آردآردسازانشماره 46گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

صنعت آرد 98 و گذری بر آن

در گفتگو با مهندس فرشاد معماریان، رئیس هیات مدیره شرکت آرد تهران باختر:

برخی از مهمترین مشکلات صنعت آرد در سال 98 همچون افزایش نرخ ارز، مشکلات تامین لوازم یدکی و نوسان قیمتی مواد اولیه نظیر آنزیم ها و کیسه آرد که متاثر از تحریم های سال گذشته بوده است؛و به سال ۹۸ نیز منتقل شد اما آنچه  منجر به اتفاقی بزرگ تر و ایجاد شکاف قیمتی بیشتر در چرخه گندم ، آرد و نان شد. پیامدهای سیاستگذاری های دولت در راستای تغییر قیمت گندم صنف و صنعت و افزایش نرخ آن به 1850 تومان است.

گذری بر آنچه صنعت آرد 98 پشت سر گذاشت

در واقع افزایش 90 درصدی نرخ گندم صنف و صنعت در سال 98 منجر به کاهش بازار بسیاری از واحدهای صنعتی، افزایش قیمت محصولات آنها و از منظر دیگر افزایش قاچاق آردهای نانوایی به بخش صنف و صنعت گردید که این پدیده لطمه بزرگی را به اقتصاد کشور و صنعت آرد وارد می کند.

یکی دیگر از مسائلی که صنعت آرد در سال 98 تجربه کرد؛ راه اندازی سامانه سیفای 2 بود که این امر از جهت فراهم سازی امکان خرید مستقیم گندم از کشاورزان توسط کارخانه ها تصمیم مطلوبی بود اما در عمل این امر کمی با تاخیر رخ داد چراکه دریافت مجوزهای لازم و تجهیز کردن مراکز خرید کارخانجات مدت زمانی را میطلبید که منجر به از دست دادن فرصت خرید گندم استان خوزستان در ماه های اردیبهشت و خرداد شد و در نهایت بخش مهمی از گندم از سوی واسطه ها و دلالان خریداری گردید.

صنعت آرد 98، سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است

در مجموع صنعت آرد سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و در خصوص پیش بینی سال 99 باید گفت که در شرایط کنونی هیچ گونه پیش بینی نمی توان نسبت به سال 99 انجام داد چراکه هر پیش بینی نیاز به متغیر و مولفه هایی دارد که بتوان بر اساس حدسیات، روش های علمی و یا تئوری های مختلف به پیش بینی دست یافت لذا امیدواریم هر چه زودتر از سیاست های دولت برای سال آینده مطلع شده و حداقل یک برنامه و استراتژی کوتاه مدت برای نحوه فعالیت خود در سال آتی تدوین کنیم.

شایان ذکر است که شنیده ها حاکی از این است که در سال جدید گندم بخش نان های آزادپز نیز مانند گندم صنف و صنعت براساس نرخ 2200 تومان محاسبه خواهد شد لذا اگر این امر عملی شود منجر به ایجاد تنگنای قیمتی برای این نوع واحدهای نان می شود. در واقع یک اتفاق خیر و پربرکت که می تواند در نان برای مردم و اقتصاد ملی رخ دهد؛ هدفمند کردن یارانه ها و ارائه آن به مصرف کننده نهایی و آزادسازی کل چرخه گندم و آرد و نان است. در غیر این صورت سال جدید نیز همچون سایر سال ها نه تنها رشد نخواهیم کرد بلکه به عقب باز خواهیم گشت.

دریافت تندیس در جشنواره ملی گندم، آرد و نان و عملکرد موفق آرد تهران باختر

مهندس معماریان، رئیس هیات مدیره شرکت آرد تهران باختر در ادامه به عملکرد شرکت آرد تهران باختر در سال 98 پرداخت و گفت: این شرکت در سالی که گذشت متناسب با شرایط اقتصادی و صنفی به فعالیت خود ادامه داد و در این راستا در بستر سامانه سیفای 2 اقدام به تامین گندم کیفی از کشاورزان کرد. البته به دلیل تاخیر  در اجرای این طرح و عدم دستیابی به گندم خوزستان، به منظور حفظ کیفیت محصول خود به خرید گندم استان گلستان و تهران، بکارگیری افزودنی هابا همکاری تیم تحقیق و توسعه شرکت پرداختیم لذا سال پرکاری برای  واحد تضمین و کنترل کیفی این شرکت بوده است که در نهایت منجر به کسب رضایت مشتریان و دریافت تندیس در جشنواره ملی گندم، آرد و نان به عنوان یکی از واحدهای آسیابانی موفق در استان تهران و همچنین واحد منتخب سازمان غذا و دارو شد.

شرکت آرد تهران باختر سالانه چشم اندازی در باب اهداف خود تعیین می کند

وی یادآور شد: از آنجاییکه شرکت آرد تهران باختر سالانه چشم اندازی در باب اهداف خود تعیین می کند لذا در سال 98 موفق به تولید محصول جدید آرد فارینا ویژه تولید انواع ماکارونی و کسب رتبه ای مطلوب در بازار فروش آرد نان های حجیم و نیمه حجیم شده ایم. همچنین این شرکت بالاترین رتبه gmp و ghp  تاییدیه های بهداشتی استان تهران را دریافت کرده است.

معماریان در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا نیز تمام تمهیدات بهداشتی و ایمنی لازم را طی جلسات هفتگی کمیته ایمنی و بهداشتی شرکت برنامه ریزی و اجرا می کنیم تا امنیت روانی کارکنان و غذایی مردم را فراهم آوریم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا