آردآردسازانداخلیشماره 39غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

خرید سبوس توسط دامداری ها نیازمند تعریف زمان معین است!

یکی از فعالان با سابقه صنعت آرد مطرح کرد

 

خرید سبوس توسط دامداری ها نیازمند تعریف زمان معین است! در حالی که اغلب کارخانجات از وضع سامانه سبوس به دلیل جلوگیری از تخلف خرسند هستند اما وضعیت فوق بیشتر به نفع دلالان شده است. هم اکنون در طی هر ماه تنها کمتر از 50 درصد سبوس در سامانه به فروش می رسد و با پایان ماه حواله دستی نوشته می شود. از سوی دیگر کارخانجات آرد باید پیش از تولید و فروش آرد، گندم را از شرکت بازرگانی ایران خرید و آن را به کارخانه حمل کنند اما مرغداری ها و دامداری ها می توانند 2 ماه بعد مبلغ را برای کارخانه حواله کنند.

این روند موجب اختلال و بی نظمی در خرید گندم از سوی کارخانجات می شود. بنظر می رسد که بهتر است تا در ارتباط با فروش سبوس از طریق سامانه ضوابطی وضع می شد که در صورت عدم خرید سبوس از سوی دامداران و مرغداری ها در زمان تعیین شده، کارخانجات موظف به فروش سبوس و حواله آن به حساب شرکت بازرگانی دولتی ایران شوند.

یکی از بزرگترین مشکلات سهمیه ای شدن صد درصدی سبوس تامین محصول مورد نیاز واحدهای کوچک مصرف کننده سبوس است. تعریف نشدن سبوس برای ارائه به واحدهای دامداری خرد و روستایی در سیستم فروش سبوس این افراد را مجبور کرده است تا به خرید سبوس از بازار آزاد بپردازند.

همواره برای تمامی کالاهایی که مشمول یارانه می شوند، زمان خرید تعیین می شود. همانطور که در سامانه آرد هر نانوا یک سهمیه خرید در بازه زمانی پانزده روزه دارد، سامانه سبوس نیز باید دارای چنین بازه زمانی باشد. راه اندازی سامانه سبوس به این معنا است که مابه تفاوت قیمت سبوس آزاد و دولتی که تا پیش از این باعث تامین بخشی از هزینه های کارخانجات بوده است، حال از جیب دولت پرداخت می شود که هرگز به نفع دولت نیست!

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا