داخلیسیلوشماره 25گزارشگفتگو

سیلوسازی داخلی بازارش همچنان گرم است

ارزیابی وضعیت سیلوسازی کشور از زبان سیلوسازان

از سال 1384 و با آغاز نهضت سیلوسازی داخلی در کشور، دولت به منظور افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی استاندارد در کشور فراخوانی در هیات‌ دولت اعلام داشت و مقرر شد که بخش خصوصی با حمایت‌های دولت وارد عرصه سیلوسازی شود.

در راستای این امر بخش خصوصی اقدام به اخذ مجوز احداث سیلو کرد که با اولویت بندی نیاز استان ها به احداث سیلو و حمایت‌های دولت از طریق پرداخت بهره تسهیلات دریافتی سیلوسازان، زنگ آغاز نهضت سیلوسازی داخلی در نقاط مختلف کشور زده شد.

حال با گذشت بیش از 10 سال از آغاز این نهضت برآن شدیم تا ارزیابی کوتاه، از وضعیت سیلوسازی کشور از زبان شرکت های سیلوساز کشور داشته باشیم.

شرکت سیلوسازان تهران
(نماینده لیپ آلمان)

گران شدن دور از انتظار ورق های گالوانیزه سیلوسازی داخلی را به چالش کشید

شرکت سیلوسازان تهران فعالیت خود را از پیش از انقلاب و در حدود سال ۱۳۵۴ آغاز کرد که در طول ۴۲ سال فعالیت خود موفق به اجرای صدها پروژه در بخش خصوصی و دولتی شده است که در مجموع تناژی در حدود یک میلیون و پانصد هزار تن سیلو توسط این شرکت ساخته شده است. هم اکنون این شرکت در حال اجرای دو پروژه 10 هزار تنی خوش فرم طوس مشهد و پروژه 20 هزار تنی تعاونی روستایی عباس آباد شازند است.

مهندس خلیلی، مدیر اجرایی شرکت سیلوسازان تهران (لیپ)، مشکل عمده بعضی از سیلو داران را گرفتار شدن با سیلوهای بی کیفیت و بی حساب و کتاب برخی سیلوهای وارداتی وعدم پرداخت به موقع کارمزد انباری داری ازطرف دولت دانست و افزود: اغلب سیلوسازان با چالش گران شدن دور از انتظار ورق های گالوانیزه وارداتی مواجه اند که به بهانه کمک به تولیدات داخلی بروز یافت. غافل از اینکه یک متر از این ورق ها (ورق های گالوانیزه ضخیم) در داخل تولید نمی شود. متاسفانه این امر باعث بالا رفتن قیمت تمام شده سیلو شده وصحنه رقابت را با وارد کنندگان سیلوهای بی کیفیت وارداتی تنگ ومشکل کرده است.

شرکت سیلوگستران غله
(نماینده ابیال ترکیه)

جای مشاوران تخصصی در زمان آغاز نهضت سیلوسازی خالی بود

شرکت سهامی آلتونتاش ترکیه یکی از شرکت های پیشرو جهانی در زمینه سیستم های ذخیره سازی غلات است که سیستم های ذخیره سازی فولادی غلات و تجهیزات انتقال خود را با برند OBIAL در ایران عرضه می کند، همزمان با آغاز نهضت سیلوسازی داخلی در سال 84 در ایران آغاز به کار کرد. شرکت سیلوگستران غله نماینده شرکت OBIAL در ایران در سال 1385 توسط آقای خلیل کرمی پایه گذاری شد.

در ابتدا فعالیت گروه با نصب و راه اندازی خطوط تولید آرد آغاز به کار کرد. تسلط به دیاگرام تولید این شرکت باعث شد که پروژه های نصب و راه اندازی با موفقیت چشم گیری به انجام رسید. این شرکت در مجموع تا به حال حدود… تن حجم تناژ سیلو در داخل کشور راه اندازی کرده است.

هم اکنون پروژه 15 هزارتنی شامل 3 سیلو 5 هزارتن مربوط به شرکت تعاونی ماهداران مرکز تهران و پروژه 15 هزارتنی آرد باختر از آخرین پروژه های اجرایی این شرکت است که در حال اتمام و نصب تجهیزات است.

مهندس خلیل کرمی، مدیر عامل شرکت سیلوگستران غله، مشکلات حوزه فنی سیلو را ناشی از عدم وجود مشاوران تخصصی این حوزه از زمان آغازنهضت سیلوسازی داخلی اعلام کرد و گفت: از زمان آغاز سیلوسازی که با توجه به درنظر گرفتن وام همراه با یارانه 12 درصدی، 5 درصد از سوی وزارت بازرگانی کاهش یافت و وام با یارانه 7 درصد عرضه شد.

لذا حجم زیادی از متقاضیان ساخت سیلو اعلام آمادگی کردند و بازار با حجمی از سیلوسازان مواجه شد. متاسفانه نتیجه این روند ساخت سیلوهایی فاقد مگنت، جانمایی تخصصی، تطبیق تجهیزات، الک دوار، سیستم جمع آوری گرد و غبار و طراحی نامناسب ایستگاه تخلیه شد که موارد فوق به دلیل پیشگیری از افزایش هزینه در مرحله اولیه سیلوسازی اعمال نشد.

شرکت زرین پیمان
(نماینده ابیال ترکیه)

صنعت سیلوسازی داخلی فلزی با کمبود نیرو فنی متخصص مواجه است

شرکت زرین پیمان یکی دیگر از نمایندگان شرکت سهامی آلتون تاش ترکیه با برند OBIAL در ایران است که بالغ بر 50 پروژه سیلوسازی با حجم 2 میلیون و 500 هزار تن را از سال 84 به مرحله اجرا رسانده است. هم اکنون این شرکت بر اجرای بزرگترین پروژه بندی 55 هزارتن در بندر انزلی برای شرکت کشتی رانی دریای خزر، پروژه 60 هزار تنی کوه دشت و پروژه 30 هزارتنی دشت عباس ایلام تمرکز دارد.

مهندس دمیرچی با تاکید بر کمبود نیرو فنی متخصص در حیطه سیلوهای فلزی، اذعان داشت: افرادی که در پروژه های سیلوسازی فلزی همکاری می کنند، در حین به کسب تجربه می پردازند. همچنین در برابرسیلوهای فلزی با تکنولوژی نوپایی مواجه هستیم و هنوز نیروی خبره در این صنعت وجود ندارد.

همچنین در بحث استهلاک بالای سیلو در مواجهه با نواسانات بالای ارز، واردات قطعات یدکی بسیار گران تمام می شود و فعالان این عرصه نمی توانند قطعات اصلی را به راحتی تامین کنند و در بازارهای داخلی به دنبال قطعات جایگزین هستند که کل سازه زیر سوال می رود.

شرکت زرین پیمان در راستای انجام خدمات تعمیرات و نگهداری در سطح پروژه های سراسر کشور تیمی را تعیین کرده است و این تیم از سوی خود شرکت و جدا از شرکت ترکیه است. خوشبختانه خدمات پس از فروش این شرکت در طی 2 سال اخیر، رضایت بالایی را از سوی مشتریان کسب کرده است.

شرکت آردکار صنعت
(نماینده مای سیلوی ترکیه)

نحوه نگهداری و شیوه نصب، عمر مفید سیلو را مشخص می کند

شرکت مای سیلو تنها در ایران با اجرای بیش از 120 پروژه به ظرفیت حدود 5/2 میلیون تن، بی شک یکی از با تجربه ترین سیلو سازان در این صنعت است. فولاد مصرفی این شرکت تمامی از تولید کنندگان معتبر اروپایی تهیه می شود و در صورت درخواست مشتری گواهی خرید تولید کننده فولاد جهت پروژه مورد نظر صادر می گردد. پروژه آرد ممتاز تبریز و آرد فرد تاکستان در حجم 15 هزارتن ازجمله اخرین پروژه های اجرایی این شرکت است که در مراحل پایانی خود قرار داد.

به گفته مهندس جلالی، مدیر فروش شرکت مای سیلو، آنچه که سیلوداران باید از جهت فنی به آن توجه کنند، نحوه نگهداری و شیوه نصب سیلو است چراکه یکی از مهم ترین مواردی است که باعث افزایش عمر سیلوهای فلزی می شود، شیوه نصب آن است که باید زیرنظرسوپروایزرانجام شود. وجود پرسنل تخصصی ازجمله نیازهای اصلی در بحث نگهداری سیلو است که موجب کاهش خطا در مواقع کار با تجهیزات انتقال مواد، بالابرها، دریچه های کشویی و تخلیه سیلو می شود.

شرکت فن آوران سازه گهر
(سازنده سیلوی بتنی ساخت داخل)

عدم رعایت آیین نامه های بتنی و محاسبات فنی مهندسی، سیلوداران را به چالش می کشد

شرکت فن آوران سازه گهر از سال 1386 در حیطه سیلو سازی فعالیت دارد. البته سابقه این شرکت قبل از ورود تخصصی به این حوزه به فعالیت هایی از قبیل سد سازی و پروژه های عظیم بتنی در سال های دور برمی گردد.

بی اغراق شرکت فن آوران سازه گهر را می توان پرکارترین شرکت کشور در زمینه سیلوسازی بتنی دانست که 25 پروژه ی اجرا شده در کارنامه فعالیتی خود را داراست. تمامی این پروژه ها به صورت EPC تحت احداث قرار گرفته است و به مرحله بهره برداری در آمده اند. پروژه اخیر شرکت فن آوران احداث ترمینال غلات در مجتمع بندری بندر امام خمینی است که 170 هزار تن ظرفیت این مجموعه می باشد.

مهندس مدنی، مدیرعامل این شرکت با تاکید بر اینکه اغلب سیلوداران به دلیل عدم رعایت آیین نامه های بتنی و محاسبات فنی مهندسی جهت پایین آوردن قیمت ها توسط سازندگان با مشکل مواجه می شوند، گفت: مساله فوق باعث می شود تا هم بر پیکره ی صنعت سیلوسازی کشور و هم به صاحبان سرمایه ضربات جبران ناپذیری وارد شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا