آردداخلیشماره 38صنعت ماکارونیغلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

افزایش قیمت ماکارونی و دلیل سیر صعودی ناگهانی آن

مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون پاسخ می دهد

افزایش قیمت ماکارونی و دلیل سیر صعودی ناگهانی آن چیست؟ از اواخر سال گذشته به دلیل برخی سیاست ها و تصمیم های مراجع بالاتر در جهت تخصیص ندادن سوبسید گندم برای صنعت و همچنین افزایش 2 برابری قیمت آن و از بین رفتن حجم زیادی از گندم در استان های جنوبی و شمالی کشورمان به علت سیل با کاهش موجودی گندم مواجه شدیم که همین موضوع به کاهش ذخایر آن انجامید.

در همین میان نیز خبری کذب در سطح جامعه مبنی بر عدم عرضه محصولات شیوع پیدا کرد که باهجوم مردم برای خرید تولیدات ماکارونی مواجه شدیم و تنها نتیجه آن عدم تعادل سطح عرضه و تقاضا بود. خوشبختانه با اتخاذ تصمیمات درست و عمل به موقع تولیدکنندگان و مسئولان، این سطح در سریع ترین زمان ممکن به حالت یکسان برگشته و درحال حاضر این صنعت از آرامش نسبی برخوردار است. در این راستا به گفتگو با کاشانی، مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون پرداخته ایم که در ادامه می خوانید؛

 

دلیل افزایش قیمت ماکارونی

با نگاهی بر تولید و بررسی عوامل جدید افزایش قیمت می توان به کاهش سطح تولید گندم و عدم تحویل به موقع آن به تولیدکننده داخلی و همچنین افزایش هزینه های جانبی تولید و از سویی دیگر تقاضا را درنظر گرفت. با در نظر گرفتن تمامی این موارد آزادسازی بخشی از واردات گندم از سوی دولت آن هم از نوع کیفی می تواند کمک شایانی به این صنعت در جهت افزایش کیفیت گندم و همچنین متعادل سازی سطح کیفی تولید داخل در مقابل گندم وارداتی گردد.

حذف ارزش افزوده برای صنعت مواد غذیی به نفع مردم

وی در خصوص مشکلات قیمت گذاری محصول ماکارونی و افزایش قیمت ماکارونی تصریح کرد: تعیین نرخ این محصول مطابق تورم طی سال های اخیر در نظر گرفته نشده است و مراجع مرتبط پیش از هر معقوله ای به لزوم 9 درصد ارزش افزوده تاکید دارند، در صورتیکه دریافت ارزش افزوده در محصولات صنعت غذایی از مصرف کننده نهایی عمدتا راهکار درستی نمی باشد. لذا مراجع مرتبط می توانند با حذف ارزش افزوده ضمن تثبیت نرخ تورم برای صنعت مواد غذایی مانع افزایش قیمت در این صنعت نیز شوند.

اما در حال حاضر افزایش قیمت هایی که برای این محصول در نظر گرفته می شود نه تنها به تداوم تامین و تولید آن کمک نمی کند بلکه بار اضافی برای مصرف کننده را هم دارد. شایان ذکر است تولیدکنندگان نیز با افزایش قیمت موافق نیستند چراکه در نهایت به تورم دامن می زند و پیشنهاد ما این است که ارزش افزوده از صنعت مواد غذایی حذف شود.

کاشانی یادآور شد: همچنین دولت با اجرای برنامه های تشویقی برای کشاورزان جهت کاشت بیشترگندم دوروم و بسته قیمت گذاری آزاد می تواند تولیدکنندگان را در بازار رقابتی متناسب برای فروش محصولات خود قراردهد. در واقع ما به دنبال حذف دولت از این چرخه نیستیم و نبوده ایم بلکه بهتر است دولت تنها نقش نظاره گر و قانون گزار را داشته باشد.

تعیین تنبیه های صادراتی به جای تشویق های آن

مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون در ادامه در خصوص صادرات ماکارونی و چالش های آن گفت: پس از تصویب قیمت صادراتی ماکارونی که توسط سازمان توسعه تجارت، انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران انجام گردید، در عمل در سامانه گمرک با افزایش چندفرسخی قیمت آن مواجه شدیم که خود نیز جای بررسی دارد.

وی خاطر نشان کرد: صادرات ماکارونی همچنان چالش های خود را دارد و با وجود مشکلات عدیده این پروسه و پیچیدگی فی الواقع آن نیاز به حمایت بیشتر مراجع مسئول بشدت احساس می شود. به عنوان مثال اواسط سال گذشته از صادرکنندگان خواستند که ارز صادراتی که از فروردین ماه سال 97 داشتند را برگردانند در صورتیکه ما از ابتدای سال با ارز نیما صادرات نداشته ایم! علاوه براین قانونی که برای بازپرداخت ارز تعیین شده از چهارچوب و نگاه صادرات برخوردار نیست و به جای تشویق صادراتی، موضوعی غیر از آن را رقم می زند چراکه در کل موضوع صادرات و نگاه دولت ها به این امر از نوع نگاه حمایتی برای صادرات هرچه بیشتر و همچنین معافیت صادرکننده در برابر حجم بیشتر صادرات است.

کاشانی در پایان به طرح توسعه شرکت تک ماکارون اشاره کرد و گفت: در این راستا سعی داریم در بخش تولید ماکارونی های تخصصی بیشتر فعالیت کنیم که هدف از این کار ایجاد زمینه هرچه بیشتر سلامت غذایی برای قشر مصرف کننده خواهد بود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا