آردداخلیشماره 22گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

ضریب تبدیل و رطوبت بالای گندم، مشکل اساسی کارخانجات آرد

گفتگو با مدیرعامل شرکت آرد بنفشه بهشهر

ضریب تبدیل و رطوبت بالای گندم، مشکل اساسی کارخانجات آرد! بر اساس اعلام سازمان غله، امکان تولید ۸۰۲ کیلو آرد ۱۸ درصد از هر یک تن گندم، برای تمامی کارخانجات آرد سراسر استان های کشور وجود دارد.

درحالی که به عقیده بسیاری از آسیابانان در این مصوبه، ویژگی های تاثیرگذار در گندم از جمله؛ میزان رطوبت و تنوع کیفی گندم هر استان لحاظ نشده است.

در این شماره از نشریه نگاشته در گفتگو با آقای کاظمی، مدیرعامل شرکت آرد بنفشه بهشهر دیدگاه وی را در این خصوص جویا شده ایم.

رطوبت، عامل تغییر نتیجه کار است

مدیرعامل شرکت آرد بنفشه بهشهر با بیان اینکه رطوبت، عامل تغییر نتیجه کار است و عوامل مهمی مانند نژاد و سختی گندم ها فرمول تثبیت شده سازمان غله را به چالش می کشد، خاطرنشان کرد: مساله رطوبت، فاکتوری است که باید در فرمول آسیابانی کارخانجات استان های شمالی کشور لحاظ شود.

خاندان کاظمی در 3 نسل موی خود را در آسیاب سفید کرده اند و تجربه نسل ها نشان می دهد که ضریب تبدیل گندم به آرد از سوی سازمان غله، برای این استان جوابگو نیست و منجر به کسری کارخانجات می شود اما متاسفانه مسئولین امر در پاسخ به این مشکل آسیابانان تنها انگ خیانت در امانت را به آنها وارد می کنند!

سازمان غله از هر 1 تن گندم باید 802 کیلوگرم آرد 18 درصد دریافت کرد

به گفته این فعال آردساز، برطبق اعلام سازمان غله از هر 1 تن گندم باید 802 کیلوگرم آرد 18 درصد دریافت کرد درحالی که با وجود رطوبت موجود در استان های شمال کشور و نوع و سختی گندم این امر امکان پذیر نیست و می توان تنها 750 تا 760 کیلوگرم آرد تولید شود. تولید 802 کیلوگرم آرد از 1 تن گندم (با افت بالا) تنها در صورت در اختیار داشتن گندم نرم استرالیا یا کانادا امکان پذیر است!

آزمایش های نامحسوس سازمان غله از کارخانجات استان از سال 95 تا به حال نشان می دهد که میانگین خاکستر آرد 21 تا 22 درصد بوده که متاسفانه نشانگر کسری قابل توجه و غیر تعمدی کارخانجات است.

ضریب تبدیل کارشناسی از سوی سازمان غله برای کارخانجات استان

کاظمی، اذعان کرد: ما خواستار اعمال ضریب تبدیل کارشناسی از سوی سازمان غله برای کارخانجات استان هستیم و در این راستا نامه نگاری نیز با معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران نیز داشته ایم.

در نهایت منجر به تایید این مشکل توسط استانداری و ارسال نامه موکد از استانداری به معاون بازرگانی داخلی GTC، جناب عباسی معروفان شده است تا هر چه سریعتر نسبت به حل مشکل ضریب تبدیل گندم به آرد و رطوبت بالای گندم ها در مازندران اقدام کنند.

 

تنها کارخانه آرد با فروشگاه اینترنتی و اپلیکیشن سیستمIOS و اندروید

مدیرعامل آرد بنفشه بهشهر در ادامه صحبت های خود آزادسازی را چاره کار دانست و از کارخانجاتی که در مقابل آزادسازی جبهه می گیرند، انتقاد کرد و گفت: کارخانجات مخالف با آزادسازی خود را به سهمیه دولتی وابسته کرده اند و گویا از بروز این اتفاق هراس دارند. لذا لازم است تا کارخانجات با پیشروی به سوی کیفیت و عدم وابستگی به سهمیه دولتی خود را برای آزادسازی آماده کنند.

کاظمی در پایان یادآورشد: تمامی کارخانجات کشور تلاش خود را برای حفظ برند متمرکز کرده اند. کارخانه آرد بنفشه بهشهر نیز در طی 3 سال اخیر با شرکت در نمایشگاه ایبکس تلاش های مستمری برای حفظ برند خود در بازار انجام داده است.

این شرکت با ظرفیت آسیاب 300 تن گندم و تولید 12 نوع آرد تخصصی آرد مورد نیاز بسیاری از استان های کشور را تامین می کند. این واحد تنها کارخانه آرد با فروشگاه اینترنتی و اپلیکیشن IOS و اندروید است که با وجود تیم فروش قوی در جهت نوآوری های مارکتینگ تلاش می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا