آردداخلیشماره 56گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

نرخ گندم خبازی و آزادپز در سال 1400 و تعدیل و تک نرخی کردن آن

معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

اگر بخواهیم در چهارچوب بودجه سال 1400 حرکت کنیم و هزینه مازاد بر قانون به دولت تحمیل نکنیم؛ پیش بینی می شود که نرخ های فروش گندم در سال جدید تعدیل پیدا کند. نرخ 665 تومانی برای گندم خبازی، 900 تومانی برای گندم آزادپز و 2700 تومانی برای گندم صنف و صنعت در سال آینده تعدیل خواهد شد به گونه ای که نرخ گندم خبازی و آزادپزها تک نرخی می شود. در واقع مجلس هر میزان بودجه ای که برای نان در نظر گیرد، باید مابقی نرخ را تعدیل کنیم در غیر این صورت به صنعت آرد، کیفیت نان و امنیت غذایی کشور خسران وارد می گردد.

قدرت حیدری، عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران با ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته به تشریح بودجه سال 1400، برنامه خرید گندم و تخصیص یارانه نان پرداخته است که در ادامه می خوانید؛

وی تصریح کرد: در حال حاضر یکی از اولویت های کاری بخش معاونت برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مسئله بودجه سال 1400 است چراکه گندم، آرد و نان به عنوان کالاهای استراتژیک کشور و پراهمیت در سبد غذایی مردم از عمده ترین اقلام یارانه ای در بودجه سالانه کشور به حساب می آیند لذا تخصیص یارانه به این زنجیره از کالاها باید به گونه ای صورت گیرد که مصرف کنندگان امکان تامین نان با قیمت مناسب را داشته باشند.

حیدری در خصوص نرخ جدید خرید تضمینی گندم بیان کرد: اگرچه بودجه سال 1400 همچنان در دستور کار مجلس و سایر کمیسیون های مربوطه قرار دارد اما قیمت خرید تضمینی گندم در سال 1400 از سوی شورای اقتصاد 4000 تومان در نظر گرفته شده است که با احتساب هزینه های خرید و نگهداری قیمت تمام شده اولیه گندم 4400 تومان می شود.

نیاز 12 میلیون تن گندم برای مصرف نان و بخش صنف و صنعت در کشور

معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه طی سال های اخیر شاهد رشد 54 درصدی در قیمت گندم از 1300 تا 2500 تومان بدون هزینه های تبعی بوده ایم، گفت: سالانه حدود 12 میلیون تن گندم برای مصرف نان و صنف و صنعت در کشور نیاز است که با توجه به نرخ جدید گندم حدود 55 هزار میلیارد تومان اعتبار جهت تامین گندم در سال آتی نیاز است. علاوه بر این برای خرید دانه های روغنی نیز حدود 2 تا 3 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

تصویب 22 هزار میلیارد تومان یارانه نان و تامین 50 درصد اعتبار خرید گندم در سال جدید

وی تصریح کرد: در سال جدید با 22 هزار میلیارد تومان یارانه نان که 50 درصد از قیمت خرید تضمینی گندم 4400 تومانی را تشکیل می دهد، موافقت شده است لذا به ازای هر کیلو گندم 2200 تومان یارانه پرداخت می شود و مابقی هزینه آن نیز از طریق منابع داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران و تسهیلات بانکی تامین می شود.

حیدری با اظهار به اینکه در حال حاضر عمده دغدغه ما چگونگی برخورد با یارانه گندم، آرد و نان و حصول اطمینان از تامین و توزیع به موقع گندم در سال آینده به عنوان کالای استراتژیک کشور است، گفت:  هم اکنون به دلیل فشارهای اقتصادی شاهد افزایش گرایش مردم به مصرف غلات هستیم لذا هم به دلیل تدابیر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و هم حفظ امنیت غذایی کشور باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که 100 درصد گندم مورد نیاز کشور برای سال آینده از محل تولید داخل و در صورت نیاز از طریق واردات تامین شود اما امیدواریم با توجه به بارندگی ها، خرید داخلی گندم پاسخگوی مصرف کشور باشد.

واردات گندم تنها جهت حفظ ذخایر راهبری کشور صورت می گیرد

وی با اشاره به اینکه در اواخر سال 98 و سال 99 مجموعا حدود 3 میلیون تن گندم برای ذخایر راهبردی کشور وارد شده است، در خصوص برنامه واردات گندم در سال جدید گفت: با توجه به موجودی گندم از ابتدای سال 1400 در ظرفیت های ذخیره سازی کشور، به نظر می رسد که تولید داخلی گندم در سال جدید برای مصرف کشور کافی باشد و واردات تنها به منظور حفظ ذخایر استراتژیک کشور صورت گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا