آردداخلیشماره 64گفتگوگفتگوی ویژهگندم

ثبات نرخ گندم صنف و صنعت به ایجاد دوگانگی در صنعت ماکارونی دامن زد

مشاور انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی ایران:

ثبات نرخ گندم صنف و صنعت به ایجاد دوگانگی در صنعت ماکارونی دامن زد/ بر اساس سوابق و تکالیف قانونی، دولت موظف است که سالانه گندم صنف و صنعت مورد نیاز کشور را با قیمت تمام شده و بدون یارانه تأمین کند اما متأسفانه امسال شاهد تغییر نیافتن قیمت این نوع گندم و ثابت ماندن آن روی عدد 2700 تومان بوده ایم که این نشان می دهد تعیین یارانه برای گندم صنف و صنعت ، تخطی دولت از قوانین است. از طرف دیگر به دلیل عرضه این محصول از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران و ممنوعیت واردات برای بخش خصوصی، با محدودیت تامین گندم در 6 ماه دوم سال که فصل برداشت به اتمام می رسد، مواجه خواهیم بود.

شفق، مشاور انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی ایران در ادامه سخنان خود به خبرنگار نگاشته گفت: با توجه به ثابت ماندن نرخ گندم صنف و صنعت، شاهد ایجاد دودستگی  در صنعت ماکارونی شده ایم؛ برخی کارخانه ­های ماکارونی، گندم 2700 تومانی دریافت کرده و محصول نهایی خود را  به قیمت سال 99 به فروش می رسانند و برخی کارخانه ها با امتناع از خرید گندم 2700 تومانی، با توجه به خرید گندم از کشاورزان به تولید محصول ماکارونی بر اساس هزینه های واقعی در سال 1400 پرداختند؛ اما متأسفانه سازمان حمایت از مصرف کننده نرخ جدید ماکارونی را نپذیرفت و قیمت­های پیشنهادی این واحدها را در سامانه 124 اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات ثبت نکرد.

 عدم موافقت نرخ جدید ماکارونی، تولیدکنندگان را از خرید توافقی گندم باز نگه داشت

شفق تصریح کرد: در واقع مصوبه کمیسیون مجلس در زمینه   معافیت قیمت گذاری برای محصول کارخانه ها و صنایعی که گندم صنف و صنعت به طور آزاد و مستقیم از کشاورز تهیه می­کنند، رعایت نشد و با پیشنهاد تغییر نرخ ماکارونی از سوی کارخانه هایی که اقدام به تولید این محصول با گندم آزاد کرده بودند، موافقت نشد. البته شایان ذکر است؛ با روی کارآمدن دولت جدید، نرخ پیشنهادی اولیه ماکارونی را از بسته ای 15450 تومان در اردیبهشت ماه سال جاری به 13900 تومان در تیرماه کاهش دادیم و از سود و هزینه های تولید خود کاستیم تا بتوانیم محصولی با قیمت مناسب­تر به دست  مصرف کنندگان برسانیم اما سازمان حمایت تاکنون از ثبت این قیمت در سامانه خودداری نموده و این مسأله منجر به دوگانگی نرخ این محصول در بازار شده است.

شفق افزود: در این میان، کارخانه هایی که گندم 2700 تومانی تهیه کرده بودند؛ از این موقعیت استفاده کرده و با افزایش تولید، سهم قابل توجهی از  بازار را به دست گرفتند. از سوی دیگر فروشگاه­های زنجیره ای نیز به دلیل ثبت نشدن قیمت ­های جدید ماکارونی در سامانه، از دریافت این محصول با قیمت جدید خودداری کرد و در این میان، کارخانه هایی که گندم آزاد تهیه و قیمت جدید ارائه کرده بودند، جریمه شدند؛ درصورتی­که این واحدها کار خلاف قانون انجام نداده اند اما حاضر نیستند محصولی را که با  گندم آزاد تهیه شده برابر با قیمت محصولی که با گندم یارانه ای تولید شده است، بفروشند و از جیب بخش خصوصی یارانه بدهند.

ارائه یارانه به گندم تمام صنف و صنعت، کاری اشتباه و فسادآور است

مشاور انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی ایران در ادامه به مشکلات ارائه یارانه به گندم صنف و صنعت پرداخت و گفت: ارائه یارانه به گندم صنف و صنعت علاوه بر این­که خلاف قانون است، مشکلات دیگری نیز به همراه دارد؛ چراکه این نوع گندم در ابعاد گسترده ای از صنف و صنعت مورد مصرف قرار می گیرد که شامل قنادی­ ها، شیرینی و شکلات، بیسکوییت و … نیز می شود؛ بنابراین ارائه یارانه به تمام این صنوف کنترل ناپذیر خواهد بود و این صنوف جزو کالاهای اساسی نیستند که یارانه دریافت کنند و از سوی دیگر ارائه یارانه به تمام این صنوف نیز موجب فساد در صنف و صنعتی می شود  که 2 میلیون تن گندم در سال مصرف دارند.

یکی دیگر از مشکلات ارائه یارانه به گندم صنف و صنعت

وی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات ارائه یارانه به گندم صنف و صنعت آن است که در حال حاضر فاصله نرخ این نوع گندم با گندم آزاد در هر کیلو 3000 تومان است و در این میان، کارخانه هایی که گندم صنف و صنعت خرید کرده و به صادرات فرآورده­های آردی می پردازند؛ از یارانه این گندم برای صادرات استفاده می کنند!

شفق عنوان کرد: با توجه این­که دولت آقای روحانی پیش از تحویل دولت سعی در ثابت نگه داشتن قیمت­ ها داشت و روی کار آمدن دولت جدید و تغییرات اعضای کابینه آن نیز حدود 5 ماهی طول کشید؛ لذا از ابتدای سال 1400 مشخص بود که در تصمیم گیری برای تغییر قیمت محصولاتی همچون گندم و محصولات نهایی آن دچار چالش خواهیم شد. بر این اساس، به پیگیری های حضوری و مکتوب برای تغییر قیمت گندم صنف و صنعت اقدام کردیم؛ اما متأسفانه تاکنون موفق نشده ایم و همچنان با نرخ سال گذشته از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران عرضه می شود.

وی در ادامه اذعان کرد: طی جلساتی که با وزارت جهاد کشاورزی و معاونت­ های مربوطه جهت تعیین نرخ جدید گندم صنف و صنعت داشته ایم، به دلیل اساسی بودن این محصول غذایی برای افزایش قیمت ماکارونی حساسیت نشان می دهند و این در حالی است که دولت روی سایر هزینه ها و قیمت­ها همچون افزایش 39 درصدی دستمزدها، افزایش 20 درصدی قیمت حامل­ های انرژی، 80 درصدی حمل و نقل و مواد بسته بندی و غیره کنترل چندانی ندارد و تنها به دنبال کنترل قیمت­ها بر روی محصول نهایی است.

دولت چگونه 200 درصد افزایش قیمت ماکارونی در سال 1400 را خواهد پذیرفت؟

مشاور انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی ایران در پایان خاطر نشان کرد: سال جاری با وجود این که نرخ گندم آزاد حداقل 5500 تومان و گندم صنف و صنعت 2700 تومان است؛ دولت تاکنون با افزایش 60 درصدی قیمت ماکارونی موافقت نکرده است؛ لذا پرسش این است که در سال آتی که نرخ گندم با هزینه­های تبعی آن حدود 8000 تومان می شود و فاصله نرخ گندم صنف و صنعت با آن حدود 300 درصد می شود، دولت پذیرای این میزان افزایش نرخ در محصول ماکارونی هست یا خیر؟ در واقع ارائه یارانه به گندم صنف و صنعت، کاری خلاف قانون و اشتباه است؛ بنابراین صنعت ماکارونی با دریافت هرگونه یارانه در زمینه گندم مورد نیازخود مخالف است و خواهان فعالیت رقابتی و شفاف در این صنعت هستیم.

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا