داخلیشماره 20گفتگوگفتگوی ویژهنان

نان صنعتی با آمدن زلزله دوباره بر سر زبان ها افتاد!

صاحب برند تک نان جنوب: نان صنعتی گزینه اول مسئولان در مدیریت بحران

نان صنعتی با آمدن زلزله دوباره بر سر زبان ها افتاد! کتاب فارسی اول ابتدایی را یادتان می آید؛ “بابا نان داد، بابا آب داد “. دو كلمه بسیار ساده اما در عین حال مهم که در زندگی و حیات هر فردی، نقشی اساسی دارد. دو نعمت گرامی و آنقدر مقدس، که خداوند متعال در قرآن کریم به آنها تاکید کرده و به ویژه آب را سرچشمه حیات نامیده است.

با خبر شدیم که شرکت تک نان جنوب بخش مهمی از نان مصرفی مورد نیاز آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه را تامین نموده است. مهندس مرتضی میثمی فرد در این شماره میزبان خبرنگار ما شده است.

كیفیت، ماندگاری و بهداشت نان مورد اجحاف قرار گرفته است!

صاحب برند تک نان جنوب در ابتدا با بیان اینکه اهمیت نقش نان در زمان وقوع هریك از بلایای طبیعی و غیر طبیعی بیش از پیش معلوم است، گفت: نخستین غذایی که پس از آب آشامیدنی، هر انسانی را (درحداقل امكانات) از مرگ نجات خواهد داد، نان است.

پس از هر عملیات نجاتی كه توسط سازمانها و نهادهای یاری رسان انجام می گیرد، مسئله اسكان آسیب دیدگان در فضایی امن، توام با تغذیه، در درجه اول اهمیت قرار دارد و تامین آب و نان ارجح ترین نیاز مردم است.

میثمی فرد وقوع زلزله دردناک در استان کرمانشاه را مقطع حساسی برای توجه به مسئله مدیریت بحران درحوزه تغذیه و تامین نان در میان سازمانهای مسئول دانست و گفت: به حمدخدا، با وجود حس همیاری که میان مردم در مواقع بحران وجود دارد، نان به سادگی در اختیار مردم خسارت دیده قرار گرفت اما نکته ای که باز مورد اجحاف واقع شد، كیفیت، ماندگاری و بهداشت نان بود.

ویژگی های نان صنعتی

وی افزود: ویژگی های نان صنعتی شامل مواردی چون شناسنامه مشخص، بسته بندی بهداشتی، مکانیزه بودن تولید و عدم امکان تماس دست در مقابل ویژگی های نان سنتی، تقابلی نابرابر را ایجاد کرده، چرا که نانهای سنتی به ویژه نان لواش (كه امكان نگهداری آن نسبت به نانهای سنگگ و بربری بیشتر است) به جهت عدم پخت علمی و نگهداری مناسب، همواره پس از یك روز، تبدیل به ضایعات می شود.

وی با اشاره به برخی ویدئوهایی که از ضایعات نانهای سنتی در استان کرمانشاه منتشر شد، اذعان داشت: در ویدئو هایی که در شبكه های مجازی پخش شد، مشخص بود كه نان های ارسالی بدون بسته بندی، بیش از یك روز دوام نیاورده و همه آنها به ضایعات تبدیل و یا كلا دور ریز شدند.

حضور موثر محصولات تک نان جنوب در مناطق زلزله زده

وی در بخش بعدی این گفتگو با اشاره به استقبال از محصولات تك نان در مناطق زلزله زده، گفت: تامین نان در مواقع بحران تنها و تنها از توان واحد های نان صنعتی بر می آید. در زلزله اخیر كرمانشاه از همه جا نانهای لواش توسط نانوایان سنتی تهیه و به محل ارسال شد.

همزمان هلال احمر خوزستان از تك نان یاری خواست و شركت تک نان در حداقل زمان ممکن به این پیشنهاد لبیك گفت و همان شب نسبت به تامین نان لواش بسته بندی شده با تایید استانداری خوزستان اقدام نمود.

خوشبختانه با تماس مجدد هلال احمر متوجه استقبال مردم از مصرف نان لواش تک نان که دارای بسته بندی بهداشتی و دارای ماندگاری 6 روزه بود، شدیم و با سفارش مجدد این سازمان تولید تک نان را افزایش دادیم.

باید اضافه کنم که استقرار تک نان در خوزستان و نزدیکی این کارخانه به مرز عراق، شرایط مساعدی را برای تامین نان مورد نیاز زائران عتبات ایجاد می کند لذا در دو سال اخیر با افزایش دو برابری تولید این کارخانه به منظور تامین نان مصرفی زائران مواجه شده ایم.

 

نان صنعتی شکست نخورده بلکه سرمایه گذاران غیر متخصص شکست خورده‌اند!

میثمی فرد در بخش پایانی این گفتگو تصریح کرد: ایجاد واحدهای نان صنعتی در هر شرایطی، پدیده ای مبارك است. نقدی که بنده به عنوان یک فعال حوزه نان صنعتی وارد می دانم این است که؛ بسیاری از واحد ها به جهت ناشی گری و عدم مهارت لازم و بدون هیچ گونه سابقه كاری در بخش گندم و آرد و نان، وارد این حوزه شدند كه قطعاً خطا كردند و نه تنها به سرمایه خود، بلکه به سرمایه ملی نیز آسیب رساندند.

 

ذکر یک مصداق عینی در این میان خالی از لطف نیست؛ روزی به بازدید یکی از کارخانه های تولید نان صنعتی رفتم. پس از پایان بازدید به صاحب شرکت عنوان کردم که چرا وارد این حوزه شده اند؟! پاسخ او نیز جالب بود؛ “‌ درست گفتی و این اشتباهی بود كه انجام دادم و حالا متوجه می شوم كه كار من نبوده است. ”

این فعال عرصه نان صنعتی یادآور شد که موفقیت در هر صنعتی مرهون انجام آن، توسط افراد کاردان است لذا این نان صنعتی نیست که شکست خورده، بلکه شکست متوجه افرادی است که بدون تخصص وارد این حوزه شده اند!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا