آردآردسازانشماره 50غلاتگفتگوگندم

تصدی گری دولت درصنعت آرد، پرسودترین صنعت پیشرو در خاورمیانه را متضرر کرد

مدیرعامل کارخانه آرد و ماکارونی شمس آذر

تصدی گری دولت در هر صنعت همیشه مانع رشد و حتی گاها پسرفت آن صنعت شده است همانطور که در صنعت آرد این موضوع سالها در حال جریان است و کارخانجات آرد علی رغم درآمد ثابت و اندک، هرساله با افزایش هزینه های تولید و مصوبه های جدید و سختگیرانه تر دولت در واردات قطعات و یا صادرات آرد مواجه می شوند که این امر در نهایت به مرور صنعت را رو به زوال می کشد. همچنین دخالت های دولت در صنعت ماکارونی نیز مشهود است که در این راستا به گفتگو با مهندس نجفیان، مدیرعامل کارخانه آرد و ماکارونی شمس آذر پرداخته ایم که در ادامه مصاحبه ایشان را می خوانید؛

تصدی گری دولت درصنعت آرد، پرسودترین صنعت پیشرو در خاورمیانه را متضرر کرد

 

وی ابتدا به موضوع صنعت آرد و مشکلات ناشی از دخالت دولت در آن پرداخت و گفت: علی رغم اینکه استان قزوین جزو یکی از استان های به نسبت کوچک در کشور است اما کارخانه هایی همچون کارخانه آرد بهنام، ژوبین، مغز گندم، اترک، آرشاد و شمس آذر در آن فعال هستند که با توجه به سهمیه ی ماهانه 9500 تن آرد در استان، این کارخانجات تنها با حدود 30 درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند.

نجفیان در ادامه افزود: در واقع شرایط صنعت آرد در تمام استان ها نامناسب و یک شکل بوده است به گونه ای که با توجه به عدم افزایش قیمت آرد در 8 سال گذشته، بسیاری از کارخانجات آرد حتی موافق حذف سهمیه هستند چراکه برای تولید آرد یارانه ای متحمل ضرر 100 تومانی در هر تن می شوند.

 

قدرت خرید کارخاجات آرد کاهش یافته

وی تصریح کرد: در حال حاضر قدرت خرید کارخاجات آرد کاهش و تمام هزینه های تولید  سالیانه  20 الی 25 درصد افزایش می یابد که سلب امکان واردات قطعات برای کارخانجات آرد نیز بیش از پیش به مشکلات کارخانجات دامن می زند لذا در طول 7 سال گذشته به ندرت طرح های توسعه ای کارخانه ها اجرا و شاهد پیشرفت و رشد آنها بوده ایم. در واقع کارخانجات آرد در مسیر ضرردهی قرار گرفته اند به گونه ای که سهمیه های گندم نیز دیگر تاثیری در درآمد زایی کارخانجات ندارد و این در حالی است که صنعت آرد ایران در 6 سال گذشته یکی از مدرنترین صنایع پیشرو در خاورمیانه بوده است.

 

70 درصد کارخانجات آرد دارای تجهیزات آلمانی، ترک و ایتالیایی هستند

نجفیان با اشاره به اینکه 70 درصد کارخانجات آرد دارای تجهیزات آلمانی، ترک و ایتالیایی هستند و نیاز به قطعات وارداتی دارند، گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه 50 درصد تولیدات کارخانه آرد شمس آذر برای تولید ماکارونی این مجموعه به کار گرفته می شود لذا وابستگی کمتری به سهمیه داریم و در واقع ما به دنبال کاهش تصدی گری دولت در این صنعت هستیم.

 

لزوم کاهش تصدی گری دولت در زمینه گندم دوروم

وی در خصوص کاهش تصدی گری دولت در زمینه گندم دوروم عنوان کرد: به دنبال جلسات متعددی که طی دو سال اخیر با آقای حجتی، وزیر جهاد کشاورزی سابق برگزار شد؛ گندم 900 تومانی یارانه ای از صنعت ماکارونی حذف و به صورت آزاد توسط کارخانجات خریداری می شود که پس از این موضوع توان این صنعت دو چندان و رشد آن افزون شد.

نجفیان در ادامه اذعان کرد: دولت با دخالت در خرید و فروش انواع کالاهای اساسی همچون گندم، شکر، اصل 40 قانون اساسی که همان اصل خصوصی سازی است را نقض کرده و از مسئولیت حاکمیتی خود به دور مانده است که تنها راه نجات صنعت کاهش دخالت و تصدی گری دولت است.

وی در پایان در خصوص واردات گندم دوروم گفت: با توجه به گران تر بودن 60 تا 70 دلاری گندم دوروم نسبت به گندم معمولی لذا واردات آن هم برای دولت و هم برای بخش خصوصی که ارز نیمایی دریافت نمی کنند، صرف اقتصادی ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا