آردآردسازانداخلیشماره 53غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

دغدغه کارخانه هاي آرد، کم و زياد شدن نرخ تضمینی خرید گندم نیست!

در گفتگو با مدیرعامل شرکت آرد روشن یزد:

دغدغه کارخانه هاي آرد، کم و زياد شدن نرخ تضمینی خرید گندم نیست!/ مهمترین مسئله و چالش کارخانه هاي آرد کشور پیش از نرخ تضمینی خرید گندم، اختلاف نرخ گندم صنف و صنعت با خبازی است که از سال 1397 به وجود آمده است. به گونه ای که زمانی كه گندم با نرخ 1850 تومان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به کارخانه ها فروخته می شد؛ قیمت گندم خبازی 665 و 900 تومان بود اما در سال جاری که قیمت گندم 2700 تومان شده، همچنان نرخ گندم خبازی تغییری نکرده است لذا وجود اختلاف قیمت ها كه باعث ايجاد رانت و ازدياد قاچاق در بازار تجاري آرد مي شود؛ بدترین آسيب ها را به صنعت توليد آرد وارد می کند.

مهندس نعمت بخش، مدیرعامل شرکت آرد روشن یزد در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: تصویب نرخ تضمینی خرید گندم برای سال جدید با هر رقمی، منجر به دغدغه کارخانه هاي آرد از نظر کم و زياد شدن آن نخواهد شد و کارخانه ها، تولید را با شرایط جدید ادامه خواهند داد اما اختلاف قیمت گندم ها باعث ضربه به سرمایه های ملی و یارانه ای که دولت به نان و آرد اختصاص می دهد، می شود و در نهایت منجر به افزایش رانت می گردد.

نگرانی تامین گندم صنف و صنعت در 6 ماه دوم سال!

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات کارخانه هاي آرد در 6 ماه دوم سال ، تامین گندم صنف و صنعت است به گونه ای که بیشترین تمرکز شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش تامین گندم خبازی است و این موضوع کارخانه هاي بزرگی همچون آرد روشن یزد را که در بخش تولید آرد صنف و صنعت فعال بوده و دارای تعهد به مشتریان در داخل و خارج از استان هستند را نگران می کند.

نعمت بخش افزود: اگرچه به منظور پیشگیری از بروز مشکل در تأمین گندم صنف و صنعت، سعی داریم که در 6 ماه اول سال با خرید از کشاورزان و دولت، گندم مورد نیاز خود را تامین کنیم اما در 6 ماه دوم سال که موجودی گندم کشاورزان به اتمام رسیده و مجبور به تامین گندم از دولت هستیم، مشکلات ما آغاز می گردد. به گونه ای که ابتدا پیش فاکتور صادر و سپس تامین وجه صورت می گیرد و در مرحله بعدی حمل گندم انجام می شود اما از آنجایی که گاهی اوقات گندم از سایر استان ها باید حمل گردد لذا این موضوع زمان بیشتری را می طلبد و تا زمانی که گندم حمل نگردد، سامانه نیز شارژ نمی شود و مشتریان امکان خرید نخواهند داشت این در حالی است که رزومه و میزان فروش ما در سامانه گویای امتیاز ماست.

پیشنهادی برای ساماندهی گندم

مدیرعامل شرکت آرد روشن یزد  با اشاره به اینکه گرچه گزارش های مختلفی از تخلف در حوزه گندم های دولتی، نیمه دولتی و صنوف به دولت اعلام شده است، گفت: اما باید توجه داشت که در این صنعت بسیاری از کارخانه ها نیز به طور سالم فعالیت داشته اند به گونه ای که می توانیم ادعا کنیم در استان یزد حتی یک کیلو آرد دولتی از سوی کارخانه ها در بازار آزاد به فروش نرسیده است. پیشنهاد ما این است که بازرسی های کارگروه آرد و نان و سازمان صمت افزایش یابد و کارخانه هاي سالم که علیرغم کم و زياد شدن گندم، فعالیت آنها در بخش صنوف منظم بوده است؛ شناسایی و شرایط ویژه برای آنها گذاشته شود. به عنوان مثال ابتدای ماه اعلام کنند تا به میزان ماه گذشته، گندم به این دسته از کارخانه ها تعلق خواهد گرفت تا نگرانی تأمین گندم را نداشته باشیم.

علت تاخیر بی منطق حمل گندم از استان ها باید بررسی گردد

وی در خصوص علت زمانبر بودن حمل گندم از سایر استان ها بیان کرد: گاهی اوقات سیلوهای بخش خصوصی در برخی از استان ها برای حمل گندم همکاری لازم را نمی کنند به گونه ای که با بهانه های مختلف همچون خرابی بالابر و باسکول، حمل و ارسال گندم را به تعویق می اندازند تا آمار ذخیره گندم خود را افرایش دهند اما این اتفاق در سیلوهای بخش دولتی به دلیل اینکه امکان بارگیری حجم زیاد گندم وجود ندارد، رخ نمی دهد لذا انتظار داریم همانگونه که آقای حنان نیز تاکید کردند با این دسته از استان ها برخورد شود.

با نرخ 6 سال پیش آرد، توان تأمین کیسه با نرخ روز را نداریم

نعمت بخش در پایان در خصوص مشکلات کارخانه هاي آرد به مهمترين آن كه افزايش هزينه هاي آسياباني از جمله افزايش قيمت لوازم يدكي و به ويژه افزايش قیمت کیسه اشاره نمود و در این زمینه گفت: متاسفانه قیمت کیسه در سال 99 به ویژه طی دو ماه اخیر بالغ بر 300 درصد افزایش داشته است که این موضوع تامین آن را از سوی کارخانه هايي که آرد خبازی را با قیمت ثابت سال های گذشته می فروشند، به شدت دشوار نموده است و اميد داريم كه مشكل افزايش قيمت كيسه از سوي متوليان آن رفع گردد .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا