آردآردسازانداخلیشماره 37غلاتگفتگوگندم

سامانه سبوس در چه صورت کارایی خواهد داشت؟

رئیس هیئت مدیره کارخانه آرد سفید ارمغان پاسخ می دهد

سامانه سبوس در چه صورت کارایی خواهد داشت؟ راه اندازی سامانه فروش آرد سایر مصارف یکی از شایسته ترین اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر بوده است اما به نظر می رسد با واقعی شدن قیمت ها و یا حداقل کاهش فاصله قیمتی با واقعیت و جبران هزینه های مصرف کننده نهایی به شیوه های دیگر ازجمله یارانه نقدی نان باعث ایجاد محیط رقابتی سالم تر خواهد شد.

مهندس آرش شریعت، رئیس هیئت مدیره کارخانه آرد سفید ارمغان در ادامه مطلب فوق در گفت و گو با نشریه نگاشته در خصوص آغاز اجرای سامانه سبوس، بیان داشت: در ابتدا باید دید که سامانه از چه ویژگی هایی برخوردار خواهد بود اما آنچه که مسلم است، قیمت تعیین شده برای سبوس با توجه به قیمت سایر نهاده های دامی که در بازار است، ناعادلانه به نظر می رسد.

موضوع دیگر فساد پذیری سبوس است، از آنجایی که فرایند تولید و مصرف آرد فرآیندی پیوسته است و آرد کالایی پر اهمیت و استراتژیک به شمار می آید، باید در طراحی سامانه به گونه ای اندیشیده شود که فرآیند تولید آرد به علت انباشتگی سبوس در انبار کارخانجات متوقف نگردد.

سبوس جذب نشده در سامانه سبوس توسط کارخانه به فروش برسد

وی در ادامه افزود: به نظر می رسد با تعیین مهلت زمان خرید (به مانند سهمیه نانوایان) از ضرر و زیان کارخانجات ناشی از انباشتگی سبوس در انبارها جلوگیری خواهد شد. در ضمن تنها مصرف کنندگان واقعی نسبت به خرید اقدام خواهد نمود. مدت زمان معین شده باید به گونه ای باشد که سبوس تولید شده حداکثر ظرف مدت یک هفته توسط صاحبان سهمیه خریداری و حمل گردد.

در غیر این صورت سهمیه باقیمانده باطل گردد و سبوس جذب نشده توسط کارخانه و به قیمت تعادلی بازار به فروش برسد.

به گفته وی، مستثنی کردن سبوس استحصالی گندم 18500 ریالی از سبوس استحصالی گندم های 6650 ریالی و 9000 ریالی امری است که می تواند به فعالیت هرچه بهتر سامانه فروش آرد سایر مصارف کمک کند چراکه عادلانه نیست که کارخانه، گندم را با نرخ آزاد خریداری نماید؛

احتمال خروج برخی از مصرف کنندگان آرد از سامانه فروش آرد وجود دارد

بدون آنکه حق انتخابی در مورد مبدا گندم خریداری شده و نوع گندم تحویلی داشته باشد و کرایه سنگین نیز بپردازد و در نهایت سبوس را به قیمت یارانه ای عرضه نماید. با توجه به نزدیک بودن فصل خرید اگر برای این موضوع چاره ای اندیشیده نشود، احتمال خروج برخی از مصرف کنندگان آرد از سامانه فروش آرد سایر مصارف وجود خواهد داشت.

 

جوانه زدگی، تهدید فصل جدید خرید گندم

وی در پاسخ به چشم انداز فصل برداشت سال جاری، خاطرنشان کرد: با توجه به تجربیات گذشته و مشاهدات فعلی به نظر می رسد، میزان افزایش تولید ناشی از بارندگی ها بیشتر از میزان گندم آسیب دیده از سیل است و در مجموع برداشت گندم امسال وضعیت مطلوبی خواهد داشت اما مهم تر آن است که چه میزان گندم امسال توسط مراکز خرید، خریداری خواهد شد که امید است دولت با در نظر گرفتن مشوق ها شرایطی را به وجود آورد تا میزان خرید مطلوب باشد.

تنها نگرانی موجود موضوع جوانه زدگی است که با توجه به شرایط جوی موجود احتمال بروز جوانه زدگی وجود دارد  ولی اگر در هنگام فصل خرید به این موضوع توجه شود و گندم های جوانه زده به صورت مجزا و تفکیک شده خریداری شوند در نیمه دوم سال 98 کیفیت آرد های تولیدی بهبود خواهند یافت.

سامانه سبوس، سیاست گذاری های کلان کشور را می طلبد

شریعت در خصوص برنامه های توسعه ای کارخانه آرد سفید ارمغان در راستای حمایت از سال رونق تولید، خاطرنشان کرد: رونق تولید علاوه بر برنامه ریزی، هدف گذاری و اهتمام تولید کننده، سیاست گذاری های کلان کشور را می طلبد تا هم راستا با شعار سال در حرکت باشند.

رونق تولید نیاز به ماشین آلات به روز دنیا دارد که متاسفانه با توجه به شرایط امروز امکان خرید و واردات ماشین آلات وجود ندارد و بعضاً برای خرید لوازم یدکی نیز باید مبلغی چندین برابر قیمت واقعی پرداخت شود. رونق تولید به ثبات اقتصادی نیز نیاز دارد. برنامه این شرکت جهت رونق تولید نوسازی کامل خط تولید است که پیش از آن بالغ بر 60 درصد ماشین آلات از شرکت بولر خریداری شده اما متاسفانه در حال حاضر امکان خرید مابقی ماشین آلات وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا