آردآردسازانداخلیشماره 54غلاتگندمیادداشت

سهمیه بندی آرد واحدهای صنعتی چگونه تعیین می گردد؟

یادداشتي از یک فعال صنعت آرد

سهمیه بندی آرد واحدهای صنعتی چگونه تعیین می گردد؟/ شرکت بازرگانی دولتی ایران به منظور ممانعت از هرگونه اختلال و جلوگیری از افزایش احتمال قاچاق بهتر است که با انجمن ها نیز جهت ارائه حواله به کارخانجات در ارتباط باشد تا معیار دقیق تری جهت ارائه آرد به شرکت های فعال در بخش صنف و صنعت وجود داشته باشد.

 

سهمیه بندی آرد واحدهای صنعتی چگونه تعیین می گردد؟

علاوه بر این واحدهای صنف و صنعت باید میزان آرد مورد نیاز خود را بر اساس شواهد و مدارک از کارخانجات درخواست کنند لذا راهکاری که در این راستا می توان داشت این است که به عنوان مثال دولت، مالیات بر ارزش افزوده 6 ماهه اول سال واحدها را معیار قرار دهد و بر این اساس میانگین مصرف آرد آنها را محاسبه کند و یا معیار دیگر اعداد اعلامی واحدها به دارایی می تواند باشد که البته از آنجاییکه شرکت ها حداقل عدد را اعلام می کنند لذا دولت می تواند میانگینی برای آن را در نظر بگیرد اما مشکل اینجاست که شرکت بازرگانی دولتی ایران ابزار اصلی کنترلی را نداشته و باید با انجمن وارد مراوده شود تا بحث ورود و خروج گندم به صنف و صنعت را کنترل کند.

تعیین عدد غیرمنطقی استحصال آرد در سامانه از سوی دولت

تعیین استاندارد استحصال 1000 کیلو آرد از 1399 کیلو گندم نیز عدد اشتباهی است چراکه در سال های گذشته نیز از 1320 کیلو گندم 1000 کیلو آرد استحصال شده است لذا عددی که دولت در سامانه تعریف کرده است به نظر می رسد عدد غیرکارشناسانه ای باشد و گندم زیادی به کارخانجات ارائه شود لذا اگر دولت به درستی نظارت داشته باشد و انجمن را نیز دخیل کند این اشتباه ها رخ نخواهد داد.

فروش سبوس گندم های متفاوت با نرخ یکسان، بازار دلالی را گرم کرده است

از طرف دیگر دریافت سبوس گندم صنف و صنعت از سوی دولت نیز منجر به افزایش قیمت آرد این نوع گندم می شود چراکه فروش آن از سوی کارخانجات تا حدودی در تعدیل قیمت آرد صنف و صنعت تاثیرگذار بود. نکته دیگر این است که قیمت سبوس گندم 665 تومانی و گندم 2700 تومان، یکسان و 1400 تومان است لذا سبوس به دست دلالان افتاده است.

در واقع هر آنچه دارای یارانه باشد، فساد را به همراه خود خواهد آورد چراکه دولت ابزار کنترلی ندارد لذا این صنعت نیاز به یکسان سازی نرخ ها دارد. همانطور که در حال حاضر شاهد این هستیم که از زمان اعلام نرخ 4 هزار تومانی برای خرید گندم در سال جدید، نرخ گندم آزاد از 4200 تومان هم بیشتر شده و حتی برخی با انبار کردن گندم و بدون هیچگونه تولیدی می توانند محصول خود را با نرخ بالاتر در سال جدید به فروش برسانند و سودآوری داشته باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا