آردداخلیشماره 45گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

صادرات یک و نیم میلیارد دلار مشتقات گندم، آرد و نان تا سال 1400

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی

صادرات یک و نیم میلیارد دلار مشتقات گندم، آرد و نان تا سال 1400/ در سال جاری تاکنون بیش از ۱۱ میلیون تن تولید گندم و حدود ۸۰۰ میلیون دلار صادرات به ۶۶ کشور دنیا داشته ایم که ارزش افزوده‌ای که در این بخش از صادرات حاصل می‌شود، بیش از ۱۰ تا ۲۰ برابر تولید است لذا در این زمینه هدف گذاری صادرات یک و نیم میلیارد دلار مشتقات گندم، آرد و نان را پایه گذاری کرده ایم.

حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی ضمن ذکر مطلب فوق بیان کرد: در این زنجیره پرقدرت، بیش از ۲ میلیون شاغل شامل ۵۰۰ هزار کشاورز، ۸۴ هزار نانوایی، بیش از ۴۰۰ کارخانه تولید آرد و ۸ هزار واحد صنفی مختلف فعال هستند.

وجود 22 میلیون تن ظرفیت آسیابانی در کشور و پتانسیل صادرات مشتقات گندم

وی با اشاره به اینکه در بخش صنایع آسیابانی و تولید آرد بیش از ۲۲ میلیون تن و دو برابر نیاز کشور ظرفیت تولید وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه کشور ما دارای راه های ارتباطی مناسبی با بخش آسیای میانه، کشور‌های حوزه خلیج فارس و کل منطقه است لذا موقعیت صادراتی خوبی در کشور وجود دارد تا بتوانیم از ورود موقت گندم و ظرفیت مازاد کشور استفاده کنیم.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با بیان اینکه یکی از نکات ویژه در صادرات، تمرکز زدایی از بازار‌های صادراتی است، گفت: در حال حاضر باید از توافق نامه بخش اوراسیا استفاده کنیم و هدف گذاری ۱۵ کشور آسیایی را برای صادرات داشته باشیم.

وی گفت: در حال حاضر با توافق معاونت اقتصادی وزارت خارجه، تمام سفارت خانه‌های ایران بیشتر رایزنی‌های تجاری و اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده اند و عمده ماموریت سفارت خانه‌ها باید برای بازاریابی و بازکردن مسیرکالا‌های ایرانی باشد.

صادرات یک و نیم میلیارد دلار مشتقات گندم، آرد و نان تا سال 1400

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی پایداری امنیت غذایی را با توجه به سیاست‌های جدید جمعیتی ضروری خواند و گفت: اشتغال زنجیره گندم، آرد و نان، بیشتر از جنس اشتغال روستایی است که از مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها و حاشیه نشینی جلوگیری کرده است.
مدرس خیابانی افزود: دولت برنامه‌های گسترده‌ای برای حفظ اشتغال روستایی دارد و این زنجیره گندم و آرد و نان می‌تواند مصداق بارز و یک مسیر روشنی باشد برای اینکه این اشتغال را حفظ کنیم.

مدت زمان پرداخت خرید تضمینی گندم در سال جدید کوتاه تر خواهد شد

وی در خصوص خرید تضمینی گندم از گندم کاران در سال آینده نیز گفت: آنچه گندم کاران در سال‌های گذشته از آن ابراز نارضایتی می‌کردند و در سال ۹۸ این مسائل رعایت شد؛ بحث خرید نقدی از کشاورزان بود که هم اکنون شرکت بازرگانی دولتی ایران با ایجاد سامانه‌های مناسب و توسعه مراکز خرید، این اطمینان را به کشاورزان داده است که گندم آنان خرید تضمینی شده و به صورت نقدی پرداخت شود.

مدرس خیابانی با اشاره به پرداخت بیش از ۸۰ درصد وجه تضمینی گندم تا مهرماه امسال گفت: به روز کردن پرداخت خرید تضمینی به کشاورزان، می‌تواند دغدغه آنان را کاهش دهد. در سال گذشته فاصله بین پرداخت نقدی و مطالبات کشاورزان بسیار به روز شده بود که این موضوع در سال ۹۹ مطلوب تر خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا