داخلیشماره 31گفتگوگفتگو با مسئولین دولت

تحریم ها اثری در واردات کالاهای اساسی کشور نداشته و نخواهد داشت

مدیر بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

تحریم ها اثری در واردات کالاهای اساسی کشور نداشته و نخواهد داشت! شرکت بازرگانی دولتی ایران علی رغم وجود تحریم ها با تمهیداتی که از پیش اندیشیده بود؛ موفق به تامین بخشی از کالاهای اساسی از طریق واردات طی سال 97 شده است که بخش دیگر آن نیز در ماه های باقی مانده از سال 97 صورت خواهد گرفت. به طورکلی کالاهایی که مسئولیت ذخیره سازی آن با شرکت بازرگانی دولتی ایران است بیش از حجم تکلیفی در کشور ذخیره سازی شده است.

 

حسن عباسی معروفان، مدیر بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته با اشاره به اینکه در حال حاضر گندم بیش از نیاز کشور در ذخایر استراتژیک موجود هست و نیازی به واردات گندم برای مصارف خبازی وجود ندارد، بیان کرد: در رابطه با روغن خام، پالم، سویا و آفتابگردان که حدود یک میلیون و 400 تن نیاز سالانه در کشور وجود دارد و 10 تا 15 درصد آن در داخل تولید و 85 درصد دیگر آن از خارج تامین می شود؛ تمهیدات لازم برای ذخیره سازی آن صورت گرفته و کمبودی در بازار وجود ندارد و تاکنون 2 میلیون تن دانه های روغنی مانند سویا وارد شده است.

یک میلیون تن برنج جهت جبران کسری از خارج تامین شد

وی با بیان اینکه کل نیاز کشور در زمینه شکر 2 میلیون و 300 تن است و 20 درصد از این میزان از کشورهای خارجی وارد می شود، گفت: در حال حاضر بازار به حد اشباع رسیده است اما واردات 2 کشتی شکر حدود 120 هزار تنی در برنامه های آتی این شرکت قرار گرفته است. معروفان در ادامه اضافه کرد: در خصوص برنج نیز بیش از 2 میلیون و 400 تن در داخل تولید داشته ایم و نزدیک به یک میلیون تن برای جبران کسری نیز باید از خارج تامین می کردیم که انجام شده است.

به اندازه فروش کالاهای اساسی، واردات و جایگزین خواهیم کرد

مدیر بازرگانی خارجی GTC با اشاره به اینکه به اندازه فروش کالاهای اساسی، خرید و جایگزین خواهیم کرد که در این میان 60 هزارتن برنامه خرید روغن خام را داریم، گفت: با توجه به اینکه تاریخ شروع تحریم ها مشخص بود، شرکت بازرگانی دولتی ایران جلساتی را با ستاد مقابله با تحریم های احتمالی برگزار کرد و موفق به تامین تمام کالاهای اساسی طبق برنامه و بدون هیچ مشکلی از جانب تحریم ها شده است.

کشورهای دیگر به دلیل منافع اقتصادی خود از تحریم های امریکا پیروی نکرده اند

وی ادامه داد: از این پس نیز جایگزین های لازم برای مقابله با موانع احتمالی را اندیشیده ایم و هیچ نگرانی در تامین کالاهای اساسی نداریم. کشورهای دیگر به دلیل منافع اقتصادی خود از تحریم های امریکا پیروی نکرده اند و حتی اگر این اتفاق رخ دهد نیز از کشورهای دیگر واردات خواهیم داشت و در صورت بروز مشکل در انتقال پول و مسائل بانکی اقدام به خرید در کشورهایی خواهیم کرد که نفت فروش داریم تا با همان پول کالا را خرید کنیم و در این راستا تفاهنامه هایی نیز از پیش امضا شده است.

کالاهای اساسی مورد نیاز مردم افزایش قیمت نخواهد داشت

معروفان در پایان با بیان اینکه مردم نگران افزایش قیمت کالاهای اساسی نباشند چراکه با ارز دولتی  4200 تامین می شود، خاطر نشان کرد: تراز تجاری ایران مثبت است به این معنا که به اندازه ای که واردات داریم بیش از آن صادرات نفتی و غیرنفتی داریم.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا