آردداخلیشماره 22گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

صادرات گندم و آرد از خوزستان به کشورهای عمان، ایتالیا و عراق

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۴

صادرات گندم و آرد از خوزستان به کشورهای عمان، ایتالیا و عراق! از ابتدای سال 96 تناژ 28 هزار و 500 تن گندم معمولی به کشور عمان، 31 هزار و 500 تن گندم دوروم به کشور ایتالیا و 25 هزار تن آرد به کشور عراق صادر شده است.

با توجه به اینکه ترکیه رقیب اصلی ایران در ارسال آرد به کشور عراق، است بنابراین توجه خاص به کیفیت آرد ارسالی، تسریع در انجام امور گمرکی، بسته بندی قابل قبول و ایجاد شرایط مناسب برای صادرکنندگان از اهم این امر است.

موفقیت غله خوزستان در کاهش سرانه آرد مصرفی و افزایش صادرات گندم

مهندس حسین پور، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 4،استان خوزستان با ذکر مطلب فوق در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار نگاشته بیان کرد: به منظور تسریع در امر انجام امور صادرات گندم و  آرد، در صورتی که تمام مراحل انجام صادرات گندم در استان مبداء (خوزستان) صورت پذیرد؛ صادر کننده از تردد بین استان مبداء و شرکت بازرگانی دولتی (تهران) بی نیاز می شود.

وی در خصوص میزان تولید گندم در استان خوزستان گفت: در سال جاری شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 4، مقدار یک میلیون و 353 هزار و 508 تن گندم از کشاورزان استان تحویل و وجوه آن ها را به کشاورزان پرداخت کرده است.

همچنین مقدار 562 هزار تن گندم از استان خوزستان به سایر استان های کشور صادر شده است که از این مقدار 186 هزار تن توسط یگان ریلی (راه آهن) به 7 استان کشور و مقدار 376 هزار تن توسط کامیون (یگان جاده ای) به 13 استان کشور صادر شده است.

حدود 300 هزار تن به سیلوهای استاندارد استان خوزستان افزوده خواهد شد

حسین پور تصریح کرد: در راستای افزایش سیلوها و مراکز استاندارد ذخیره سازی گندم در استان خوزستان در سال های اخیر به طور میانگین هر سال به میزان 100 هزار تن به ظرفیت های استان اضافه شده است.

به گونه ای که در حال حاضر 19 سیلو در بخش خصوصی با ظرفیت نزدیک به 800 هزار تن به بهره برداری رسیده است. این ظرفیت در کنار 400 هزار تن سیلوهای موجود در بخش دولتی موجب ارتقاء ظرفیت کل سیلوهای استان به یک میلیون و 200 هزار تن شده است.

البته با احتساب ظرفیت تقریبی 200 هزار تن انبارهای سر پوشیده و نیمه مکانیزه کارخانجات آرد، ظرفیت کلی یک میلیون و چهارصد هزار تن فضاهای استاندارد ذخیره سازی در دسترس است. بنابراین بخش خصوصی نقشی محوری را در خرید گندم در سال 97 ایفا خواهد کرد.

به دنبال افزایش ظرفیت سیلوهای استاندارد و مطابق سند توسعه سیلوها تا سال 1405 حداقل سیصد هزار تن دیگر به سیلوهای استاندارد استان افزوده خواهد شد که عمدتا متعلق به بخش خصوصی هستند.

کاهش سرانه مصرف آرد و اجرای طرح شناورسازی فروش آرد

وی با بیان اینکه شرکت غله منطقه 4 خوزستان به منظور مدیریت واحدهای نانوایی استان از مناطق پیشرو در راه اندازی سامانه فروش آرد (سپید سپه) بوده است، گفت: با بهره گیری از این سامانه و همچنین حذف فانتزی پزان از دریافت آرد یارانه ای و همچنین حذف آرد یارانه ای واحدهای صنعتی تولید نان و نیروهای مسلح و قطع سهمیه آرد نانوایی غیر فعال و یا کم کار و تشویق نانوایان به تبدیل نانوایی به آزادپزی توانسته است گامی بلند در کاهش سرانه آرد در استان بردارد.

در حال حاضر جمعیت سرشماری سال 95 تعداد چهار میلیون و 710 هزار و 511 نفر و سرانه آرد مصرفی با استفاده از آرد یارانه ای در شهر 5/6 و در روستا 5/7 و برای عشایر 12 کیلوگرم در ماه است. در نهایت سرانه مصرفی کل استان 7 کیلوگرم در ماه است.

طرح شناورسازی فروش 30 درصد از آرد نانوایان در کارگروه آرد و نان استان

مدیر شرکت غله استان خوزستان یادآور شد: در سال 95 با پیشنهاد اتحادیه نانوایان، طرح شناورسازی فروش 30 درصد از آرد نانوایان در کارگروه آرد و نان استان تصویب و از دی ماه سال 95 توسط شرکت غله منطقه 4 به اجراء در آمد. اجرای این طرح باعث بالا رفتن کیفیت آرد و ایجاد رقابتی سالم بین 14 واحد کارخانجات آردسازی استان شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا