آردشماره 73گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

خرید 108 هزار تن گندم در استان تهران

مدیرکل اداره غله استان تهران مطرح کرد

بر اساس نظرات مسئولان وزارت اقتصاد در طرح هوشمندسازی یارانه نان، عملکرد نانوا سنجیده شده و قابل ارزیابی است. یعنی افزایش قیمت نان و محدودیت خرید نان برای مردم وجود ندارد و نه حتی ابزار خاصی تحت عنوان کارت نان یا چیزی شبیه به این برای مردم مطرح نخواهد بود. نگاشته در این شماره برای اطلاع از آخرین وضعیت هوشمندسازی یارانه نان در استان تهران و میزان خرید تضمینی گندم در این استان با مهندس عباس ارشدی، مدیرکل اداره غله استان تهران به گفت‌وگو پرداخته است.

 

به گفته ارشدی، وزارت کشور، جهاد کشاورزی و بانک سپه با همکاری کارگروه گندم، آرد و نان استان تهران متولی نصب کارت‌خوان در نانوایی‌ها هستند و بر اساس گزارش بانک سپه تا ۲۰ تیرماه حدود ۹۰ درصد واحدهای خبازی نوع یک به نصب کارت‌خوان مجهز شدند و بقیه واحدها نیز به دلیل برخی مشکلات جزئی در ساختار و سامانه واحدهای خبازی هنوز موفق به نصب کارت‌خوان‌نشده‌اند. از این رو، با تدابیر اندیشیده شده و هماهنگی استانداری مقرر شد کارگروهی در محل بانک سپه مستقر شود تا جزئیات مورد اختلاف را به صورت موردی بررسی و رفع کند.

 

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تمام واحدهای خبازی تا پایان تیرماه زیر پوشش سامانه هوشمندسازی آرد استان تهران قرار خواهند گرفت و واحدهای خبازی نصب کارت‌خوان را به صورت کامل اجرا می‌کنند. همچنین نانوایی‌های جدیدالتأسیس نیز پس از پرداخت یارانه‌ها به صورت مستقیم به مردم در سامانه قرار خواهند گرفت و مجهز به نصب کارت‌خوان می‌شوند.

میزان خرید گندم در استان تهران

ارشدی درباره میزان خرید تضمینی گندم در استان تهران اظهار کرد: با توجه به دایر کردن ۱۱ مرکز خرید گندم، حدود ۹۳ هزار و ۵۰۰ تن گندم از کشاورزان استان تهران خریداری شده است؛ البته به دلیل وضعیت آب و هوایی در شهرستان‌های شمالی استان تهران هنوز خرید تضمینی انجام نشده است و پیش‌بینی می‌شود با افزودن تولیدات گندم شهرستان‌های شمالی استان، خرید تضمینی گندم امسال استان تهران به حدود ۹۵ هزار تن برسد.

وی ادامه داد: کارخانه‌های تولیدکننده آرد یا واحدهای صنف و صنعت نیز تاکنون حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن خرید توافقی گندم داشته‌اند، بنابراین مجموع خرید گندم استان تهران تاکنون ۱۰۸ هزار تن برآورد می‌شود.

 

مدیرکل اداره غله استان تهران با اشاره به تأخیر صورت‌گرفته در روند پرداخت مطالبات گندمکاران گفت: با پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران، تا تاریخ ۱۱ تیرماه تمام وجوه گندمکاران پرداخت شده است. همچنین با توجه به شرایط و برنامه‌ریزی صورت‌گرفته تا اوایل هفته آینده نیز تمام مطالبات کشاورزان پرداخت خواهد شد.

 

وی درباره میزان خرید کلزا استان تهران اظهار کرد: با استقرار دو مرکز خرید، تاکنون یک‌هزار و ۲۰۰ تن کلزا به ارزش ریالی ۱۷۴ میلیارد از کشاورزان خریداری شده که ۱۵۰ میلیارد آن پرداخت شده است.

تأمین 10 درصد نیاز گندم استان تهران از تولیدات خود استان

ارشدی ادامه داد: ۱۰ درصد نیاز استان تهران به گندم از تولیدات داخلی استان تأمین می‌شود و ۹۰ درصد مصرف آن از استان‌های برخوردار گندم و واردات گندم خارجی تهیه می‌شود. همچنین در حال حاضر، شرایط موجودی گندم در استان تهران مطلوب است.

 

کاهش 2 درصدی تولید گندم در استان تهران

ارشدی با اشاره به کاهش ۲ درصدی تولید گندم در استان تهران نسبت به سال گذشته گفت: در بخش کلزا نیز با کاهش ۳۵ درصدی تولید روبه‌رو بودیم، زیرا کشاورزان برای کشت گندم رغبت و تمایل بیشتری داشتند.

وی همچنین درباره کاهش مصرف آرد صنف و صنعت اظهار کرد: ساماندهی این بخش، به واقعی‌شدن میزان مصرف و در نهایت به کاهش مصرف مازاد منجر می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا