آردداخلیشماره 29گفتگوی ویژه

سوئیس حاضر در حوزه صنایع غذایی و آرد هیچ برنامه ای برای خروج از ایران ندارند

گفتگوی اختصاصی نگاشته با سفیر سوییس به بهانه بازدید از آرد تابان؛

سوئیس حاضر در حوزه صنایع غذایی و آرد هیچ برنامه ای برای خروج از ایران ندارند! با توجه به سرمایه گذاری های مهم و تعهد قوی برای آوردن مواد غذایی سالم و مقرون‌به‌صرفه به سفره‌های ایرانیان، شرکت‌های سوئیس حاضر در حوزه صنایع غذایی و آرد هیچ برنامه ای برای خروج از ایران ندارند. آقای مارکوس لایتنر در گفتگوی اختصاصی با نشریه نگاشته با بیان مطلب فوق افزود: در عین حال، ما در حال گفت‌و‌گو با دولت هستیم تا اطمینان حاصل نماییم که شرایط ساختاری به نفع سرمایه گذاری خارجی در ایران به ویژه در بخش غذایی باشند.

سرمایه گذاری آرد تابان ضامن ایمنی و سلامت مصرف کنندگان آرد

خبرنگار نگاشته ارزیابی سفیر محترم سوییس را در خصوص صنعت آرد ایران با توجه به بازدید اخیر ایشان از کارخانه آرد تابان جویا شد، وی در این خصوص گفت:  من بسیار تحت تأثیر کارخانه آرد تابان قرار گرفتم، زیرا در زمینه تازه‌ترین فناوری کارخانجات آرد سوییس سرمایه‌گذاری کرده‌است.  قطعا چنین سرمایه‌گذاری‌ای کیفیت بالای محصولات آردی، ظرفیت روزافزون و ایمنی بیشتر مشتریان و مصرف کنندگان آرد را تضمین می‌کند.

آقای مارکوس لایتنر در ادامه با اشاره به اینکه شرکت‌های سوییسی درسرتاسر زنجیره ارزش‌های غذایی فعال هستند، اظهار کرد:  شرکت های فعال سوییسی در حوزه تجارت کالا، حمل و نقل و بازرسی تا تهیه و فراهم‌آوردن بذورات و کودها و کارخانجات تولیدی در بخش صنایع غذایی در ایران سرمایه‌گذاری نموده‌اند و نه تنها  به انتقال فناوری پرداخته‌اند بلکه هزاران موقعیت شغلی در ایران پدید آورده‌اند.

باید اطمینان یافت که سیاست “اقتصاد مقاومتی” ارتباط ایران را با سرمایه گذاری خارجی به خصوص سوئیس قطع نکند

سفیر سوئیس در بخش بعدی این گفتگو در پاسخ به این سوال که در چه شرایطی پتانسیل بیشتری برای افزایش تعامل بین ایران و سوییس در حوزه غذا و کشاورزی وجود دارد، اذعان کرد: باید اطمینان یافت که سیاست “اقتصاد مقاومتی” ارتباط ایران را با سرمایه گذاری خارجی قطع نکند. رویه‌های گمرکی، سیاست‌های قیمت‌گذاری یا دسترسی به مواد خام همه عناوینی هستند که تأثیر مهمی بر تصمیمات سرمایه‌گذاری و بازرگانی، به ویژه در بخش غذایی و کشاورزی می‌گذارند. به همین دلیل، من خوشوقتم که ما در حال حاضر مشغول گفتمان با مقامات مربوطه ایرانی هستیم.

استارتاپ‌ها اهرمی مهم در راستای رشد اقتصادی

سفیر سوئیس در ایران در ادامه به اهمیت استارتاپ‌ها پرداخت و گفت: امروزه شاهد آن هستیم که شرکت‌های استارتاپی ازهمان ابتدا تلاش می کنند تا در گستره بین‌المللی فعالیت کنند. سوئیس یک سیاست کلی برای یاری شرکتهای کوچک و متوسط خود دارد تا بتوانند از لحاظ اقتصادی در مقیاس جهانی موفق باشند. افزون بر این، ما در حال پشتیبانی از سازوکارهایی هستیم که استارتاپها را هم در سوییس و هم در ایران تقویت می‌کنند، زیرا باور داریم که این شرکت‌ها اهرم‌های مهمی برای رشد اقتصادی هستند.

اتاق بازرگانی ایران و سوئیس موجب اطمینان کسب و کارشرکت ها در ایران است

آقای آقای مارکوس لایتنر در خاتمه به ارزیابی خود از فعالیت اتاق بازرگانی ایران و سوئیس به عنوان سومین اتاق فعال در ایران پرداخت و گفت: سفارت سوییس بسیار خرسند است که یک چنین اتاق [بازرگانی] فعالی دارد. به باور من اتاق بازرگانی اهرم مهمی است برای جذب شرکت‌های سوئیس به ایران و نیز حصول اطمینان از این که آنها به تنهایی می‌توانند در کسب و کار در کشور موفق شوند. ما در شماری از رویدادهای کسب‌و‌کاری تعامل نزدیکی با اتاق بازرگانی داشته‌ایم که به‌طور کلی به نفع اعضا و کسب‌و‌کا‌رهای سوییسی-ایرانی بوده‌است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا