شماره 23گفتگوگفتگوی ویژهنان

خمیر منجمد، مصنوعی کردن نان نیست؛ راهی است برای کاهش ضایعات و افزایش زمان نگهداری!

مدیرعامل شرکت نان آورد پانیک

خمیر منجمد، مصنوعی کردن نان نیست؛ راهی است برای کاهش ضایعات و افزایش زمان نگهداری!! کمپانی دلیفرانس DELIFRANCE یک شرکت فرانسوی با بیش از هزار نوع محصول اعم از نان، شیرینی، وینی، شورینی و … است که حدود 10 درصد بازار کروسان اروپا را تامین می کند و برنده خوش طعم ترین کروسان دنیا در چند سال اخیر بوده است.

همچنین در سال 1978 اولین نان باگت فریز (نیم پخت) را در جهان ابداع کرد و تاریخچه ای حدود صدساله در صنعت آرد و نان دارد که احداث بزرگترین کارخانه آرد (آسیاب) جهان در سال 1919، ساخت قدیمی ترین مدرسه نانوایی در اروپا در سال 1929و برگزاری مسابقات جهانی ساخت ساندویچ در سال 1999 بخشی از کارنامه این مجموعه است.

شرکت نان آورد پانیک، نماینده انحصاری این کمپانی از سال 94 با هدف انتقال تکنولوژی روز اروپا در صنعت نان و شیرینی و همچنین تصحیح الگوی مصرف و بهبود کیفیت و ماندگاری نان های صنعتی تاسیس شد. با خبر شدیم اخیرا این کمپانی به دنبال سرمایه گذاری در بازار پر پتانسیل نان حجیم و نیمه حجیم ایران است تا در جهت کیفی سازی نان با خمیر منجمد کشورمان قدم بردارد. در این شماره مهندس امیر حسین خانلو، مدیرعامل شرکت نان آورد پانیک میزبان خبرنگار نگاشته شده است. وی متخصص آرد و نان از کشور سوئیس است.

بازار پر ریسک نان در ایران وارد این حوزه از فعالیت شده است

وی در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم بازار پر ریسک نان در ایران وارد این حوزه از فعالیت شده اید، گفت: همانطور که در طی سال های گذشته دیدگاه مردم ایران نسبت به مصرف ماکارونی محافظه کارانه بود و تصور می شد که به دلیل ذائقه مردم ایران، محصول ماکارونی جزو کالاهای کم مصرف خواهد بود اما هم اکنون مشاهده می کنیم که ماکارونی در بین فرهنگ و ذائقه مردم نهادینه شده است. نان هم می تواند چنین پیشرفتی را داشته باشد و مردم ایران لیاقت مصرف نان باکیفیت را دارند اما مشکلی که وجود دارد این است که گندم و همچنین دانش مناسب برای تولید نان حجیم و نیمه حجیم در کشور وجود ندارد.

خانلو در ادامه افزود: برخی معتقدند که با مصرف بهبوددهنده می توان کیفیت آرد را اصلاح کرد اما از نظر من این تنها یک مسکن موقتی است و گندم وارداتی نیز به صورت کامل تحت کنترل بخش خصوصی نبوده و دولت نیز بر آن نظارت دارد بنابراین تا زمانی که بخشی از این صنعت دولتی و بخشی آزاد است مسیر پیشرفت به سختی و کندی طی می شود.

چرا دلیفرانس؟

مدیرعامل شرکت نان آورد پانیک تصریح کرد: هنگامیکه از سوئیس به ایران آمدم به دنبال وارد کردن خط نان و خمیر منجمد نبودم و بیشتر در فکر تاسیس شرکت نان صنعتی بودم اما با توجه به کیفیت نامناسب آرد ایران حتی اگر بهترین ماشین آلات را هم تهیه می کردم فایده ای نداشت بنابراین با توجه به وضعیت آرد و گندم در کشور، برای شروع کار در حوزه تولید نان حجیم و نیمه حجیم به خمیر منجمد روی آوردیم.

اگرچه شاید در این بازه زمانی فروش خمیر منجمد صرفه اقتصادی نداشته باشد اما به دنبال ایجاد بستر و بازاری مناسب هستیم که مردم به سوی مصرف محصولات واقعی حجیم و نیمه حجیم بروند.
وی افزود: موفقیت در این زمینه به تولید تخصصی و باکیفیت محصول بستگی دارد و از آنجایی که کمپانی دلیفرانس بزرگترین و قوی ترین کمپانی نان و شیرینی دنیاست سعی داریم در جهت تولید کیفی اقدام کنیم.

تکنولوژی فریز برای خمیر منجمد

احمد خانلو در خصوص تکنولوژی فریز برای خمیر منجمد گفت: تکنولوژی های متفاوتی در فریز کردن بسته به نیاز وجود دارد که شامل انواع مختلف ready to bake و ready to serve و ready to prove است. به عنوان مثال می توان نانی را تولید و تهیه کرد سپس در سرما نگه داشت تا نان .و خمیر منجمد آماده را به صورت فریز ارائه داد و یا می توان محصول را تخمیر کرد و سپس به بازار ارائه نمود که برای مصرف نیاز به پخت ثانویه دارد.

 

مزیت های بکارگیری خمیر منجمد در تولید محصول

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود نیمی از بازار نان انگلیس در تصاحب نان منجمد است، گفت: ما به دنبال مصنوعی کردن محصول نان نیستیم و تنها می خواهیم زمان نگهداری محصول را افزایش و ضایعات نان را کاهش دهیم که علاوه بر این موارد مصرف خمیر های منجمد باعث کاهش هزینه های حقوق کارگر نیز می شود.

مدیرعامل شرکت پانیک بیان کرد: ماده اولیه از کشور فرانسه وارد می شود و در کارگاه شمس آباد شرکت نان آورد پانیک که دارای تاسیسات ذخیره سازی مخصوص انجماد است فرآوری و ارائه می شود. این کارگاه ظرفیتی نزدیک به 10میلیون کروسان برای نگهداری طولانی مدت دارد.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز محصولات خمیر منجمد این شرکت در بسیاری از کافه ها و رستوران ها ارائه شده است، گفت: سیستم تبلیغاتی شرکت به صورت مویرگی و سیستم توزیع آن به صورت زنجیره سرد است.

استقبال از محصولات فریز شده شرکت پانیک

وی در خصوص استقبال از محصولات فریز شده شرکت پانیک گفت: دسته ای از محصولات ready to bake است و نیاز به فر دارد اما دسته ای دیگر ready to serve است که قیمت آن بالاتر است لذا فروش آن سخت تر است. اما ما به دنبال این هستیم که محصول را نیمه آماده ارائه کنیم تا مردم به صورت گرم خودشان سرو کنند و در مدت زمان کوتاه فعالیت مان، شاهد استقبال قابل توجهی در تهران بوده ایم.

احمد خانلو با بیان اینکه فریز کردن محصول نان تنها برای نان حجیم و غیر حجیم کارایی ندارد بلکه در نان سنتی هم می توان این نوآوری استفاده کرد، در پایان در خصوص برنامه آتی این شرکت، گفت: به دنبال این هستیم که محصول نیمه آماده تر که به صرفه است را به واحدها و کارگاه های تولیدی نان و شیرینی ارئه دهیم البته این به معنای حذف برخی از فعالان این صنعت نیست بلکه ما تنها بخشی از محصولات را به واحدها اضافه می کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا