور معمول 70 الی 80 درصد قیمت گندم است و با در نظر گرفتن قیمت 1850 تومان برای گندم باید قیمت خام سبوس در حدود 1300 الی 1500 تومان باشد و قیمت هر نهاده دیگری که به مصرف دام می رسد بیش از این است. لذا به دلیل پایین بودن این نرخ تقاضای کاذب در بازار ایجاد می شود و سامانه به هدف خود که شفاف سازی بازار است، دست پیدا نمی کند.

با تعیین نرخ واقعی برای فروش سبوس از هدررفت آن توسط دامداران جلوگیری کنید

معماریان در ادامه اضافه کرد: اگر برای سبوس بر مبنای نرخی مشخص و نزدیک به واقعیت، قیمت گذاری صورت بگیرد طبعا دامدارها در تدوین رژیم غذایی دام ها موارد اقتصادی را در نظر می گیرند و زمانیکه علوفه باشد، سبوس کمتری مصرف می کنند و برعکس. بنابراین صرفا وجود این سامانه کارآمد نخواهد بود و نرخ نیز در این سامانه باید شناور باشد تا عرضه و تقاضا آن را تعیین کند البته با نظارتی که افسارگسیخته نیز نباشد.

وی یادآور شد: پیش از راه اندازی سامانه فروش سبوس، در سنواتی شاهد این بودیم که سبوس پایین از نرخ دولتی به فروش می رسید. به گونه ای که فصل برداشت محصولات کشاورزی، علوفه و واردات جو و سایرنهاده ها بوده لذا تقاضای سبوس کمتر بوده است. این امر باید دو طرفه باشد به صورتیکه گاهی نیز ممکن است بازار کشش داشته باشد و بتوان سبوس را بیش از نرخ دولتی به فروش رساند.

دولت به جای کنترل و تعیین قیمت فروش سبوس، به پشتیبانی و سیاست های حمایتی بپردازد

در این میان بهتر است دولت به جای کنترل و تعیین قیمت، به پشتیبانی و سیاست های حمایتی بپردازد. به گونه ای که هنگام پیش بینی افزایش تقاضا برای سبوس به وارد کردن سایر نهاده ها و حمایت از آنها پرداخته تا در فصلی مناسب عرضه و بازار را به تعادل برساند چراکه کنترل بازار با مکانیزم دستوری نتیجه خوبی نخواهد داشت. ضمن اینکه دولت برای تامین نان مردم یارانه پرداخت می کند و پرداخت یارانه مضاعف به دامداری ها از طریق کاهش قیمت سبوس باعث لطمه به اقتصاد ملی می شود.

فصل گرما و تاثیر آن در رطوبت آرد و راهکار خروج از این مشکل

رییس هییت مدیره شرکت آرد تهران باختر در پاسخ به این سوال که فصل گرما چه تاثیری در گندم دارد و پیشنهاد شما برای کنترل رطوبت آرد چیست، گفت: در این فصول به دلیل شرایط جوی و اقلیمی کشور به خصوص در استانهای جنوبی همه ساله کارخانجات با افت رطوبت محصولات مواجه می شوند که راه حل های مختلفی نیز برای جبران بخشی از آن امکان پذیر است. در واقع از این میان می توان به خنک کردن فضای سالن های تولید، پنوماتیک ها و طبقه قرارگیری آسیاب های غلطکی و استفاده از تکنولوزی غلطکهای دو جداره با سیستم گردش آب جهت خنک کردن آنها اشاره کرد که به بهبود این شرایط کمک می کند.

بحث رطوبت آرد، یک فاکتور اقتصادی و کیفی است

وی افزود: بحث رطوبت آرد، یک فاکتور اقتصادی و کیفی است چراکه از دست رفتن رطوبت منجر به تغییر خاکستر آرد می شود و وقتی دانه رطوبت کافی نداشته اشد ممکن است میزانی از سبوس با بقیه دانه مخلوط و خاکستر آرد زیاد  شود و رنگ محصول را تغییر دهد اما نکته دیگر این است که حرارت مخصوصا حرارت غلطک های قسمت آسیاب ها می تواند منجر به ایجاد صدمه مکانیکی بافت نشاسته و بافت پروتئینی آرد شود که این موضوع نقص کیفی ایجاد می کند و کیفیت خمیر نانوایی را خدشه دار می کند.

از دیگر راه های کنترل رطوبت، مشروط سازی است که با تغییر زمان مشروط سازی و میزان رطوبتی که براساس میزان سختی دانه می توان به گندم اضافه کرد مانع از دست رفتن رطوبت شد.

شایعات مصرف بهبوددهنده های شیمیایی در بازار

معماریان در پایان در خصوص شایعات مصرف بهبوددهنده های شیمیایی در بازار گفت: بهبوددهنده ها بر دو پایه استوار هستند که یکی بهبوددهنده های برپایه مواد شیمیایی و دیگری برپایه انزیم می باشد. در سال های گذشته بهبوددهنده ها بر پایه مواد شیمیایی تولید می شدند اما با گذر زمان تولیدات این محصول به سمت استفاده از آنزیم ها حرکت کرد و کمتر از مواد شیمیایی استفاده می کنند.

البته استفاده از مواد شیمیایی نیز دوز مصرفی دارد و اگر بیش از استاندارد استفاده نشود، هیچ گونه ضرری ندارد. لذا از آنجاییکه بهبوددهنده سازها دارای پروانه بهداشت و ساخت هستند و با حضور مسئولین کنترل کیفی و با ضوابط اداره نظارت بر مواد غذایی این محصول را تهیه می کنند، محصولات آنها سالم است مگر اینکه کارگاه های غیرمجاز به تولید بهبوددهنده های غیرمجاز بپردازند که در این صورت کارخانجات نباید از آنها خرید کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا