آردداخلیشماره 60گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

ثبات نرخ گندم صنف و صنعت، بار تأمین آن را بر دوش دولت انداخته است

مدیرکل دفتر هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران:

ثبات نرخ گندم صنف و صنعت، بار تأمین آن را بر دوش دولت انداخته است/ با وجود برخی پیشنهادها در مورد افزایش نرخ گندم صنف و صنعت در سال جدید، همچنان گندم صنف و صنعت با نرخ 2700 تومانِ سال گذشته به فروش می‌رسد، بنابراین به دلیل تفاوت نرخ گندم 5 هزارتومانی با این نوع گندم، کارخانه‌های بخش خصوصی رغبتی برای خرید مستقیم گندم از کشاورزان ندارند و امسال بیشترین تمرکز تقاضای خرید گندم صنف و صنعت از سوی دولت خواهد بود.

ثبات نرخ گندم صنف و صنعت، بار تأمین آن را بر دوش دولت انداخته است

براتعلی، مدیرکل دفتر هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان مطلب بالا در گفتگو با خبرنگار نگاشته اظهار کرد: اگر تصمیم بر آن شود که گندم صنف و صنعت آزاد و نرخ آن در سال جدید اصلاح شود؛ محصولات نهایی صنایع آرد علی‌رغم افزایش هزینه‌های جاری توان رقابت پیدا می‌کنند و صاحبان صنعت نیز می‌توانند به خرید مستقیم گندم از کشاورز بپردازند که بار هزینه‌های دولت را هم کاهش می‌دهد و یا برای واردات گندم مجوز بگیرند.

پیش­ بینی برداشت 6 و نیم میلیون تن گندم داخلی در سال 1400/ ثبات نرخ گندم

وی با اشاره به این­که از نظر تخصیص گندم صنف و صنعت هیچ‌گونه کمبودی نداریم و کارخانه‌ها پس از عرضه 80 درصد از گندم خریداری‌شده، امکان ثبت درخواست جدید دارند، گفت: مصرف سالانه گندم کشور در سه بخش آرد یارانه‌ای نوع یک به میزان 7 میلیون و 300 هزار تن، گندم آرد یارانه‌ای نوع دو 2 میلیون و 700 هزار تن و گندم صنف و صنعت 2 میلیون و 400 هزار تن است. درواقع مجموع مصرف سالانه گندم در این سه بخش حدود 12 میلیون و 400 هزار تن است که امسال برآوردها نشان می‌دهد 6 و نیم میلیون تن خرید داخلی گندم داشته باشیم و مابقی نیز با واردات تأمین می‌شود.

براتعلی یادآور شد: تاکنون یک میلیون و 700 هزار تن گندم در 25 استان کشور خرید تضمینی شده است که این عدد طی مقطع یکسان در مقایسه با سال گذشته 1 میلیون و 900 هزار تن بوده است.

تخصیص سبوس گندم صنف و صنعت به بخش خصوصی مصوب شد

وی در پایان خبر داد: در مصوبه تنظیم بازار شماره 138 امین جلسه کارگروه تنظیم بازار اعلام شده است که سبوس استحصالی گندم صنف و صنعت و گندم خریداری‌شده از سوی بخش خصوصی، در اختیار کارخانه‌ها خواهد بود و می‌توانند با قیمت آزاد در بازار به فروش برسانند.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا