داخلیشماره 37شیرینی وقنادیغلاتگفتگو

کمبود روغن گریبان گیر تولیدکنندگان شیرینی و شکلات هستند

کمبود روغن گریبان گیر تولیدکنندگان شیرینی و شکلات است. جمشید مغازه ای، دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران در گفت و گو با نشریه نگاشته، در خصوص عمده مشکلات این صنف، اذعان داشت: هم اکنون تولیدکنندگان شیرینی و شکلات بیش از پیش با چالش تامین شکر و روغن دست و پنجه نرم می کنند که انجمن شیرینی و شکلات در تلاش است تا بتواند مواد اولیه از جمله این اقلام را به صورت سهمیه ای با قیمت دولتی سابق تامین نماید.

کمبود روغن گریبان گیر تولیدکنندگان شیرینی و شکلات است

وی با بیان اینکه هزینه‌های تمام شده تولید سه برابر افزایش یافته است، افزود: در پی کمبود شکر مورد نیاز صنف در اردیبهشت ماه سال جاری، شکر با قیمت مصوب در اختیار اتحادیه های استان تهران و دیگر استان‌ها قرار گرفت و این مراکز در راستای رفع نیاز تولیدکنندگان شیرینی و شکلات آن را با قیمت مصوب در اختیار صنف قرار داده اند.

وی در ادامه افزود: هم اکنون سهمیه شکر خردادماه شامل 40 هزار تن از سوی دولت اخذ و در بین این صنف توزیع شده است. از این رو مشکلات کمبود شکر کماکان حل شده است اما پیش بینی می شود این روند تا فصل برداشت چقندر قند و آماده سازی شکر ادامه خواهد یافت.

مغازه ای در خصوص کمبود روغن در بازار، خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکلات تامین روغن مورد نیاز تولیدکنندگان شیرینی و شکلات دوچندان شده است.

نایاب بودن روغن در بازار و عرضه آن با چندین برابر قیمت مصوب، متاسفانه به تعطیلی بسیاری از واحدهای این صنف منجر شده است.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات ایران در پاسخ به میزان افزایش قیمت شیرینی و شکلات در 6 ماه اول سال جاری، بیان داشت: با توجه به افزایش 12 درصدی قیمت شکر و توزیع به قیمت 3400 تومان، افزایش 100 درصدی قیمت گندم و توزیع با قیمت 1850 تومان و کمبود روغن در بازار، صنف شیرینی و شکلات مجبور به افزایش قیمت 20 تا 30 درصدی است تا بتواند مواد اولیه خود را تامین نماید.

از این رو افزایش قیمت تمام شده شیرینی و شکلات که در دسته کالای لوکس محسوب می شود، با توجه به نقدینگی موجود، باعث کاهش قدرت خرید جامعه می شود که در نهایت به ضرر صنف خواهد بود.

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا