داخلیسیلوسیلوسازانشماره 39غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

سیلوداری/ دولت باید بهای ایجاد نهضت سیلوداری خصوصی را بپردازد

در گفتگو با رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران بخش خصوصی

سیلوداری/ دولت باید بهای ایجاد نهضت سیلوداری خصوصی را بپردازد. متاسفانه با وجود تورم دو رقمی در کشور، دستمزد ذخیره‌سازی گندم و دستمزدها 4 سال است که هیچ تغییری نداشته است و هزینه‌های پرداختی شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز برای ذخیره‌سازی پاسخگوی نیازهای سیلوداران نیست. در همین راستا بر اساس جلسات برگزار شده با شرکت بازرگانی دولتی ایران و ارائه قیمت پیشنهادی 10500 تومان برای دستمزد نگهداری مصوب شده است که بر اساس قیمت اعلامی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، شرکت GTC افزایش قیمت دستمزدها را تا یک ماه آینده اعلام کند.

اصغر دمیرچی، رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران بخش خصوصی ضمن اشاره به مقدمه فوق اظهار کرد: رقابت‌های ناسالم و غیر عادلانه مراکز دولتی با سیلوداران بخش خصوصی یکی از دغدغه‌های مهم فعالان این صنف است چراکه با ورود بخش خصوصی به عرصه سیلوداری مقرر شد تا تعداد زیادی از این سیلوهای مستهلک دولتی از گردونه ذخیره‌سازی گندم حذف شود. اما متاسفانه شرکت بازرگانی دولتی ایران تنها به بازسازی این سیلوهای 80 ساله اکتفا کرد. از سوی دیگر دولت با استفاده از قدرت قهریه خود در واگذاری اولویت خرید گندم به سیلوداران بخش دولتی اجحاف بزرگی را در حق سیلوداران بخش خصوصی انجام داد.

رئیس انجمن سیلوداران بخش خصوصی در ادامه با گله از دولت برای شروع نهضت سیلوداری خصوصی در کشور و ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای آن گفت: متاسفانه رقابت‌ غیرعادلانه در این صنف و گرفتاری سیلوداران بخش خصوصی برای بازپرداخت اقساط بانکی تسهیلات دولتی سبب شده است تا هیچ مزیت نسبی برای فعالیت بخش خصوصی در این عرصه وجود نداشته باشد که در صورت ادامه این روند در دو سال آینده بخش سیلوداران خصوصی نابود خواهد شد.

تخصیص ناعادلانه کرایه حمل به سیلوداران بخش خصوصی

دمیرچی در خصوص پرداخت کرایه حمل به سیلوداران بخش خصوصی اظهار کرد: عدم پرداخت هزینه کرایه به سیلوداران خصوصی با مشکلاتی همراه بود که منجر به شکایت از دیوان عدالت شد و بر اساس تصمیمات این مرجع، اصل پرداخت کرایه به استان‌ها واگذار شد که متاسفانه اجرای طولانی این پروسه و ابلاغ پرداخت کرایه به بخش خصوصی از سوی استانداری‌ها با نتیجه مطلوبی همراه نیست چراکه این رقم پرداختی به بخش خصوصی نصف میزان کرایه دولتی است و از سوی دیگر با تاخیر فراوان پس از زمان خرید گندم اعلام خواهد شد.

وی در پایان یادآور شد: با توجه به این که تکنولوژی سیلو وارداتی است و تمام هزینه سیلوداران برای سرویس‌دهی سیلوها، قطعات یدکی و تعمیرات آن به دلار و یورو محاسبه می‌شود، لازم است که تدبیر ویژه‌ای برای تحول هسته کارشناسی تا مدیریت کلان این حوزه صورت گیرد.

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا